Vojna na Ukrajine priniesla renesanciu mobilných protilietadlových guľometov

Vojna na Ukrajine priniesla pre súčasné armády mnoho paradoxov. Jedným z nich je návrat protilietadlových guľometov. Predpokladalo sa, že v dobe rýchlych prúdových lietadiel sú už zastarané a nahradia ich protilietadlové rakety. Masové používanie dronov však znamená aj renesanciu týchto zbraní.

10.08.2023 06:00
Viktor Foto:
České protilietadlové systémy Viktor na Ukrajine.
debata (66)

Keď v máji 1940 nacistické Nemecko prekvapujúco zaútočilo na Francúzsko, Belgicko a Holandsko, znamenali ľahké samohybné protilietadlové zbrane nepríjemné prekvapenie pre západných spojencov. Nemci montovali guľomety a ľahké rýchlopalné kanóny kalibru 20 mm na vozidlá, ktoré sprevádzali útočiace tanky. Keď sa teda spojenci snažili zastaviť postupujúce nemecké kolóny bombardérmi, privítala ich vražedná paľba zo zeme.

Ukrajinci zostreľujú drony Šáhid českým Viktorom
Video

V roku 2023 sú takéto samohybné protilietadlové guľomety a ľahké kanóny na Ukrajine čoraz žiadanejšie. Dôvodom je ich účinnosť proti dronom. Začalo to v zime útokmi kamikadze dronov Šáhid-136 na ukrajinskú energetickú infraštruktúru. Na ich ničenie potrebovala Ukrajina mobilné protilietadlové jednotky, ktoré presúvala podľa toho, ktorou trasou tieto drony leteli. Šáhid-136 je pomalý stroj, jeho maximálna rýchlosť je 185 km/h. Obrancovia tak mali väčšinou dosť času na presun.

Pokračuje to aktuálnou ukrajinskou ofenzívou v Záporožskej oblasti. Rusi tam majú nedostatok delostrelectva, ktorý sa snažia nahrádzať útokmi samovražedných dronov Lancet na ukrajinskú techniku. Svoje delostrelectvo a raketomety preto Ukrajinci chránia mobilnými protilietadlovými guľometmi. Tie tvoria len jednu vrstvu obrany proti dronom. Tak, ako je mnoho druhov dronov, tak je aj viac obranných prostriedkov proti nim. Na tie menšie sa nevyplatí plytvať drahými raketami a nie vždy je k dispozícii účinná rušička. To otvára priestor pre klasické guľomety.

Turecko dodáva zbrane v tichosti

Oproti časom druhej svetovej vojny a začiatkom studenej vojny sa však tieto zbrane líšia modernými zameriavacími prístrojmi. Ich operátori sa tak nemusia spoliehať iba na svoj zrak a ručné ovládanie zbrane, pri niektorých typoch za nich väčšinu práce urobí elektronika. To je prípad tureckého systému SARP DUAL, ktorý sa na Ukrajine objavil na viacerých typoch vozidiel.

Ide o diaľkovo ovládanú vežičku s dvomi ramenami, ktorá má modulárnu konštrukciu. To znamená, že sa v nej dajú podľa potreby a podľa typu misie jednoducho zamieňať hlavné zbrane – a to od ľahkého guľometu až po 40 mm granátomet. Vežička je na strope vozidla, operátor sedí vnútri a ovláda ju pomocou displejov. Pre protilietadlové účely v nej Ukrajinci používajú guľomet kalibru 12,7 mm v jednom ramene a dvojicu guľometov kalibru 7,62 mm v druhom ramene. Podľa údajov výrobcu je pre ťažký guľomet k dispozícii 500 nábojov, pre ľahké guľomety je zásoba munície až 1500 kusov.

Na Ukrajine sa systémy SARP DUAL objavili namontované na starých sovietskych pásových vozidlách MT-LB a najnovšie aj na amerických transportéroch M113. Zaujímavé je, že Turecko predáva Ukrajine svoje zbrane v úplnej tichosti. Ich prítomnosť prezradia až zábery z bojiska. Takto vlani v auguste prišlo z Turecka napríklad okolo 200 obrnených vozidiel Kirpi. Rovnako už vlani v lete dodali Turci Ukrajine svoje raketomety TRLG-230 aj s kazetovou muníciou – a nikto si to ani nevšimol. A stačilo, že Američania minulý mesiac oznámili dodanie rovnakej kazetovej munície a hneď sa spustili protesty.

Vráťme sa však k protilietadlovým zbraniam. Koncom minulého roka dostala Ukrajina zo Slovinska 200 kanónov Zastava M55 a M75 kalibru 20 mm. Väčšinou ich montuje na korby nákladných vozidiel a pridala k nim prístroje pre nočné videnie, aby sa dali použiť aj pri nočných útokoch Šáhidov. Ich účinný dostrel proti vzdušným cieľom je 2 km.

Český Viktor dobre slúži

Ukrajinci si veľmi pochvaľujú české systémy MR-2 Viktor. Ide o pomerne jednoduchú kombináciu terénneho podvozku Toyota a dvojice guľometov KPVT kalibru 14,5 mm. Čo z tohto systému robí účinnú zbraň, je moderný zameriavací systém obsahujúci aj infračervené prvky. Vďaka tomu je Viktor presný aj v noci.

Na nákup 15 prostriedkov Viktor sa vlani zložili českí občania v rámci kampane Darček pre Putina. Na to nadviazal program, v rámci ktorého Holandsko zaplatilo českej firme výrobu ďalších 100 kusov pre Ukrajinu. „Prvé systémy Viktor sú už v bojovom nasadení na severe a dosahujú vynikajúce výsledky pri zostreľovaní samovražedných dronov. Použiť ich možno aj proti lietadlám a vrtuľníkom v malých výškach, ale aj proti ľahkým obrneným vozidlám, pozemným opevneniam a pechote nepriateľa,“ povedal v júni generálporučík ukrajinských ozbrojených síl Serhij Najev.

Ten pochválil najmä zameriavací systém, vďaka ktorému sa s Viktorom lepšie mieri a strieľa než so staršími sovietskymi prostriedkami podobnej kategórie. Vďaka kvalitnejšej výrobe sú guľomety tiež spoľahlivejšie ako sovietske zbrane. Viktor má účinný dostrel 2 km a kadenciu 600 rán za minútu. Generálporučík Najev dodal, že účinnosť Viktorov môže v budúcnosti zvýšiť ich integrácia s radarovým systémom, ktorý by pre ne zisťoval ciele na väčšiu vzdialenosť.

© Autorské práva vyhradené

66 debata chyba
Viac na túto tému: #protivzdušná obrana #vojna na Ukrajine #dodávky zbraní