Ruská opozičná novinárka sa bojí o život. V Nemecku sa ju vraj pokúsili otráviť

Ruská novinárka Jelena Kosťučenková, bývalá redaktorka opozičného denníku Novaja gazeta, uviedla, že sa obáva, že bude zavraždená. Pred týmto nebezpečenstvom ju varovali kolegovia, napísala Kosťučenková v článku zverejnenom portálom Meduza.

15.08.2023 23:15
nemecko, holubica biela Foto: ,
Nástenná maľba mieru zobrazujúca holubicu s vetvou v ukrajinských farbách od umelca Justusa Beckera na stene domu v centre Frankfurtu v Nemecku. Ilustračná snímka.
debata (1)

Novinárka teraz žije v Nemecku a tvrdí, že nedávno pocítila príznaky otravy, ktorej pravdepodobnosť potvrdili lekári.

Kosťučenková na začiatku ruskej invázie na Ukrajinu pobývala v napadnutej krajine a písala odtiaľ články, ktoré podľa Meduzy upozorňovali na vojnové zločiny páchané ruskou armádou. Ešte počas pobytu na Ukrajine ju kolegovia kontaktovali s tým, že sa od svojich zdrojov dozvedeli o tom, že jej hrozí vražda.

Vtedy sa Kosťučenková chystala do ukrajinského Mariupolu. Kolegovia pritom tvrdili, že príkaz novinárku zabiť dostali kadyrovovci, teda čečenské jednotky ruskej gardy, ktoré sa aktívne zúčastnili vlaňajších bojov o Mariupol. Kto konkrétne ale dal príkaz na jej vraždu, sa novinárka nedozvedela.

Rusko Čečensko novinárka investigatívna zbitá Čítajte viac Ruskú novinárku brutálne zmrzačili Čečenci. Rozhnevala Kadyrova, Moskva odsudzuje útok

V septembri minulého roka sa novinárka presunula do Nemecka, pretože sa obávala návratu do Ruska. V Nemecku začala pracovať pre nezávislý portál Meduza. Zdravotné problémy pocítila nedlho po ceste vlakom do Mníchova, kam sa v októbri vydala na ukrajinský konzulát.

V Mníchove sa okrem toho stretla s kamarátkou, ktorá ju v jednej chvíli upozornila, že silno páchne potom. Nedlho na to sa novinárke urobilo zle a mala okrem iného silné bolesti hlavy a brucha. Neskôr jej opuchli rôzne časti tela vrátane tváre, takže sa podľa svojich slov ani nepoznala. Lekári nakoniec dospeli k záveru, že bola pravdepodobne otrávená organochloridmi, teda organickými zlúčeninami obsahujúcimi chlór. Novinárka uvádza, že má zdravotné ťažkosti doteraz a že jej prípadom sa zaoberá nemecká prokuratúra.

Novinárka Anna Politkovská v dokumentárnom filme Anna v prvej línii, ktorý uvádza festival Jeden svet. Čítajte viac Pred 60 rokmi sa narodila novinárka Politkovská. Život Putinovej kritičky ukončili výstrely

V minulosti bolo zavraždených viacero novinárov a novinárok publikovaných v denníku Novaja gazeta. Idú z nich Anna Politkovská, ktorá zomrela v roku 2006.

V tomto roku sa na príznaky otravy počas pobytu v Nemecku sťažovala tiež šéfka medzinárodnej nadácie Slobodné Rusko Natalija Arnoová. Tá sa zúčastnila v Berlíne konferencie ruskej opozície. Podľa investigatívneho portálu Agentstvo pritom mala príznaky otravy ešte jedna ďalšia nemenovaná účastníčka konferencie.

Rusko, Čečenci, Kadyrov Čítajte viac V ruskej armáde nastal konflikt. Kadyrovovci a Dagestanci po sebe spustili streľbu, zomreli desiatky z nich
1 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #Rusko #otrava #novinárka #otrávenie #vojna na Ukrajine