Poľskí hraničiari žiadali posily, dostanú celú armádu. Okolo 10-tisíc vojakov má odstrašiť agresora

Poľsko rozmiestni blízko hraníc s Bieloruskom okolo 10.000 vojakov. Varšava tak chce odradiť "agresora" od prípadného útoku, povedal rozhlasovej stanici Poľské Rádio minister obrany Mariusz Blaszczak. O zvyšovaní počtu vojakov, ktorí majú podporiť pohraničnú stráž pri hraniciach s Bieloruskom, informovali poľskí činitelia už skôr. Varšava tieto kroky podľa vyhlásenia robí v súvislosti s nárastom migrácie a prítomnosťou ruských žoldnierov z Wagnerovej skupiny v Bielorusku.

10.08.2023 10:33
Poľsko Deň armády vojenská prehliadka Varšava Foto: ,
Tankové jednotky poľskej armády počas vojenskej prehliadky pri príležitosti Dňa armády vo Varšave.
debata (28)

„Presúvame vojsko bližšie k hraniciam s Bieloruskom, aby sme odstrašili agresora, aby sa neodvážil nás napadnúť,“ povedal teraz šéf rezortu obrany v rozhlasovej stanici. „Na hranici bude okolo 10.000 vojakov – 4000 budú priamo podporovať pohraničnú stráž, 6000 ich bude v zálohe,“ poznamenal minister.

Stíhačky F-35 a MiG-29 spolupracujú. Poľské nebo je v bezpečí
Video
Americké stíhačky F-35 patria medzi najmodernejšie bojové stroje. Lietadlá MiG-29 zo sovietskych časov už pomaly dosluhujú. Pozrite si však, ako spolupracujú pri ochrane poľského vzdušného priestoru. / Zdroj: NATO

Námestník poľského ministra vnútra Maciej Wonsik v stredu uviedol, že Varšava vyšle počas nasledujúcich dvoch týždňov na hranice s Bieloruskom ďalších 2000 vojakov, čo je dvojnásobok toho, čo žiadala pohraničná stráž. Tlak na poľsko-bieloruských hraniciach narastá, aj keď nie je porovnateľný s tým, aká bola situácia pred dvoma rokmi, poznamenal Wonsik s odvolaním sa na obdobie, keď sa pokúšalo hranice z Bieloruska do Poľska prekonať mnoho migrantov okrem iného z Blízkeho východu alebo Afriky, odkiaľ utekajú pred chudobou či ozbrojenými konfliktmi.

Poľská armáda / Poľskí vojaci / Poľský vojak / Čítajte aj Rusi posilňujú hranice, boja sa Poľska. Tí zas presúvajú vojakov k Bielorusku

Varšava a Európska únia vtedy obvinili autoritársky režim bieloruského vodcu Alexandra Lukašenka, že migrantov využil ako hybridnú zbraň v odplate za sankcie EÚ uvalené na režim kvôli porušovaniu ľudských práv a potláčaniu opozície. Wonsik už v pondelok tvrdil, že na hranici s Bieloruskom silnie agresivita voči poľským pohraničníkom a vojakom a z organizácie nelegálnej migrácie obvinil bieloruské bezpečnostné zložky.

Tento rok bolo zaznamenaných viac ako 19.000 pokusov o nelegálne prekročenie hranice, rekordný mesiac bol júl, keď sa do Poľska pokúsili dostať takmer 4000 ľudí, uviedlo Poľské Rádio na svojom webe. Za celý minulý rok úrady podľa neho zaznamenali necelých 16.000 pokusov.

Poľsko by chcelo jadrové zbrane. Čo na to hovorí Slovensko?
Video
Poľský premiér Mateusz Morawiecki povedal, že by bol rád, keby sa Poľsko zapojilo do programu NATO Nuclear Sharing (zdieľanie jadrových zbraní). / Zdroj: TV Pravda/Ľuboš Pilc

V posledných týždňoch sa navyše blízko hraníc objavili ruskí žoldnieri z Vagnerovej skupiny, ktorá má podľa poľského premiéra Mateusza Morawieckého za cieľ destabilizovať situáciu na východnom krídle NATO. Bielorusko tiež podľa médií v pondelok začalo blízko hraníc s Poľskom a Litvou vojenské cvičenie. Obe krajiny posilnili stráženie hraníc už skôr, reagovali tak na skutočnosť, že do Bieloruska sa presunuli vagnerovci, ktorí sa pred tým zúčastnili ruskej invázie na Ukrajinu.

rostov na done, prigožin, vagner Čítajte aj Potrebujeme váš kriminálny talent, uprednostňujeme viacnásobných vrahov, vravel Prigožin pri verbovaní vo väzniciach

K napätiu prispel nedávny incident, keď dva bieloruské vrtuľníky v malej výške narušili poľský vzdušný priestor, Minsk narušenie hraníc poprel. Poľsko v súvislosti s skorším prílevom migrantov na hranici s Bieloruskom vybudovalo oplotenie vybavené elektronickou ochranou.

Vrtuľník Mi-24P, vrtuľník Čítajte aj To nie sú bociany. Bieloruské vrtuľníky narušili poľský vzdušný priestor
28 debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #bielorusko #Varšava #vojna na Ukrajine #vagnerovci #prigožin