Moskva používa 'zombie' ponorky, snaží sa navonok udržať krok s USA

Rusko používa „zombie“ ponorky na maskovanie nedostatku jadrovej parity so Spojenými štátmi. Ako informuje web news.sky.com, pre analytickú platformu Riddle to uviedol politológ a expert na ruské ozbrojené sily Pavel Luzin, ktorý tvrdí, že Kremeľ umelo navyšuje počty svojich nosičov jadrových zbraní.

15.08.2023 15:24
Jadrová ponorka / Tula / Foto:
Ruská jadrová ponorka Tula
debata (38)

Vysvetľuje, že hoci Moskva oficiálne tvrdí, že má 13 strategických ponoriek, dôkazy z rôznych zdrojov naznačujú, že v najlepšom prípade ich má len osem, no iba o šiestich „možno spoľahlivo tvrdiť, že sú pripravené plniť svoje misie“.

rusko-ukrajinský konflikt, vojna, Vuhledar Čítajte aj Rusi zvárajú „Frankensteinove“ tanky. Na front posielajú aj múzejné kusy

Iné zo starnúcej flotily, o ktorých Kremeľ tvrdí, že sú stále v prevádzke, sú v skutočnosti „zombie“ ponorky a takmer určite už nie sú funkčné.

Ruskí "žabí muži" na cvičení Tichomorskej flotily
Video
Členovia protiponorkového oddielu Tichomorskej flotily na videu ruského ministerstva obrany cvičili opatrenia proti sabotážnym silám simulovaného protivníka.

Na druhej strane, podľa Luzina 13 zo 14 strategických ponoriek v americkej flotile „je pripravených na svoje plánované misie“.

„Moskva sa snaží držať myšlienky jadrovej parity so Spojenými štátmi ako základu svojej zahraničnej a domácej politiky, ale myšlienka parity je v skutočnosti už mŕtva,“ skonštatoval Luzin.

zirkón Čítajte aj Rusko vyzbrojuje jadrové ponorky hypersonickými strelami Zirkón
38 debata chyba
Viac na túto tému: #Moskva #Rusko #Kremeľ #jadrové zbrane #ruská armáda #jadrové ponorky