Stoltenberg: Iba Ukrajina rozhodne, kedy budú vhodné podmienky na rokovania

Iba Ukrajina môže rozhodnúť, kedy budú vhodné podmienky na rokovania o ukončení vojny. Vo štvrtok to uviedol generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg. Zároveň potvrdil nezmenený postoj NATO po nedávnom vyjadrení svojho spolupracovníka, uvádza správa z agentúry Reuters.

17.08.2023 20:28
Jens Stoltenberg Foto: ,
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg
debata (8)

„Sú to len Ukrajinci, ktorí môžu rozhodnúť, kedy budú podmienky na rokovania, a ktorí môžu pri rokovacom stole rozhodnúť o prijateľnom riešení,“ povedal Stoltenberg na konferencii v nórskom meste Arendal. Dodal, že úlohou Severoatlantickej aliancie je podporovať Ukrajinu.

Vedúci jeho kancelárie Stian Jenssen v utorok naznačil, že Ukrajina sa možno bude musieť vzdať časti svojho územia v prospech Ruska výmenou za členstvo v NATO. Neskôr povedal, že toto vyjadrenie ľutuje.

Litva / NATO / Jens Stoltenberg / Volodymyr Zelenskyj / Čítajte viac Dáždnik NATO za územné ústupky Rusku? Nikdy, znie z Kyjeva

„Jeho (Jenssenov) odkaz, ktorý je mojím hlavným odkazom, a ktorý je hlavným odkazom NATO, je v prvom rade to, že politika NATO ostáva nezmenená – podporujeme Ukrajinu,“ uviedol Stoltenberg.

Severoatlantická aliancia na júlovom summite vo Vilniuse rozhodla, že Ukrajina dostane pozvánku na vstup, „keď sa spojenci zhodnú a budú splnené podmienky“. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v júli označil výsledky summitu NATO za dobré, no ideálne by podľa neho bolo, ak by Kyjev priamo dostal pozvánku do Aliancie.

bachmut, vojaci, ukrajina, vojna Čítajte viac Ukrajina sa možno bude musieť vzdať časti svojho územia výmenou za členstvo, znie z NATO
8 debata chyba
Viac na túto tému: #NATO #Jens Stoltenberg #vojna na Ukrajine