Na čo môžu Ukrajinci použiť staré nemecké tanky Leopard 1?

Na Ukrajinu mieria masové dodávky západných tankov. Nejde však o žiadne moderné typy, ale staré Leopardy 1, ktoré vznikli ešte hlboko v minulom storočí. Je veľmi nepravdepodobné, že by ich Ukrajinci nasadili do priamych tankových súbojov. Na čo ich môžu použiť?

09.08.2023 16:00
Leopard 1 Foto:
Tank Leopard 1 na cvičení v Nemecku v 80. rokoch minulého storočia.
debata (72)

Ukrajinci začiatkom roka zintenzívnili úsilie o získanie moderných západných tankov. V januári sa im podarilo získať prísľub dodávok niekoľkých desiatok tankov Leopardov 2. K nim dostali pribalených aj niekoľkonásobne viac Leopardov 1, hoci o tie ani nežiadali. Týchto starých tankov bolo totiž v skladoch pomerne dosť a Západ sa ich ochotne zbavil.

Stroje však boli dlho uložené v skladoch a tak ich bolo treba najprv dôkladne prehliadnuť a opraviť. Nemecko, Holandsko a Dánsko dali dokopy viac ako 135 tankov Leopard 1, ktoré začali na Ukrajinu prúdiť v júli tohto roku. Teraz k nim pribudlo ďalších 50 od súkromnej firmy z Belgicka.

leopard 1 Čítajte aj Handelsblatt: Tanky Leopard pre Ukrajinu kúpil nemecký koncern Rheinmetall

Belgický obchodník

Firma OIP Land Systems skupuje v Európe staršie obrnence už desaťročia. V roku 2014 kúpila aj 50 tankov Leopard 1, ktoré vyradila belgická armáda. Za jeden kus vtedy zaplatila 37-tisíc eur. V skladoch v meste Tournai trpezlivo čakali, kým príde ich chvíľa. „Mnohé z týchto tankov tu stoja roky. Dúfajme, že teraz nastal čas, aby konečne videli nejakú akciu, a to na Ukrajine,“ povedal šéf firmy Freddy Versluis v januári pre denník The Guardian.

Belgická vláda mala podľa ministerky obrany Ludivine Dedonderovej začiatkom roka záujem o spätné odkúpenie týchto tankov. Z obchodu však zišlo, pretože firma OIP Land Systems mala požadovať príliš veľa peňazí. Teraz ich ale zaplatil bližšie nešpecifikovaný kupec. Freddy Versluis potvrdil, že prvé Leopardy 1 už opustili Belgicko. „Tanky sa najprv zastavia v Nemecku a v Taliansku, kde budú opravené a dostanú moderné zbraňové systémy. Potom poputujú ďalej na bojisko,“ povedal majiteľ firmy pre denník De Standaard.

VIDEO: Vystrč pazúry! Česi takto poriadne otestovali nový tank Leopard.

Video

Nemecký denník Handelsblatt s odvolaním na svoje zdroje napísal, že tanky od OIP Land Systems kúpila nemecká zbrojovka Rheinmetall. Tá to však odmietla komentovať. Iné zdroje uvádzajú, že sa na obchode podieľalo aj Holandsko. Versluis odmieta kupcu prezradiť a ani žiadne vlády sa k záležitosti nevyjadrujú.

Faktom je, že Rheinmetall mal už predtým vo svojich skladoch okolo 180 Leopardov 1, z ktorých chcel časť poskytnúť Ukrajine. Menšia časť, odhadom približne tretina, môže poslúžiť už len ako zdroj náhradných dielov. Spolu s 50 tankmi z Belgicka a spomínanými strojmi, ktoré posielajú Nemecko, Dánsko a Holandsko, môže Ukrajina dostať až 300 Leopardov 1. Časť z nich bude v ženijnej, odťahovacej a odmínovacej verzii.

Ako poslúžia?

Na papieri to vyzerá ako impozantné číslo, no treba si uvedomiť, že tento typ má 60 rokov a súčasným ruským tankom T-72, T-80 a T-90 sa v rovnocenných podmienkach nemôže postaviť. K tomu treba prirátať ďalšiu záťaž pre ukrajinskú logistiku, čo sa týka dodávok náhradných dielov a munície. Tá je totiž úplne iná ako pri doteraz používaných obrnencoch.

Natíska sa otázka, či sa tieto stroje Ukrajine vôbec hodia. Napriek všetkým negatívam je odpoveď áno. Leopardy 1 môžu slúžiť na menej exponovaných úsekoch frontu, kde nedochádza k tankovým súbojom. Môže likvidovať nepriateľské bojové vozidlá pechoty a obrnené transportéry. Ale najmä môže slúžiť v úlohe pomocného delostrelectva a bombardovať ruské zákopy.

Delostrelectvo je hlavnou zbraňou súčasného konfliktu. Na niektorých úsekoch, najmä v Záporožskej oblasti, má Ukrajina v tomto smere lokálnu prevahu. Ak by ju ešte posilnili Leopardy 1 v úlohe delostrelectva, môžu sa ukrajinské húfnice plne sústrediť na ničenie ruských batérií, čo by ukrajinskú prevahu ešte viac zvýraznilo.

M1A1 Abrams Čítajte aj Prečo prídu americké tanky Abrams na Ukrajinu až tak neskoro?

Modernizovaná verzia

Tanky Leopard 1 začali vyvíjať v polovici 50. rokov minulého storočia a do služby vstúpili v roku 1965. V tom čase nekládla armáda ani dizajnéri dôraz na pancierovú ochranu, ale na mobilitu a palebnú silu. V základnej verzii tak má tento stroj maximálnu hrúbku panciera iba 7 cm ocele, čo súčasným tankovým kanónom nemôže odolať.

Leopard 1A5

  • Dĺžka: 9,5 m
  • Šírka: 3,4 m
  • Výška: 2,4 m
  • Hmotnosť: 42 t
  • Motor: 10-valcový MTU / Mercedes Benz
  • Objem motora: 37,4 l
  • Výkon motora: 820 k
  • Max. rýchlosť: 65 km/h
  • Posádka: 4
  • Kanón: 105 mm

Všetky tanky pre Ukrajinu sú však vo verzii Leopard 1A5, ktorá sa prvýkrát objavila v roku 1987 a má viacero vylepšení. Jedným z nich je zvýšená pancierová ochrana. Leopard 1A5 dostal tiež novú vežu s muníciou uloženou oddelene v jej zadnej časti. Pri predchádzajúcich verziách bola munícia uložená v korbe. Toto nové riešenie zvyšuje šancu posádky na prežitie pri zásahu tanku. Pre kanón kalibru 105 mm vyvinuli v tej dobe tiež novú účinnejšiu muníciu.

V tejto súvislosti vyznieva zaujímavo tvrdenie Freddyho Versluisa o tom, že tanky dostanú moderné zbraňové systémy. Leopard 1A5 bol totiž od začiatku pripravený na zástavbu nového kanóna kalibru 120 mm, aký niesol aj Leopard 2. Túto možnosť aj odskúšali, v praxi však nebola nikdy využitá. Možno teraz nastal ten správny čas.

Každopádne, verzia 1A5 nesie systém riadenia paľby vyvinutý na základe systému z tanku Leopard 2. Má tiež nové pozorovacie prístroje s nočnou optikou. Pozorovacie a zameriavacie prístroje sú po novom na strope veže a nie vo výklenkoch na jej bokoch. To je jedna z vecí, ktoré na prvý pohľad odlišujú 1A5 od starších verzií.

Práve toto senzorové a elektronické vybavenie dáva Leopardom 1 výhodu oproti starším sovietskym tankom. Rusi totiž tiež vytiahli zo skladov svoje staré tanky. Už dávnejšie poslali na front stroje T-62 a tento rok nasadili ešte staršie T-55. Tie prvé sa dostali aj do bojov v prvej línii, no T-55 slúžia najmä ako pomocné delostrelectvo. Na iné úlohy sa totiž už vôbec nehodia.

© Autorské práva vyhradené

72 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #vojna na Ukrajine #dodávky zbraní #tank leopard