Nemecký kancelár Scholz sa k dodaniu striel Taurus na Ukrajinu stavia zdržanlivo

Nemecký kancelár Olaf Scholz sa k dodaniu striel s plochou dráhou letu Taurus na Ukrajinu vyjadril zdržanlivo. Takéto rozhodnutia treba podľa neho vždy starostlivo zvažovať, zdôraznil v letnom rozhovore, ktorý poskytol relácii Berlin direkt na verejnoprávnej stanici ZDF. Nemecký zbrojársky koncern Rheinmetall medzitým uviedol, že Ukrajine čoskoro pošle prieskumné drony Luna NG.

13.08.2023 16:20
Eurofighter Typhoon so strelami Taurus Foto:
Nemecké lietadlo Eurofighter Typhoon so strelami Taurus KEPD 350 zavesenými pod krídlami.
debata (5)

Sociálnodemokra­tický kancelár povedal, že nemecká vláda bude – ako už v minulosti – veľmi starostlivo zvažovať každé jednotlivé rozhodnutie ohľadom dodávok zbraní Ukrajine, teda čo možno, čo má zmysel a aký by mohol byť nemecký príspevok. Dodal, že má dojem, že nemeckí občania to vo veľkej väčšine považujú za správne.

Eurofighter Typhoon so strelami Taurus Čítajte viac Po britských a francúzskych strelách môže Rusom na Ukrajine podkúriť aj nemecký Taurus

„Rozhodnutie musí byť vždy starostlivé,“ zdôraznil kancelár podľa agentúry DPA. „A to budem robiť aj naďalej a tiež to budem veľmi jasne hovoriť,“ povedal Scholz. „Zaoberáme sa všetkými otázkami, pred ktoré sme stavaní, a môžeme potom k nim niečo povedať, keď k nim je čo povedať,“ dodal Scholz.

Kancelár poukázal na to, že Nemecko podporuje Ukrajinu najviac po Spojených štátoch a že tak robí predovšetkým prostredníctvom tankov, delostreleckej techniky a podporou protivzdušnej obrany.

Magazín Der Spiegel tento týždeň napísal, že spolková vláda skúma, ako by mohol Berlín v najbližších mesiacoch Ukrajine dodať strely Taurus zo zásob bundeswehru. Rokuje o tom údajne nemecké ministerstvo obrany so zástupcami zbrojárskeho priemyslu. Tieto strely od britského výrobcu MBDA sa odpaľujú z lietadiel a dokážu zamerať cieľ s vysokou presnosťou.

HIMARS. Jeden útok, 200 mŕtvych Rusov
Video

Ukrajina vytrvalo tlačí na nemeckú vládu, aby jej strely Taurus dodala na obranu proti Rusku. Ukrajina ich potrebuje, „aby zachránila viac životov ukrajinských vojakov a civilistov a aby urýchlila oslobodzovanie nášho územia“, povedal ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba nedeľníku Bild am Sonntag.

„Princíp je jednoduchý: dlhší dosah rakiet znamená kratšie trvanie vojny,“ vyhlásil Kuleba.

Príprava na Rusov. Ukrajinci krotia v Nemecku Leopardy
Video

Aj súhlas s poskytnutím moderných nemeckých tankov Leopard 2 Ukrajine Scholzova vláda dala tento rok koncom januára po dlhom nátlaku zo strany spojencov. Teraz sa črtajú aj dodávky ďalšieho typu vojenskej techniky z Nemecka na Ukrajinu. Hovorca zbrojovky Rheinmetall podľa DPA povedal, že firma čoskoro po munícii, tankoch, protileteckej obrane a vojenských nákladných vozidlách dodá tiež drony, a to do konca roka. Objem dodávky nespresnil.

Má ísť pritom o neozbrojené drony Luna NG s doletom niekoľkých stoviek kilometrov. Dokážu odpočúvať alebo rušiť komunikáciu nepriateľa, píše DPA. Objednávka údajne prišla od spolkovej vlády, ktorá tak chce ďalej podporiť krajinu napadnutú Ruskom.

Najväčší nemecký zbrojársky koncern už Ukrajine dodal veľké množstvo vojenskej techniky a na ďalšej pracuje. Naposledy médiá písali o tom, že koncern od jednej belgickej firmy odkúpil 50 starších tankov Leopard 1 a 30 z nich chce uviesť do stavu, ktorý by umožňoval ich nasadenie na fronte. Okrem toho chce Rheinmetall priamo s Ukrajinou podpísať dohodu o výstavbe závodu na výrobu tankov na Ukrajine.

leopard 1 Čítajte viac Handelsblatt: Tanky Leopard pre Ukrajinu kúpil nemecký koncern Rheinmetall
Aj týmito zbraňami pomáha Západ Ukrajine v boji

Ukrajina potrebuje na boj s Ruskom zbrane zo Západu. Prichádzajú húfnice, tanky, protivzdušné systémy či drony.

Fotogaléria
Tank Leopard 2 v akcii počas návštevy nemeckého...
V novembri si prevzala Ukrajina už siedmu z...
+11Americká húfnica M777.
5 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine #Olaf Scholz