Pomalá protiofenzíva? Tak nám príďte pomôcť, odkazuje Kuleba kritikom

Ukrajinská armáda oslobodí všetky územia okupované ruskými jednotkami bez ohľadu na to, ako dlho to bude trvať. Vo štvrtok to pre agentúru AFP povedal ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba. Prajú si to podľa neho všetci obyvatelia Ukrajiny.

17.08.2023 14:41
vojna na Ukrajine, chlapec, vlajka, konflikt, Foto: ,
Dvanásťročný chlapec Serhii Zinko máva 26. júna 2023 ukrajinskou vlajkou vojenskému autu na diaľnici pri Lymane na Ukrajine.
debata (56)

„Naším cieľom je víťazstvo. Víťazstvo vo forme oslobodenia všetkých našich území v rámci hraníc vytýčených v roku 1991. A je nám jedno, ako dlho to potrvá,“ vyhlásil Kuleba.

Ukrajinské vzdušné sily: zničili sme už 3 500 ruských cieľov
Video
,,Ukrajinské letectvo od začiatku veľkej ruskej invázie na Ukrajinu zničilo viac ako 3 500 ruských vzdušných cieľov," informoval veliteľ vzdušných síl generál Mykola Oleščuk. Ukrajina dnes (6. augusta) oslavuje Deň vzdušných síl. / Zdroj: ZSU

Kyjev v júni spustil svoju dlhoočakávanú protiofenzívu, no priznal, že v snahe prelomiť ruské pozície zvádza ťažké boje. Ukrajina však v otázke rýchlejších územných ziskov nie je pod tlakom zo strany západných spojencov, ktorí jej dodávajú vojenskú pomoc.

vojna na Ukrajine Čítajte aj Rusi by mohli 'prasknúť' na jednom alebo dvoch miestach frontu. Kyjev už dosiahol niekde prielom, naznačil analytik

Kuleba v tejto súvislosti uviedol, že si je vedomý vyjadrení rôznych odborníkov a komentátorov o tempe ukrajinských jednotiek a ich postupu na frontových líniách na juhu a východe krajiny. Šéf ukrajinského rezortu diplomacie dokonca zažartoval, že kritici by sa „mali pridať k zahraničným légiám“ a pomôcť tak Ukrajine.

Ukrajinský vojak pri streľbe z raketometu Grad...
Ukrajinskí vojaci pripravujú rakety s letákmi,...
+4Ukrajinskí vojaci vkladajú letáky, ktoré...

„Je jednoduchšie povedať, že chcete, aby to išlo rýchlejšie, keď tam reálne nie ste,“ dodal Kuleba. Dodal však, že Ukrajina pri protiofenzíve i naďalej potrebuje stálu podporu v podobe zbraní a munície zo Západu.

Agentúra AFP pripomína, že ruský minister obrany Sergej Šojgu v utorok vyhlásil, že vojenské zdroje Ukrajiny sú napriek podpore zo strany Západu „takmer vyčerpané“. Konštatoval tiež, že západné zbrane nie sú na bojisku „ničím výnimočné“ a v mnohých prípadoch "dokonca aj technika sovietskej výroby svojimi bojovými kvalitami prevyšuje západné modely“.

putin lukašenko Čítajte aj Šojgu: Rusko a Bielorusko posilňujú zväzový štát. Západné zbrane sú nanič, ničíme ich sovietskou technikou
56 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Kyjev #vojna na Ukrajine #Dmytro Kuleba #ukrajinská protiofenzíva