Rusko vyzbrojuje jadrové ponorky hypersonickými strelami Zirkón

Rusko oznámilo, že v súčasnosti vybavujú svoje nové jadrové ponorky hypersonickými raketami Zirkón. Uviedol to šéf najväčšieho lodiarskeho podniku Alexej Rachmanov v rozhovore pre štátnu tlačovú agentúru RIA.

14.08.2023 11:32
zirkón Foto:
Na fotografii prevzatej z videa distribuovaného tlačovou službou ruského ministerstva obrany test hypersonickej strely Zirkón odpálenej fregatou Admirál Gorškov z Bieleho mora na severe Ruska 19. júla 2021.
debata (29)

Ako referuje portál iDnes.cz, tamojšie ministerstvo obrany pred nejakým časom oznámilo, že strely tohto typu už niekoľkokrát úspešne otestovalo.

„Viacúčelové jadrové ponorky projektu Jaseň-M budú štandardne vybavované raketovým systémom Zirkón,“ povedal agentúre RIA generálny riaditeľ spoločnosti United Shipbuilding Corporation Alexej Rachmanov. Dodal, že práce na tom už prebiehajú.

Fregata Admirál Gorškov, simulácia útoku hypersonickou raketou
Video

Ruské ponorky Jaseň, tiež známe ako projekt 885M, sú ponorky na jadrový pohon s riadenými strelami. Boli postavené ako náhrada za jadrové útočné ponorky sovietskej éry v rámci programu modernizácie armády a flotily. Hypersonické rakety Zirkón môžu byť odpaľované z mora a doletia až 900 km a môžu sa pohybovať niekoľkonásobnou rýchlosťou zvuku, čo protivníkovi sťažuje obranu.

kinžal, MiG-31K Čítajte aj Ukrajinské zostrelenie ruského Kinžalu Patriotom nadchlo Pentagón

Ruské ministerstvo obrany vo februári tohto roku uviedlo, že fregata Admirál Gorškov testovala svoje úderné schopnosti v západnej časti Atlantického oceánu. Vo vyhlásení ministerstvo uviedlo, že loď vykonala počítačovú simuláciu hypersonických striel Zirkón. V najnovšom vyhlásení armády sa však neuvádza, či fregata raketu skutočne odpálila.

Rusi tieto strely testovali už v minulosti. Vlani vykonala Severná flotila najmenej dvanásť testov týchto hypersonických striel, ktoré sú podľa ruskej armády schopné dosiahnuť až deväťnásobok rýchlosti zvuku.

Vladimir Putin Čítajte aj Girkin vysmial Putina s hypersonickými zbraňami. Radšej mlč, netáraj, odkázal prezidentovi

Ruskí predstavitelia už niekoľkokrát naznačili, že Moskva by mohla použiť svoj jadrový arzenál, ktorý je najväčší na svete, ak sa bude cítiť ohrozená podporou Západu Ukrajine. Prezident Vladimir Putin už v minulosti vyhlásil, že Rusko začne s hromadnou výrobou týchto striel.

29 debata chyba
Viac na túto tému: #Moskva #Rusko #zbrane #jadrové ponorky #vojna na Ukrajine #hypersonické rakety