538. deň: Ruský dôstojník na súde: Armádu diskreditujú tí, ktorí nedokážu viesť vojnu: Putin, Šojgu, Gerasimov

Moskovský súd v utorok udelil pokutu 40 000 rubľov (asi 370 eur) bývalému vysokému dôstojníkovi ruskej vojenskej rozviedky Vladimirovi Kvačkovovi za diskreditáciu ruskej armády. „Podľa mňa diskreditujú ozbrojené sily títo občania: Putin, Šojgu, Gerasimov…“ dodal Kvačkov počas vypočúvania. Sudca ho po tejto vete prerušil. Neskôr Kvačkov dodal, že ruské ozbrojené sily diskreditujú tí, „ktorí nedokážu viesť vojnu“.

15.08.2023 06:15 , aktualizované: 23:07
vagner Foto:
Na fotografii zverejnenej tlačovou službou ruského ministerstva obrany v stredu 12. júla 2023 sú tanky patriace ruským žoldnierom z Vagnerovej skupiny zaparkované pred ich odovzdaním ruskej armáde na nezverejnenom mieste.
debata (248)

Najdôležitejšie udalosti

  • Vojna na Ukrajine trvá už 538. deň
  • Celou Ukrajinou znel v noci poplach
  • Rusi zaútočili 28 raketami, 16 ich obrana zostrelila. Zahynulo najmenej päť ľudí
  • Pri Kryme za zrútilo ruské lietadlo L-39, zahynul pilot
  • Rusi zasiahli aj priemyselný objekt v Lucku, zahynuli traja ľudia
  • Zelenskyj navštívil ukrajinských vojakov v Záporožskej oblasti
  • Od začiatku vojny eviduje OSN takmer 10-tisíc zabitých civilistov
  • Ruská ekonomika má veľké problémy. Centrálna banka výrazne zvyšuje sadzby.
Ukrajinský vojak pri streľbe z raketometu Grad...
Ukrajinskí vojaci pripravujú rakety s letákmi,...
+4Ukrajinskí vojaci vkladajú letáky, ktoré...
Ukrajinská odplata sa blíži, varuje Kyjev
Video
12gulomet Čítajte viac 537. deň: Ukrajina oslobodila pri Bachmute ďalšie územia, potvrdili ruskí blogeri

23:40 Ruská novinárka Jelena Kosťučenková, bývalá redaktorka opozičného denníku Novaja gazeta, uviedla, že sa obáva, že bude zavraždená. Pred týmto nebezpečenstvom ju varovali kolegovia. Novinárka teraz žije v Nemecku a tvrdí, že nedávno pocítila príznaky otravy, ktorej pravdepodobnosť potvrdili lekári.

nemecko, holubica biela Čítajte viac Ruská opozičná novinárka sa bojí o život. V Nemecku sa ju vraj pokúsili otráviť

23:07 Od začiatku vojny na Ukrajine bolo hlásených takmer 10 000 zabitých civilistov, uviedol v utorok Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR). TASR informácie prevzala od agentúry DPA. V správe OHCHR sa píše, že od ruskej invázie z februára 2022 bolo potvrdených 9 444 civilných obetí na životoch vrátane 500 detí. Počet zranených dosiahol 16 940. Skutočné čísla sú však pravdepodobne vyššie.

OHCHR upozornil, že bilancia nie je úplná, pretože z mnohých oblastí chýbajú údaje. Týka sa to najmä miest ako Mariupol, Lysyčansk alebo Severodoneck, ktoré po dlhých bojoch obsadili ruské jednotky. V Kyjeve sa obávajú, že počet mŕtvych je v porovnaní s úradnými záznamami o tisíce alebo desaťtisíce vyšší.

Potvrdené údaje OSN ukazujú, že 7339 civilistov zomrelo v oblastiach Ukrajiny ostreľovaných Ruskom a bránených ukrajinskou armádou. V oblastiach okupovaných ruskými silami zahynulo 2105 ľudí.

Výrazne vyšší počet obetí na oboch stranách frontu registrujú v Doneckej a Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny než v hlavnom meste Kyjev a v strednej alebo západnej časti krajiny.

Zo správy OSN tiež vyplýva, že najviac civilistov zahynulo počas prvých mesiacov vojny. Na jar a v lete tohto roka (2023) evidujú 170 až 180 zabitých civilistov za mesiac.

22:30 Ukrajina sa možno bude musieť vzdať časti svojho územia okupovaného Ruskom, ak chce vstúpiť do NATO, vyhlásil v utorok vysoko postavený činiteľ Severoatlantickej aliancie. Stian Jenssen, vedúci súkromnej kancelárie generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga, vystúpil v panelovej diskusii pre nórske médiá.

bachmut, vojaci, ukrajina, vojna Čítajte viac Ukrajina sa možno bude musieť vzdať časti svojho územia výmenou za členstvo, znie z NATO

21:54 Rusko zatiaľ nesplnilo hrozbu, že po vstupe Fínska do NATO presunie k jeho hranici viac vojakov. Uviedla to v utorok pre agentúru AFP fínska ministerka zahraničných vecí Elina Valtonenová, informuje TASR.

Moskva v apríli označila členstvo Fínska v NATO za „útok na bezpečnosť“ Ruska a vyhlásila, že „podnikne protiopatrenia… v taktickej a strategickej rovine“. Fínsko má s Ruskom 1340-kilometrovú hranicu. Jeho vstupom do NATO sa celková dĺžka hraníc Aliancie s Ruskom zdvojnásobila.

„Rusko oznámilo vojenské reformy a vytvorenie nových jednotiek na severozápade Ruska už v decembri minulého roka s odkazom na rozšírenie prítomnosti NATO,“ uviedla Valtonenová. „Nezdá sa, že by tieto aktivity postupovali veľmi rýchlo,“ konštatovala v e-maile. „Zdá sa, že ruské zdroje sú momentálne viazané inde,“ doplnila v súvislosti s Ukrajinou. Situácia na východnej hranici Fínska je podľa nej pokojná.

fínsko, rusko Čítajte viac Rusko necháva svoju vyše tisíc kilometrovú hranicu s novým členom NATO takmer nestráženú

Ofenzíva Kremľa na Ukrajine zmenila bezpečnostnú situáciu v Európe a podnietila Fínsko, aby po desaťročiach vojenskej neutrality požiadalo o členstvo v NATO. Severská krajina v súčasnosti buduje oplotenie na 200-kilometrovom úseku hranice s Ruskom. Dokončiť by ho mali v roku 2026.

Valtonenová uviedla, že Fínsko bolo vždy dobre pripravené na rôzne situácie vrátane terajšej. „NATO je obranná aliancia a neohrozuje Rusko o nič viac, ako by ho ohrozovalo Fínsko… Kritika NATO zo strany Ruska je dlhodobým postojom a nie je to nič nové,“ dodala.

20:28 Nemecký zbrojársky koncern Rheinmetall potvrdil, že chystá dodávky najmodernejších prieskumných dronov Luna NG Ukrajine. Informuje o tom web Ukrajinská pravda, ktorý cituje internetovú stránku koncernu.

Prieskumné drony Luna NG, ktoré Rheinmetall produkuje, sú nedávno vyvinutými bezpilotnými systémami, ktoré prekonávajú predošlý model vo všetkých dôležitých prevádzkových vlastnostiach. Okrem toho, že slúžia na prieskum, môžu podporovať aj mobilné siete vysokorýchlostného internetu a zachytávať alebo rušiť spojenie.

19:19 Ukrajinská vláda vybuduje na hraniciach s Ruskom a Bieloruskom nové opevnenie a vojenskú infraštruktúru v hodnote takmer 32 miliónov eur. Oznámil to v utorok ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ, informuje TASR podľa správy agentúry Reuters.

„Na žiadosť Charkovskej a Černihivskej oblasti… prideľujeme 911,5 milióna hrivien (22,6 milióna eur) Charkovskej oblasti a 363 miliónov hrivien (takmer 9 miliónov eur) Černihivskej oblasti na vybudovanie vojenskej infraštruktúry a opevnenia,“ uviedol Šmyhaľ na sociálnej sieti Telegram.

Černihivská oblasť bola na začiatku invázie čiastočne okupovaná ruskými vojskami, no neskôr ukrajinské sily okupantov vyhnali. Charkovská oblasť hraničí s ruskou Belgorodskou oblasťou a je stále čiastočne okupovaná Ruskom. V posledných týždňoch je tiež dejiskom aktívnych bojov.

Bielorusko je najbližším spojencom Ruska a dlhodobo podporuje inváziu Ruska na Ukrajinu. Minsk dokonca umožnil Moskve, aby inváziu spustila aj z bieloruského územia. Svoje územie tiež poskytol bojovníkom z ruskej žoldnierskej Vagnerovej skupiny, ktorí sa tam presunuli na základe dohody o ukončení ich júnovej vzbury.

Ukrajina aktívne buduje na svojich hraniciach obranu odvtedy, čo začala oslobodzovať svoje územie, aby zabránila ďalšej prípadnej invázii, píše Reuters.

18:01 Švédska vláda navrhla nový balík vojenskej pomoci Ukrajine v hodnote 314 miliónov dolárov. Povedal to v utorok pre švédsku vysielaciu spoločnosť SVT švédsky minister obrany Pål Jonson. Balík obsahuje muníciu a náhradné dielce pre bojové vozidlá Stridsfordon a delostrelecké systémy Archer, ale aj nákladné vozidlá a vybavenie na odstraňovanie mín. Informuje o tom web Kyiv Independent.

Jonson dúfa, že švédsky parlament schváli balík pomoci Ukrajine tento týždeň. „Protiofenzíva je teraz v aktívnej fáze. Musíme sa pripraviť, že táto vojna bude zdĺhavá," dodal šéf švédskeho rezortu obrany.

Najnovší balík švédskej pomoci Ukrajine je od začiatku ruskej invázie už trinásty v poradí. Štokholm doteraz Kyjivu poskytol vojenskú pomoc za 1,6 miliardy dolárov.

17:36 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívil vojakov na frontovej línii v Záporožskej oblasti. V utorok to oznámila kancelária ukrajinského prezidenta, informuje TASR na základe správy agentúry AFP. „Prezident Zelenskyj počas pracovnej cesty do Záporožskej oblasti navštívil brigády, ktoré vedú útočné operácie v sektore Melitopol,“ uviedla kancelária prezidenta.

Ukrajinský líder si od veliteľov vypočul správy o priebehu bojov na fronte a hovoril s nimi aj o najproblema­tickejších záležitostiach ich jednotiek, píše sa vo vyhlásení. Armáda zdôraznila potrebu frontových systémov protivzdušnej obrany na boj proti nepriateľským lietadlám a bezpilotných lietadlám, uviedla Zelenského kancelária.

16:55 Ruský vodca Vladimir Putin obvinili Západ z podporovania nepokojov po celom svete. Konflikty vo veľkých častiach sveta spôsobujú výhradne „geopolitické pletky a egoistické a neokoloniálne správanie Západu,“ uviedol Putin vo videopríhovore, ktorým otvoril bezpečnostnú konferenciu v Moskve.

putin Čítajte viac Putin: Konflikty vo svete spôsobuje 'neokoloniálny' Západ. Aký je ich cieľ podľa ruského vodcu?

16:30 Bombardovanie fabriky v meste Luck a jej zásah neskôr potvrdila priamo švédska firma SKF vyrábajúca guľôčkové ložiská. Jedná sa o najväčšieho svetového výrobcu priemyselných ložísk na svete. Traja mŕtvi sú podľa nej zamestnanci firmy.

16:10 Ukrajinská armáda posilnila svoje pozície východne od Charkova pozdĺž osi Lyman – Kupiansk. Ako informuje spravodajský web CNN, tvrdí to hovorca východného velenia ukrajinských ozbrojených síl Serhij Čerevatyj.

„Os Lyman – Kupiansk bola pod osobitnou kontrolou veliteľa (Oleksandr Syrskyj, pozn.). Osobne cestoval do všetkých kľúčových brigád, ktoré tam zabezpečovali stabilnú obranu,“ povedal Čerevatyj v ukrajinskej národnej televízii.

Spomenutý veliteľ ukrajinských pozemných síl generálplukovník Syrskyj stál za vlaňajším bleskovým ukrajinským úspechom v Charkivskej oblasti. V ostatných týždňoch zasa vydal „priame, prísne a jasné rozkazy na vybudovanie stupňovitej obrany“.

„Naše palebné pozície boli posilnené, velenie poskytlo určité metodické odporúčania a prerozdelilo zálohy. Urobilo sa všetko preto, aby sme nepriateľovi znemožnili postup,“ povedal Čerevatyj.

16:00 Rusko pripravuje provokáciu vo svojej jadrovej elektrárni Kursk vrátane evakuácie časti miestnej populácie. Uviedlo to v utorok ukrajinské Národné centrum odporu. Podľa správy centra úrady v Kurskej oblasti v súčasnosti pripravujú evakuáciu „pre prípad nehody v jadrovej elektrárni" a následnej rádioaktívnej kontaminácie. Informuje o tom web Kyiv Independent.

Ukrajinské Národné centrum odporu získalo zoznam ľudí, ktorí majú byť evakuovaní. Celkovo má byť evakuovaných 21-tisíc až 57-tisíc obyvateľov mesta Kursk a okolia. Organizácia poznamenala, že Kurská oblasť má viac ako milión obyvateľov, čiže evakuácia by sa mala týkať zhruba dvoch až piatich percent jej populácie.

Zaporozska jadrova elektraren, ukrajina Čítajte aj V štúdii o prípadnej jadrovej nehode na Ukrajine sa zmieňuje aj Slovensko

Podľa ukrajinského Národného centra odporu príprava provokácie je súčasťou stratégie Ruska odvrátiť pozornosť od okupácie Záporožskej jadrovej elektrárne na Ukrajine.

15:50 Moskva tvrdí, že ruská armáda v noci na utorok zaútočila na vojenské priemyselné objekty naprieč Ukrajinou. Nočné raketové útoky na západe Ukrajiny si podľa tamojších predstaviteľov vyžiadali tri obete. TASR správu prevzala z agentúry AFP a britského denníka The Guardian.

Ukrajinský vojenský priemysel „utrpel vážne škody“, uviedlo ruské ministerstvo obrany vo vyhlásení. Dodalo, že armáda útočila raketami dlhého doletu na ukrajinské „kľúčové“ zariadenia.

Rusko tiež uviedlo, že prvýkrát zachytilo riadené strely SCALP, ktoré Ukrajine v júli dodalo Francúzsko, napísala agentúra Reuters. Pripomína však, že správy z bojiska nedokáže nezávisle overiť.

15:30 Rusko používa „zombie“ ponorky na maskovanie nedostatku jadrovej parity so Spojenými štátmi. Ako informuje web news.sky.com, pre analytickú platformu Riddle to uviedol politológ a expert na ruské ozbrojené sily Pavel Luzin, ktorý tvrdí, že Kremeľ umelo navyšuje počty svojich nosičov jadrových zbraní.

Jadrová ponorka / Tula / Čítajte aj Moskva používa 'zombie' ponorky, snaží sa navonok udržať krok s USA

15:05 Agentúra RIA Novosti dnes zverejnila zábery z nedeľňajšieho zásahu ruskej hliadkovej lode Vasilij Bykov, ktorej posádka vstúpila na palubu nákladnej lode Sukra Okan. Cieľom akcie bolo podľa ruského ministerstva obrany vykonať inšpekciu, krok ale odsúdil Kyjev a označil ho za porušenie medzinárodného námorného práva.

„Zastavte motor, zastavte motor,“ kričia po anglicky ruskí vojaci na posádku nákladnej lode po tom, čo so zbraňami v rukách vstúpi na mostík. Na ďalšom zábere sa jeden z vojakov námorníkov pýta, prečo skôr cez rádio nereagovali na inštrukcie ruského námorníctva, a posádka Sukra Okan uvádza, že išlo pravdepodobne o nedorozumenie. Rozhovor oboch strán na videu sprevádzajú problémy práve kvôli jazykovej bariére.

Ruské ministerstvo obrany už skôr uviedlo, že Vasilij Bykov najprv vyslal varovné výstrely, keď kapitán nákladnej lode nereagoval na výzvu na zastavenie kvôli inšpekcii. Následne na nej vojaci pristáli vo vrtuľníku Ka-29. Po inšpekcii vojaci plavidlu mieriacemu do Izmajilu, ukrajinského prístavu na Dunaji, umožnili pokračovať v ceste.

14:43 Ruské ozbrojené sily údajne zabránili pokusu skupiny ukrajinských sabotérov prekročiť hranicu do ruskej Brianskej oblasti. Referuje o tom web news.sky.com s odvolaním sa na vyhlásenie gubernátora spomenutej oblasti Alexandra Bogomaza na Telegrame. Tvrdenie tohto ruského predstaviteľa nebolo možné bezprostredne overiť.

Ukrajina Rusko Vojna Invázia UARUS Čítajte aj CNN: Ukrajina vytvorila v Rusku sieť sabotážnych agentov a dáva im drony na útočenie

14:30 Ukrajinské sily zabránili dvom ruským sabotážnym skupinám v prekročení štátnej hranice do Černihivskej oblasti na severovýchode krajiny. „Hliadka na pozorovacom poste si všimla dve ozbrojené skupiny Rusov blížiacich sa k hraničnej čiare z rôznych smerov. Nasledovala prestrelka,“ povedal v utorok veliteľ ukrajinských spoločných síl generálporučík Serhij Najev. Ukrajinskí vojaci podľa neho okamžite na ruskú jednotku zaútočili delostrelectvom. Informuje o tom web Kyiv Independent.

„Nepriateľ ustúpil, keďže mal mŕtvych a zranených,“ dodal Najev. V jednej sabotážnej skupine bolo podľa odhadu päť príslušníkov, v druhej sedem. Černihivská oblasť sa nachádza pri severovýchodných hraniciach Ukrajiny s Ruskom. Na začiatku ruskej invázie v roku 2022 oblasť Moskva čiastočne okupovala, ale v apríli toho istého roku sa z nej ruské sily stiahli po neúspešnom pokuse Kremľa obsadiť Kyjev.

Ruské sily pravidelne útočia na pohraničné obce v Černihivskej oblasti. Najnovšiemu útoku podľa Najeva predchádzali neúspešné pokusy Rusov o prekročenie hraníc 1. augusta a 21. júla.

14:15 Ukrajinská protiofenzíva síce napreduje pomalším tempom, no armáda už na dvoch alebo troch miestach dosiahla prielom v ruských pozíciách. Ako referuje web news.sky.com, tvrdí to expert na obranu Michael Clarke, niekdajší generálny riaditeľ britského Royal United Services Institute (RUSI).

vojna na Ukrajine Čítajte viac Rusi by mohli 'prasknúť' na jednom alebo dvoch miestach frontu. Kyjev už dosiahol niekde prielom, naznačil analytik

13:45 Ukrajinská protiofenzíva síce napreduje pomalším tempom, no armáda už na dvoch alebo troch miestach dosiahla prielom v ruských pozíciách. Ako referuje web news.sky.com, tvrdí to expert na obranu Michael Clarke, niekdajší generálny riaditeľ britského Royal United Services Institute (RUSI).

„Nevieme, aké silné sú tieto prielomy, ale robia pokroky,“ vyhlásil Clarke. Podotkol, že Spojené štáty momentálne dodávajú Ukrajine obrovské množstvo munície. „Takže dúfajú, a myslím si, že táto nádej je opodstatnená, že Rusom bude chýbať kľúčová munícia tam, kde ju budú potrebovať,“ dodal Clarke.

„A určite im tam chýbajú vojaci, chýbajú záložné jednotky tam, kde ich potrebujú. A Ukrajinci dúfajú, že teraz už Rusov natiahli natoľko, že na jednom alebo dvoch miestach ‚prasknú‘.“

V súvislosti s utorňajšími útokmi na západoukrajinskú Ľvivskú oblasť Clarke predpokladá, že Rusi udreli z psychologických dôvodov. „Neexistuje tam veľa protivzdušnej obrany, pretože viete, Kyjev a Odesa sú vo vzduchu dobre bránené. Rusi posielajú obyvateľom Ukrajiny správu, že nikde nie je bezpečne, a že ak sa Moskva stane terčom útokov bezpilotných lietadiel, oni použijú oveľa výkonnejšie riadené strely,“ zakončil Clarke.

Ofenzíva pokračuje, Ukrajinci chvália britské tanky
Video
Ako spievajú Beatles: Skúsim to s malou pomocou mojich priateľov. Ukrajinské ministerstvo obrany sa poďakovalo Londýnu za podporu a dodávky tankov Challenger 2 a delostreleckých systémov AS90. "Ukrajinské tankové posádky dokončili výcvik v Spojenom kráľovstve a vrátili sa domov, aby pokračovali v boji proti ilegálnej invázii Ruska,“ informoval britský rezort obrany. / Zdroj: Britské ministerstvo obrany

13:15 Ukrajinské sily dosahujú úspechy v oblasti obce Urožajne v Doneckej oblasti a konsolidujú svoje pozície. Na brífingu to povedal hovorca generálneho štábu Ozbrojených síl Ukrajiny Andrij Kovaľov. Informuje o tom web Ukrajinská pravda.

Podľa Kovaľova ukrajinskí vojaci postupujú v oblasti Urožajne na južnom fronte, delostrelectvom spôsobujú škody identifikovaným ruským terčom a uskutočňujú delostrelecké súboje. Ukrajinská armáda pokračuje v ofenzíve, predovšetkým na frontoch v smere na Melitopoľ a Berďansk. Zároveň Ukrajinci pokračujú v odrážaní ruských ofenzív v smeroch na Kupiansk a Lyman.

Odkaz ukrajinských špeciálov Rusom: Myslia si, že sú nesmrteľní. Zničíme ich
Video
Ukrajinské špeciálne jednotky si 29. júla pripomenuli svoj slávnostný deň. / Zdroj: Generálny štáb ZSU

13:07 Ukrajinský hraničný priechod v Užhorode na hraniciach so Slovenskom bol v utorok ráno dočasne zatvorený. Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na štátnu pohraničnú službu, dôvodom boli problémy s elektrinou.

Spomenutá pohraničná služba uviedla, že pre výpadok elektriny na slovenskom kontrolnom stanovišti Vyšné Nemecké, ktoré susedí s ukrajinským kontrolným stanovišťom Užhorod, museli pozastaviť evidenciu osôb a vozidiel. Približne o 12:00 ukrajinského času obnovili prevádzku hraničného priechodu.

13:00 Moskovský súd dnes udelil pokutu 40 000 rubľov (asi 370 eur) bývalému vysokému dôstojníkovi ruskej vojenskej rozviedky Vladimirovi Kvačkovovi za diskreditáciu ruskej armády. Kvačkov na ruskej sociálnej sieti Odnoklassniki podľa súdu zverejnil tri príspevky kritizujúce ruské vedenie a vojnové ťaženie na Ukrajine, napísal ruskojazyčný server BBC. Kvačkov to odmietol a uviedol, že sociálne siete nepoužíva, a plánuje sa proti rozsudku odvolať.

Kvačkov aktívne obhajuje ruskú inváziu na Ukrajinu, pričom ale kritizuje ruské úrady a velenie za spôsob vedenia vojny so susednou krajinou, napísal server Meduza. Pri súdnom pojednávaní podľa serveru Mediazona plukovník vo výslužbe uviedol, že vinný nie je on, ale ruský prezident Vladimir „Putin a jeho tím“.

„Podľa mňa diskreditujú ozbrojené sily títo občania: Putin, Šojgu, Gerasimov…“ dodal Kvačkov počas vypočúvania s odvolaním sa na ruského ministra obrany Sergeja Šojgua a náčelníka generálneho štábu ruskej armády Valerija Gerasimova. Sudca ho po tejto vete prerušil. Neskôr Kvačkov dodal, že ruské ozbrojené sily diskreditujú tí, „ktorí nedokážu viesť vojnu“. „My to dokážeme a vieme ako,“ dodal podľa serveru Meduza.

Krymský most, Kerčský most, vojna na Ukrajine Čítajte aj Krymský akvapark vyhodil z práce dievčatá, ktoré tancovali na ukrajinskú pesničku

12:30 Nie všetky ukrajinské deti, ktoré utiekli s rodičmi na Slovensko pred ruskou agresiou, majú istotu, že v septembri nastúpia do školy. Ani po viac ako roku od kedy u nás našli útočisko pred vojnou nie je totiž doriešená otázka ich zaraďovania do výchovno-vzdelávacieho procesu. Hoci sa o tom hovorilo už vlani, povinná školská dochádzka by pre ne mohla platiť až budúci rok na jeseň.

Slovenské školy navštevujú aj žiaci z Ukrajiny Čítajte aj Zarábame si na problém. Slovenskom sa túlajú deti z Ukrajiny, ktoré v školách nechcú prijať

12:20 39-ročný muž z Odesy na poslednom vojenskom kontrolnom stanovišti pred odchodom z Ukrajiny ukázal lekársku správu dokladajúcu vážne poranenie chrbtice, ktoré ho oslobodzuje od vojenskej služby a tiež zákazu opustiť Ukrajinu, píše The Guardian.

Rusko, Ukrajina, vojna, vojak, Bachmut, vojenský konflikt Čítajte aj The Guardian: Niektorí Ukrajinci sa odvodom bránia úplatkami, iní sa skrývajú

12:15 Britské úrady zadržali a vzniesli obvinenia voči trom bulharským občanom, ktorí čelia podozreniu zo špionáže pre Rusko, informoval dnes server BBC News. Obvinení boli zatknutí už vo februári a odvtedy sú vo väzbe, údajne pracovali pre ruské bezpečnostné služby.

Trojica je obvinená z držania dokladov totožnosti s „nesprávnym úmyslom“, ktoré mala s vedomím, že sú falošné. Podľa BBC išlo o pasy, občianske preukazy a ďalšie doklady pre Spojené kráľovstvo, Bulharsko, Francúzsko, Taliansko, Španielsko, Chorvátsko, Slovinsko, Grécko a tiež Českú republiku.

Ženeva, Švajčiarsko Čítajte aj Švajčiarsko zaplavili ruskí a čínski špióni. Politici ich chcú vyhostiť

Trojicu zatkli detektívi protiteroristického oddelenia londýnskej metropolitnej polície. Podľa BBC ide o 45-ročného Orlina Ruseva, 41-ročného Bisera Chambazova a 31-ročnú Katrin Ivanovovú, ktorí všetci v Británii žili už niekoľko rokov.

Rusev má za sebou obchodné kontakty v Rusku. Do Británie sa presťahoval v roku 2009 a tri roky pracoval vo finančných službách. Na svojom online profile na sieti LinkedIn uvádza, že neskôr vlastnil firmu, ktorá sa zaoberala aj odpočúvaním komunikácií alebo elektronických signálov. Rusev, ktorého poslednou adresou je prímorský penzión v Great Yarmouth, tiež uvádza, že kedysi pôsobil ako poradca bulharského ministerstva energetiky.

V Harrow bývalí susedia opisujú Chambazova a Ivanovovú ako pár, uviedla BBC. Chambazov údajne pracoval ako vodič pre nemocnice a Ivanovová sa na svojom online profile na LinkedIn označuje ako laborantka v súkromnej zdravotníckej fir­me.

11:55 Rusko udelilo pokutu sociálnej sieti Reddit za to, že odmietla zmazať podľa Moskvy falošné informácie o ruskom vojnovom ťažení na Ukrajine. S odvolaním sa na moskovský súd o tom dnes informovala agentúra TASS. Je to prvýkrát, čo podobnú pokutu súd udelil Redditu, ktorý sa tak pripojil k viacerým ďalším internetovým spoločnostiam vrátane prevádzkovateľa internetovej encyklopédie Wikipédia, streamovacej službe Twitch alebo spoločnosti Google, píše agentúra Reuters.

Pokuta pre Reddit predstavuje dva milióny rubľov (asi 18 500 eur). Rusko vlani v súvislosti s inváziou na Ukrajinu prijalo zákon, ktorý prakticky zakazuje zverejnenie iných ako oficiálnych informácií o vojne v susednej krajine a o tamojšom pôsobení ruských ozbrojených síl.

11:30 Rusko počas rozsiahleho nočného útoku zasiahlo aj priemyselný objekt v Lucku, pričom zahynuli traja ľudia. Informuje o tom portál Ukrajinská pravda.

Starosta mesta Ihor Poliščuk informoval, že Rusi pri útoku zasiahli „jeden z priemyselných závodov v Lucku“ a na mieste pracujú všetky záchranné zložky. Šéf vojenskej správy Volynskej oblasti Jurij Pohuľajko neskôr oznámil, že v dôsledku zásahu sú obete. „Do tejto chvíle zomreli traja ľudia. Niekoľko ďalších zranených previezli do nemocnice,“ informoval.

11:15 Ruský prezident Vladimir Putin vyzval v utorok na prehĺbenie vzťahov medzi Moskvou a Pchjongjangom. Uviedol to v telegrame zaslanom severokórejskému vodcovi Kim Čong-unovi pri príležitosti Dňa oslobodenia, informuje agentúra AFP.

Rusko a Severná Kórea, na ktoré boli uvalené medzinárodné sankcie, sa zblížili po tom, čo Rusko vo februári minulého roka vojensky napadlo Ukrajinu.

Deň oslobodenia KĽDR je podľa Putina "symbolom odvahy a hrdinstva vojakov Červenej armády a kórejských vlastencov, ktorí spoločne bojovali za oslobodenie vašej krajiny spod japonskej koloniálnej nadvlády“. Práve počas tohto ťažkého obdobia boli položené základy úzkej spolupráce medzi Moskvou a Pchjongjangom.

Šojgu navštívil Kima. Jasal pri prehliadke zbraní
Video
Delegácie Číny a Ruska, vrátane ministra obrany Sergeja Šojgua a člena vedenia vládnucej čínskej komunistickej strany Li Chung-čungn, na prehliadke zbraní v Severnej Kórei. / Zdroj: Profimedia

„Som presvedčený, že budeme pokračovať v budovaní bilaterálnej spolupráce vo všetkých oblastiach pre blaho našich národov, v záujme posilnenia stability a bezpečnosti na Kórejskom polostrove a v celom regióne severovýchodnej Ázie,“ uviedol Putin v telegrame, ktorý zverejnil Kremeľ.

11:00 Rusko a Bielorusko posilnia „spoločný zväzový štát“ v reakcii na nárast vojenských aktivít NATO. Na konferencii o medzinárodnej bezpečnosti v Moskve to podľa agentúry TASS povedal ruský minister obrany Sergej Šojgu.

putin lukašenko Čítajte viac Šojgu: Rusko a Bielorusko posilňujú zväzový štát. Západné zbrane sú nanič, ničíme ich sovietskou technikou

10:35 Ruská centrálna banka sa zíde v utorok (15. 8.) na mimoriadnom zasadnutí, na ktorom bude diskutovať o svojej kľúčovej úrokovej sadzbe, keďže rubeľ v pondelok klesol na najnižšiu úroveň od marca 2022. TASR o tom informuje na základe správ AP, AFP a Reuters.

Vladimir Putin Čítajte aj S ruskou ekonomikou je zle. Centrálna banka zvoláva mimoriadne zasadnutie

10:25 V súvislosti so stíhačkami pre Ukrajinu sa najčastejšie hovorí o F-16. A zároveň sa o nich najčastejšie hovorí v súvislosti s rôznymi odkladmi a zdržaniami. Podľa posledných správ napríklad nebude výcvik ukrajinských pilotov na F-16 dokončený skôr ako na budúci rok. F-16 však nie sú jediné západné stíhačky, ktoré môže Ukrajina získať.

Mirage 2000C Čítajte aj Dostane Ukrajina stíhačky Mirage 2000? Francúzsky portál píše, že tam už sú

8:49 Okrem troch obetí vo Volynskej oblasti si dnešné ruské raketové útoky vyžiadali aj dve obete v Kramatorsku, jedna osoba bola zranená, píše agentúra Ukrinform. Ukrajinská protivzdušná obrana za poslednú noc dovedna zlikvidovala 16 z najmenej 28 Ruskom vypálených rakiet.

Pri útoku, ktorý mieril na západnú časť Ukrajiny, bolo zasiahnutých niekoľko obytných budov. V Ľvovskej oblasti podľa prvých informácií nikto nezahynul. Poškodených ale bolo viac ako sto budov a zničených najmenej 500 okien.

V Dnipre zasiahli rakety priemyselný podnik, zranenie utrpel muž a žena a budova začala horieť, uviedol šéf Dnepropetrovskej oblasti Serhij Lysak. Podľa šéfa ukrajinskej prezidentskej kancelárie Andrija Jermaka nové raketové útoky ukazujú, že na zastavenie Ruska sú potrebné ďalšie sankcie. „Ak lietajú rakety, potom by mali byť zavedené prísnejšie sankcie. Ak Ukrajinci umierajú, potom by Rusko malo byť izolované,“ uviedol.

8:18 Pri havárii ruského vojenského cvičného lietadla pri pokuse o pristátie v ruskom regióne hraničiacom s anektovaným Krymom zahynula jedna osoba, informovalo ruské ministerstvo obrany.

Havária lietadla L-39 československej výroby v Krasnodarskom kraji bola druhou smrteľnou vojenskou nehodou počas cvičného letu za posledné tri dni. V sobotu sa v kaliningradskej exkláve zrútila stíhačka Suchoj-30, pričom zahynuli obaja piloti.

Ministerstvo neuviedlo, či sa na palube dvojmiestneho lietadla L-39 nachádzal aj niekto iný ako obeť.

7:51 Ukrajinská protivzdušná obrana za poslednú noc zlikvidovala 16 z najmenej 28 Ruskom vypálených rakiet. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie ukrajinského letectva. Pri útokoch na Volynskú oblasť na západe Ukrajiny zomreli traja ľudia, uviedol šéf oblastnej správy Jurij Pohuljajko.

„Bohužiaľ v dôsledku úderu máme obete. V tejto chvíli zomreli traja ľudia. Niekoľko zranených ľudí je v nemocnici,“ napísal Jurij Pohuljajko na telegrame. Obete pochádzajú z mesta Luck, ktorý je metropolou Volyňskej oblasti a leží 85 kilometrov od hraníc s Poľskom.

Pri raketovom útoku, ktorý mieril na západnú časť Ukrajiny, „bolo zostrelených niekoľko rakiet“, bolo ale zasiahnutých niekoľko obytných budov a rovnako aj dvor miestnej škôlky, uviedol podľa denníka Kyiv Independent starosta Ľvova Andrij Sadovyj.

6:15 Rusko v noci na utorok podniklo ďalší vzdušný útok na Ukrajinu za pomoci riadených striel, vypustených zo strategických bombardérov letiacich nad Kaspickým morom. Výbuchy sú podľa médií hlásené z Dnipra na juhovýchode krajiny, ale aj z Ľvova a okolia mesta Chmelnyckyj na západe Ukrajiny. Letecký poplach platí v celej krajine, uviedla agentúra Unian s odvolaním sa na ukrajinské letectvo, pod ktoré spadá aj protivzdušná obrana.

„Neignorujte signály leteckého poplachu,“ uviedli vojaci a vyzvali verejnosť, aby sa uchýlila do krytov, zatiaľ čo prvé strely prelietajú hranice krajiny. Neskôr letectvo podľa Unian spresnilo, že na Ukrajinu letia dve skupiny riadených striel, a pripustilo, že predchádzajúce správy o prelete striel nad hranicami spôsobilo ruské imitovanie letu rýchlo letiacich cieľov.

Strely počas letu ustavične menili smer, a tak v ohrození bola celá krajina. Výbuchy v Ľvove potvrdil starosta Andrij Sadovyj, ktorý vyzval spoluobčanov, aby nepohrdli krytmi a nestáli počas náletu pri oknách. V Dnipre bol zasiahnutý jeden podnik, podľa predbežných údajov je jeden zranený, napísal Unian s odvolaním sa na oblastné úrady. V Kyjeve bol medzitým letecký poplach odvolaný, dodala agentúra.

248 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine