Osoby zaradené na zoznam zahraničných agentov sú úradmi v Rusku monitorované, pričom musia príslušným orgánom poskytovať podrobné informácie o zdrojoch svojich príjmov, výdavkoch a rôznych aktivitách, v opačnom prípade im hrozí trestné stíhanie.
Illarionov v decembri 2005 ukončil spoluprácu s Kremľom, ktorá trvala od apríla 2000, a presťahoval sa do Spojených štátov, pričom momentálne pôsobí vo washingtonskom Centre pre bezpečnostnú politiku. Je známy svojou kritikou invázie ruskej armády na Ukrajinu a ruskú politiku posledných rokov označuje za „katastrofu“.
Ruské ministerstvo spravodlivosti Illarionovovo zaradenie na zoznam zahraničných agentov zdôvodnilo tým, že „šíril nepravdivé informácie“ o ruských úradoch a ich rozhodnutiach, pričom aj ako respondent na informačných platformách zahraničných médií.
Illarionov a šesť ďalších
Samotný Illarionov sa k tejto záležitosti bezprostredne nevyjadril.
Okrem Illarionova bolo na zoznam zahraničných agentov v piatok zaradených ešte ďalších šesť ľudí: aktivisti Vladimir Dovganov a Sardylana Kondakovová, politológ Andrej Piontkovskij, ľudskoprávny aktivista a bývalý člen prezidentskej Rady pre ľudské práva Sergej Krivenko, spisovateľka Tatiana Sotnikovová a poetka, spisovateľka a kritička Linor Goraliková.
Čítajte viac Mohol by Putin pracovať pre CIA? Odpovedá bývalý tajný agentStatus zahraničného agenta získali najmä za svoju kritiku tzv. špeciálnej vojenskej operácie, ako Kremeľ nazýva vojnu rozpútanú voči susednej Ukrajine,a šírenie nepravdivých informácií o nej.
Goralikovej ministerstvo vytklo aj to, že propagovala LGBT+ vzťahy, „čo je v rozpore so štátnou politikou zachovávania a posilňovania tradičných ruských duchovných a morálnych hodnôt, ako aj s ústavnými prioritami v oblasti ochrany rodiny, materstva a detstva“ a zapájala sa aj do zbierok na podporu Ukrajiny.