Moskva vojakov zoženie, tanky nie. Najväčší ruský vojenský sklad je už z polovice prázdny

Najväčší ruský vojenský sklad v Burjatsku na východnej Sibíri je už napoly prázdny. Zmizla z neho už takmer polovica tankov a obrnených vozidiel z čias Sovietskeho zväzu, ktoré sa tam nachádzali pred vypuknutím agresie voči Ukrajine.

10.08.2023 13:56
Ukrajina Rusko Vojna Invázia UARUS Foto: ,
Na snímke vraky ruských tankov, ktoré sú vystavené pred pravoslávnym Chrámom sv. Michala v Kyjeve.
debata (207)

Správu referuje portál iDnes.cz , ktorá informáciu preberá z novín The Moscow Times. Podľa nich to vypovedá o tom, že Moskve na fronte chýba ťažká bojová technika.

Na Ukrajine sa začala žatva. Ruských tankov
Video
,,Keď ruská armáda prejde na negatívnu ofenzívu, začína najväčšia žatva pre naše traktorové jednotky - zbieranie trofejí," napísalo ukrajinské ministerstvo obrany na sociálnej sieti Twitter. Ruské okupačné sily z Charkovskej oblasti ustupujú tak rýchlo, že aj na tanky zabudli. A tak musia nastúpiť ukrajinskí traktoristi.

Sklad vojenského vybavenia sa nachádza vo Vagžanove pri hlavnom meste Burjatska Ulan-Ude a je len jedným z dvoch desiatok takých miest, ktoré The Moscow Times (MT) identifikoval na základe údajov z otvorených zdrojov. Skladisko zaberá plochu jedenásť kilometrov štvorcových.

Satelitné snímky zhotovené päť mesiacov pred začatím ruskej invázie na Ukrajinu ukazujú, že u Vagžanova bolo pod holým nebom uskladnených približne 3 840 tankov a obrnených vozidiel zo sovietskych čias.

Po ôsmich mesiacoch vojny, vlani v novembri, sa ich v skladisku nachádzalo asi 2 600 a tento rok v máji približne 2 270. Rusi odtiaľto odviezli celkom 41 percent tankov a obrnených vozidiel, z ktorých väčšinu (32 percent) podľa MT premiestnili po vyhlásení čiastočnej mobilizácie vlani v septembri.

Vojna na Ukrajine Čítajte aj V ruskom Krasnodare zabili pohlavára zodpovedného za mobilizáciu

Denník uvádza, že asi polovica tankov, ktoré sa vo Vagžanove stále nachádzajú, chýba vybavenie – najmä veže, ktoré Rusi zrejme vybrali s cieľom použiť ich ako náhradné diely k strojom poškodeným v bojoch. V skladisku sú najmä tanky T-62 vyrábané v rokoch 1961 až 1975.

Podľa analytikov projektu OSINT Oryx prišlo Rusko do 31. mája o viac ako dvetisíc tankov, pričom Kremeľ začal vojnu asi s tromi tisíckami prevádzkyschopnými tankami. Agentúra Bloomberg v júli uviedla, že Kyjev má vďaka západnej pomoci a ruským stratám už viac tankov ako Moskva.

Ruské tanky na Ukrajine
Video

„Rusko stratilo takmer polovicu bojaschopnosti svojej armády. Vlani použilo 10 miliónov delostreleckých striel, ale dokáže vyrobiť jeden milión striel ročne. Prišlo o 2 500 tankov a v najlepšom prípade môže vyrobiť 200 tankov ročne,“ uviedol náčelník britského generálneho štábu Tony Radakin.

Moskvu viac trápi nedostatok techniky, ako ľudské straty

Ukrajinská armáda v pondelok uviedla, že ruské straty dosahujú štvrť milióna vojakov. Podľa odhadu stanice BBC Rusko k začiatku augusta prišlo o 60-tisíc vojakov, ktorí zomreli. Ďalších 210-tisíc utrpelo zranenie, a to na základe poznatku amerických analytikov, že na jedného zabitého ruského vojaka pripadá 3,5 zraneného. Ťažko zranených bolo asi 102-tisíc, čiže celkové nenávratné straty Ruska môžu predstavovať 162-tisíc ľudí.

Na fotke prevzatej z videa zverejneného...
Na fotke prevzatej z videa zverejneného...
+4Na fotke prevzatej z videa zverejneného...

Ruské ministerstvo obrany naposledy informovalo o svojich stratách vlani 21. septembra, kedy priznalo 5 937 zabitých. Či už sú skutočné čísla akékoľvek, podľa analytika Borisa Grozovského z amerického Wilsonova Centra sa ruské vedenie nedostatku ľudských síl zatiaľ príliš neobáva.

moskva Čítajte aj Vojna tvrdo zatlačila na ruský rozpočet. Moskva zdvojnásobila výdavky na obranu

„Pre ľudí žijúcich v malých mestách a dedinách je vojna možnosťou, ako zarobiť desaťkrát viac peňazí ako predtým. Vladimír Putin hovorí chudobným Rusom: „Choďte a zabíjajte Ukrajincov. Keď budete mať šťastie a vrátite sa živí, zbohatnete. Ak zomriete, vaša rodina dostane od vlády veľa peňazí,“ popísal Grozovski magazínu Newsweek.

„Pre mnoho chudobných ľudí je to jediná možnosť, ako si dať svoje záležitosti do poriadku. Vybudovanie takého sociálneho systému je jedným z najväčších Putinových zločinov,“ konštatoval Grozovski.

Od začiatku invázie sa však objavujú sťažnosti vojakov i pozostalých, že im ruský štát vyplatil len časť sľúbeného alebo im nedal vôbec nič.

Olenegorskij Gorňak Čítajte aj Zelenskyj: Pokiaľ budú Rusi pokračovať, odpálime im každú jednu loď. Odpovieme na všetky útoky
207 debata chyba
Viac na túto tému: #Moskva #tanky #Sibír #Ukrajina #ruská armáda #vojna na Ukrajine