Požiare na havajskom ostrove Maui majú už 36 obetí. Biden hovorí o katastrofe, nariadil federálnu pomoc

Požiare na havajskom ostrove Maui si vyžiadali už 36 mŕtvych. Informujú o tom americké médiá s odvolaním sa na tlačovú správu okresu Maui County. Plamene sú najničivejšie okolo mesta Lahaina na západe ostrova, kde oheň poškodil časť historického centra a prinútil ľudí utekať pred živlom do mora.

10.08.2023 10:54 , aktualizované: 21:19
Hawaii havaj maui požiar Foto: ,
Požiar na ostrove Maui.
debata (1)

Ostrov v stredu opustilo 11-tisíc ľudí, ešte viac odletov čakajú úrady dnes. Americký prezident Joe Biden označil požiare za katastrofu. Zároveň nariadil pre Havajské ostrovy mobilizovať federálnu pomoc.

Na mieste už pomáhajú rôzne federálne inštitúcie vrátane Národnej gardy, pobrežnej stráže i federálnej agentúry pre krízový manažment.

Hasičom a pobrežnej stráži na Havaji pomáhajú s operáciami aj vojenské vrtuľníky Black Hawk, Chinook a Seahawk, ktoré na oheň zvrhli už 567-tisíc litrov vody, uviedol zástupca havajského odboru obrany Kenneth Hara. „Prioritou je zachrániť ľudské životy, zabrániť ľudskému utrpeniu a potom zamedziť vážnym škodám na majetku,“ poznamenal Hara.

Oheň živený silným vetrom sa v suchých podmienkach rýchlo šíril a ostrovný štát prekvapil. Na predtým rušných cestách po sebe nechával zhorené autá a na miestach historických budov dymiace trosky, opisuje agentúra AP, podľa ktorej bolo zničených alebo poškodených 271 domov.

Lahaina je obľúbenou turistickou destináciou s históriou siahajúcou do 17. storočia. Úrady teraz od ciest na ostrov odrádzajú, predovšetkým od ciest do Lahainy, nad ktorou mohli až v noci na dnes SELČ, keď sa vietor upokojil, záchranári preletieť a zhodnotiť rozsah škôd.

„Sotva sme sa odtiaľ dostali včas,“ opísali Kamuela Kawaakoa a Iiulia Yassoová svoj útek z mesta zahaleného v dyme. Pár a ich šesťročný syn si stihli vziať len náhradné oblečenie a utekali, zatiaľ čo kríky za nimi začínali horieť. Cestu autom za zvuku požiarnych hlásičov im sťažovali popadané stĺpy elektrického a telefónneho vedenia. Rodina je teraz v prístrešku pre evakuovaných a nevie, či z ich bytu niečo zostalo.

Viceguvernérka Havaja Sylvia Lukeová uviedla, že obnova ostrova, na ktorom plamene ničia rozsiahle plochy vegetácie, „potrvá roky“.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Maui #lesné požiare #Havajské ostrovy