Ochrancovia zvierat dotlačili radnicu v Paríži k zákazu jazdy na poníkoch

Vedenie Paríža pod tlakom ochrancov zvierat zakázalo vychádzky na poníkoch pre deti v parkoch francúzskej metropoly. Zákaz začne platiť v roku 2025, keď sa mestu skončia zmluvy s firmami, ktoré túto atrakciu prevádzkujú. Radní krok vysvetlili tým, že deti by mali mať k zvieratám zdravší vzťah, píšu francúzske médiá.

20.08.2023 07:20
Paríž, Eiffelova veža, Francúzsko Foto:
debata (6)

„Model uplynulých desaťročí sa vyčerpal a končí. Zviera v ňom bolo vnímané tak trochu ako predmet a vzťah k nemu bol vo výsledku veľmi povrchný,“ uviedol parížsky radný pre zeleň Christophe Najdovski. Radnica podľa neho chce ísť novou cestou, ktorá „bude viac rešpektovať potreby zvierat“. Novo by sa deti mali niečo naučiť o správaní zvierat, ich potrebách a napríklad si ich skúsiť vyhrebelcovať, hovorí Najdovski.

Zákaz sa týka siedmich parkov a lesíkov, ktoré sú v správe mesta, vrátane Boulonského lesa alebo Champ-de-Mars pri päte Eiffelovej veže. Na poníkoch aj po roku 2025 bude možné jazdiť v Luxemburských záhradách v centre Paríža, keďže tento park patrí Senátu a radnica na jeho území nemá žiadne právomoci, píše Radio France.

Asociácia Paris animaux zoopolis (PAZ) bojuje za zákaz vychádzok na poníkoch už od roku 2021. Prekáža im, že zvieratá podľa nich nemajú čerstvú podstielku a vodu a sú do Paríža denne prepravované neprimerane dlho. Ich petícia za zákaz poníkov v Paríži nazbierala 8 400 podpisov.

Oznámenie radnice je podľa PAZ pokrokom vo vzťahu k zvieratám, ale nepovažujú ho za dostatočný. Ako ďalšiu métu si teraz vytýčili slobodu pre orangutanov, ktorí sú chovaní v parížskej botanickej záhrade a zrušenie štyroch mestských fariem, ktoré sú na území mesta, píše Le Parisien.

Stéphane Michaud, riaditeľ spoločnosti AnimaPoney, ktorá ponúka vychádzky v parížskych parkoch, túto zábavu obhajuje. Jeho poníci „pracujú“ 150 dní v roku a bývajú v stajniach mimo mesta. Podľa Michauda tam majú lepšie podmienky, ako keby žili trvalo v metropole, napísala agentúra Reuters. „Pracujem s poníkmi 35 rokov, viem čo potrebujú. Majú všetko, čo potrebujú,“ hovorí Michaud.

Jázd na poníkoch sa zastávajú aj Parížania, ktorí si ich prišli užiť so svojimi potomkami. „Čo ďalšieho chcú zakázať? Jazdenie na koni, jazdnú políciu alebo chov pretekárskych koní?“, pýta sa Meryem, ktorá vedie poníky, na ktorých idú jej vnúčatá.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #Paríž #ochrancovia zvierat