Stretnutie Putina so Zelenským? Hlavné slovo má Kyjev, tvrdí USA. Ruský imperializmus bráni rokovaniam

Americké ministerstvo zahraničných vecí tvrdí, že rozhodnutie o prípadnom stretnutí medzi ruským vodcom Vladimirom Putinom a ukrajinským prezidentom rozhodne Volodymyr Zelenskyj. Ako referuje web Ukrajinská pravda, povedal to hovorca amerického rezortu diplomacie Matthew Miller.

10.08.2023 12:14
Británia, Putin, Zelenský Foto: ,
Londýnčanka kráča okolo grafitu, ktorý zobrazuje ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a ruského prezdienta Vladimira Putina.
debata (89)

„Dali sme jasne najavo, že v súvislosti s určovaním budúcnosti Ukrajiny, ako prvý rozhoduje Kyjev, a to platí pre akékoľvek potenciálne rokovania,“ podotkol Miller.

Barbarský ruský útok na Odesu
Video
Ukrajinská Odesa po ruských útokoch, ktoré zasiahli aj pravoslávnu katedrálu v meste. / Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

Washington týmto reagoval na iniciatívu prezidenta Spojených arabských emirátov zorganizovať stretnutie prezidentov Ukrajiny a Ruska na klimatickej konferencii v Dubaji, na ktorej sa očakáva účasť Zelenského.

Muhammad bin Salmán, zelenskyj Čítajte aj Saudská Arábia na summite v Džidde predstavila mierový plán pre Ukrajinu

Miller pripomenul, že „Zelenskyj už dlho, ešte pred začiatkom tejto vojny, dával najavo, že je otvorený rozhovorom s Ruskom, keď bude Moskva rešpektovať územnú celistvosť a suverenitu Ukrajiny“.

Vladimir Putin Čítajte viac Putin bude nútený rokovať, keď Ukrajinci dorazia k hraniciam Krymu

„Tak nech sa sám rozhodne, kedy bude pripravený alebo kedy budú takéto rozhovory. Ale prekážkou vždy bolo a zostáva to, že Putin sa nevzdal svojich imperialistických cieľov, svojho presvedčenia, že Ukrajina podľa neho nie je skutočnou krajinou a nestiahol ruské jednotky za svoje hranice,“ skonštatoval Miller.

89 debata chyba
Viac na túto tému: #Moskva #USA #Vladimir Putin #Kyjev #Matthew Miller #vojna na Ukrajine #Volodymyr Zelenskyj