Moskva podľa britského ministerstva obrany možno prestala financovať vagnerovcov

Je reálne možné, že Kremeľ už finančne nepodporuje ruskú súkromnú žoldniersku Vagnerovu skupinu. Informovalo o tom britské ministerstvo obrany v pravidelnej rannej správe vychádzajúcej zo spravodajských informácií. Skupina podľa ministerstva pre finančný tlak pravdepodobne smeruje k redukcii počtu členov a reštrukturalizácii, najmä pre snahu ušetriť na platoch svojich príslušníkov.

13.08.2023 08:48
vagner, prigožin Foto:
Na snímke odstraňujú náborový plagát vagnerovcov v Petrohrade.
debata (11)

Od neúspešnej júnovej vzbury vagnerovcov ruský štát zakročil proti niektorým ďalším obchodným záujmom majiteľa Vagnerovej skupiny Jevgenija Prigožina. „Existuje reálna možnosť, že Kremeľ už skupine neposkytuje prostriedky,“ uviedlo britské ministerstvo.

putin, prigožin Čítajte viac Vagnerovci sa vracajú do Ruska. Skončí sa to ďalšou vzburou, či smrťou Prigožina?

Ak ruský štát už vagnerovcom nedáva financie, sú druhým logickým zdrojom financií bieloruské úrady, tvrdí Londýn. „Lenže značne veľká (ozbrojená) sila by znamenala významný a potenciálne nevítaný odliv skromných bieloruských zdrojov,“ upozornilo britské ministerstvo.

Belarus Lukashenko Čítajte viac Načo sú Lukašenkovi vagnerovci? Odpovedá bieloruský expert

Vagnerovci 24. júna začali z okupovanej Ukrajiny ťaženie na Moskvu, namierené údajne proti vedeniu ruskej armády a ruskému ministerstvu obrany. Niekoľkohodinová vzbura však vyznela do stratená, keď ruská tlač ešte v ten istý deň prekvapivo informovala, že sa bieloruskému vodcovi Alexandrovi Lukašenkovi podarilo dojednať s Prigožinom návrat bojovníkov na základne.

Prigožin žiada, aby Gerasimov a Šojgu prišli za ním do Rostova na Done
Video

Putin potom v prejave k národu vyzval členov Vagnerovej skupiny, aby vstúpili do armády, alebo odišli do Bieloruska. Mnoho z nich sa naozaj do krajiny, ktorá je najbližším spojencom Ruska, presunulo.

Progožin Čítajte viac „Preskočilo mi,“ vysvetlil Prigožin vzburu. Prispela aj rakovina, dodávajú žoldnieri
EDvaja vojaci stoja na tribúne Leninovho...
V ruskom meste Voronež na juhozápade Ruska horí...
+40Vrchný veliteľ žoldnierskej Vagnerovej skupiny...
11 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine #Jevgenij Prigožin #Vagnerova skupina #vagnerovci