Fio bankaFio banka

Lepra, osýpky, malária či choroba kráľov. Zabudnuté ochorenia z viktoriánskej éry sa vrátili na Západ

Endemická lepra na Floride, hrozba desiatok tisíc prípadov osýpok v Londýne a 50-percentný nárast prípadov syfilisu v Írsku a Portugalsku. To nie je úryvok z viktoriánskeho románu, ale triezvy obraz západného sveta v roku 2023.

14.08.2023 10:43
Ochorenia / Choroby / Infekcie / Foto: ,
debata (9)

Klesajúca zaočkovanosť detí, zmeny v správaní a stravovacích návykoch – a samozrejme klimatické zmeny – prispeli k dokonalej búrke, kedy sa nebezpečné choroby, o ktorých sa myslelo, že sú už len históriou, vrátili do krajín, ktoré ich predtým prakticky vykorenili, napísal server Politico. K tomu sa pridáva stále väčšia odolnosť baktérií voči antibiotikám, čo znamená, že jedno z najviac prevratných liečiv za posledných sto rokov je teraz ohrozené.

Napriek tomu, že bohaté krajiny dokázali vykoreniť mnoho epidémií z minulých storočí vďaka intenzívnym očkovacím kampaniam, šikovnému informovaniu verejnosti a zavádzaniu účinných moderných liekov, v 21. storočí sa karta obrátila. Kvôli pandémii ochorenia covid-19 a ére „globálneho varu“ sa zdravotnícke systémy ocitli na chvoste, pokiaľ ide o boj s niektorými takmer zabudnutými ochoreniami. Na scénu sa vrátili osýpky, syfilis, dna, lepra či malária.

Osýpky sú jednou z najviac nákazlivých ľudských chorôb a predtým sa každé dva až tri roky objavovali epidémie, ktoré spôsobili viac ako dva milióny úmrtí. To sa však zmenilo, keď takzvaný otec moderných vakcín John Franklin Enders vyvinul vakcínu. Prvá látka bola povolená na použitie v roku 1963 a nasledovalo rozsiahle očkovanie. Keďže je však táto choroba veľmi nákazlivá, musí byť imunita v komunitách naozaj vysoká, na úrovni 95 percent, aby sa nákaza prestala šíriť.

Ľudia v súčasnej dobe tieto hodnoty nedosahujú a výsledkom sú ohniská naprieč celou Európou. V posledných rokoch stratili Spojené kráľovstvo, Grécko, Česká republika a Albánsko štatút krajín, v ktorých boli osýpky odstránené. Po dvoch mesiacoch roku 2023 bolo v európskom regióne zaznamenaných už 900 prípadov tejto choroby, čo je viac ako celkový počet za minulý rok.

Holandsko varovalo, že menšia imunita v krajine znamená väčšiu pravdepodobnosť, že sa osýpky znovu objavia. Britský úrad pre zdravotnú bezpečnosť v júli uviedol, že Londýn je pripravený na desiatky tisíc prípadov kvôli nižšej zaočkovanosti, ktorú umocnila pandémia.

Kedysi každý piaty Londýnčan

Syfilis je pohlavne prenosné bakteriálne ochorenie, ktoré je možné liečiť penicilínom, ak sa podchytí včas. Ak sa tak nestane, postupuje vo fázach, pričom prvá je nebolestivá kožná lézia, druhá vyrážka s ďalšími príznakmi, ako je horúčka alebo únava, a tretia je latentné štádium, kedy baktéria zostáva v tele, ale nespôsobuje problémy. Posledné štádium môže nastať aj niekoľko desiatok rokov po prvej infekcii a môže viesť k poškodeniu orgánov a smrti.

Odhaduje sa, že na konci 18. storočia mal syfilis do 30 rokov každý piaty Londýnčan. Teraz britský úrad pre zdravotnú bezpečnosť zaznamenal masívny nárast, pričom počet prípadov v roku 2022, kedy ich bolo 8 692, je najvyšší od roku 1948.

A nejde len o Britániu. Najnovší každoročný prieskum Európskeho strediska pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) ukazuje, že počet prípadov v krajinách Európskej únie a Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) má vzostupnú tendenciu. Najviac prípadov zaznamenala v roku 2019 Malta a potom Írsko.

Náhodné sexuálne kontakty sú vďaka všadeprítomným zoznamovacím aplikáciám a vzostupu praktík spájajúcich drogy so sexom jednoduchšie ako kedykoľvek predtým. Predpokladá sa, že za nárast môžu tiež škrty v službách sexuálneho zdravia – napríklad zníženie výdavkov o jednu miliardu libier v Anglicku.

Choroba kráľov

Vracia sa aj choroba kráľov a tentoraz ňou netrpia iba príslušníci kráľovských rodov, ktorí sa prepchávali červeným mäsom a pili značné množstvo alkoholu.

Dna je bolestivý typ artritídy, pri ktorom sa ukladajú malé kryštály okolo kĺbov – často okolo palca na nohe. Prípady tohto ochorenia stúpajú po celom svete, pričom USA a Kanada zaznamenali najväčší nárast medzi rokmi 1990 a 2017.

Rizikové faktory pre vznik dni zahŕňajú mužské pohlavie, obezitu, zdravotné problémy ako vysoký krvný tlak a cukrovka a konzumáciu potravín bohatých na fruktózu. Riziko sa zvyšuje aj s konzumáciou alkoholu. S narastajúcou mierou obezity v európskom regióne sa zdá, že ochorenie kráľov tak skoro nezmizne.

Lepra na Floride

Lepra je závažné kožné ochorenie spôsobené baktériou, ktoré vedie k poškodeniu nervov a strate citlivosti kože, očí a nosa, a je to niečo, čo málokto žijúci v západných krajinách kedy videl.

Nová správa však naznačuje, že lepra by mohla byť endemická na Floride. Počet nahlásených prípadov sa za poslednú dekádu viac ako zdvojnásobil v štátoch juhovýchodnej časti USA. Za príčinu býva považovaný nezdravý životný štýl, ale vedci tiež poukázali na zlé zaobchádzanie s touto chorobou.

Historicky sa ľudia s leprou posielali na vzdialené karanténne ostrovy. Teraz môžu byť vyliečení za mesiac vďaka viacerým liekom a včasným zachyteniam sa dá zabrániť invalidite.

Návrat malárie?

Malária nebola vždy chorobou, ktorá postihovala iba tropické oblasti v Afrike, Ázii a Latinskej Amerike. Prípady boli zaznamenané aj v bažinatých oblastiach Paríža a pozdĺž rieky Temža v Londýne, pričom Sardínia v Taliansku zaznamenala v 19. storočí 300 úmrtí na 100-tisíc obyvateľov. Európa ale dokázala maláriu vykoreniť prostredníctvom rozsiahleho povojnového programu postrekov insekticídmi, vysúšaním močarísk a včasnou liečbou.

Zatiaľ čo malária sa sem ešte naplno nevrátila, nárast iných ochorení prenášaných komármi, ako je horúčka dengue a západonilská horúčka, by mal byť vnímaný ako varovný signál. Na druhej strane Atlantiku vydalo americké Stredisko pre kontrolu a prevenciu chorôb v júni varovania ohľadom niekoľkých lokálnych prípadov malárie.

Pokiaľ ide o osud Európy, šéf Globálneho fondu pre boj proti AIDS, tuberkulóze a malárii Peter Sands uviedol, že s narastajúcimi extrémnymi poveternostnými udalosťami v regióne by sa Európa „mohla ľahko dočkať návratu malárie“.

Facebook X.com 9 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #choroby