Exkluzívne zábery: Takto Ukrajinci dronom zaútočili na Krymský most

Ukrajinské špeciálne služby poskytli spravodajskej televízii CNN exkluzívne zábery zo 17. júla, keď experimentálny námorný dron vykonal útok na most ponad Kerčský prieliv, ktorý spája pevninské Rusko s okupovaným ukrajinským polostrovom Krym.

16.08.2023 07:59
krymský most Foto: ,
Poničený Krymský most spájajúci ruskú pevninu a anektovaný Krymský polostrov cez Kerčský prieliv v pondelok 17. júla 2023.
debata (15)

Ako pre CNN povedal šéf Ukrajinskej bezpečnostnej služby (SBU) Vasyl Maľuk, použitý dron s názvom Sea Baby bol výsledkom niekoľkomesačného vývoja, ktorý sa začal bezprostredne po invázii.

„Povrchové drony sú jedinečným vynálezom SBU. Žiadna zo súkromných spoločností s tým nemá nič spoločné. Pomocou týchto dronov sme nedávno úspešne zasiahli Krymský most, veľkú útočnú loď Olenegorskij Gorňak a tanker SIG,“ vyhlásil Maľuk. „Pracujeme na množstve nových zaujímavých operácií, a to aj vo vodách Čierneho mora. Sľubujem vám, že to bude vzrušujúce, najmä pre našich nepriateľov,“ dodal Maľuk.

Na záberoch vidieť, ako dron Sea Baby priviezol až 850 kilogramov výbušnín k jednému z betónových podporných pilierov mosta. CNN taktiež má dve videá, ktoré zobrazujú moment nárazu jedného dronu do cestnej časti mosta a potom ďalší výbuch dronu, ktorý zasiahol železničnú časť mosta asi o päť minút neskôr z opačného smeru.

Maľuk povedal, že západní partneri Ukrajiny prejavili záujem o ich operácie a chceli sa poučiť z ich skúseností. „Nezúčastňujú sa na našich operáciách, neposkytujú nám žiadne vybavenie ani nič iné. Tieto drony sa vyrábajú v podzemnom výrobnom závode na území Ukrajiny. Ciele, ktoré som spomenul, sú legitímne ciele podľa ukrajinského a medzinárodného práva,“ skonštatoval šéf SBU.

Ukrajinský námorný dron zaútočil na ruský tanker
Video
15 debata chyba
Viac na túto tému: #SBU #vojna na Ukrajine #Krymský most