Po očkovaní proti covidu prišla o sluch, chcela odškodné. Súd v Nemecku jej žalobu zamietol

Súd v západonemeckom meste Mainz dnes zamietol žalobu ženy, ktorá sa domáhala odškodného najmenej 150-tisíc eur za to, že po očkovaní proti covidu prišla o sluch. Verdikt nie je právoplatný a žena, ktorá rozhodnutie súdu označila za facku všetkým postihnutým, sa chce odvolať.

21.08.2023 11:31
Vakcína / Očkovanie / Covid / Foto: ,
debata (10)

Žena pred súdom okrem iného uviedla, že ihneď po podaní vakcíny od spoločnosti AstraZeneca v marci 2021 začala cítiť mravčenie v prstoch a stratila cit na tvári. Tri dni po očkovaní potom prestala počuť na pravé ucho, na ktoré je dodnes ohluchnutá. Svoje pocity prirovnala k tým, ktoré pociťujú pacienti s mŕtvicou.

Žena, ktorá v Mainze pracovala ako zubárka a ktorá v čase očkovania mala 40 rokov, na súde predložila posudok univerzitnej kliniky vo Würzburgu, ktorý poškodenie následkom očkovania potvrdzoval. Dnes sa očakávalo, že súd buď v prípade rozhodne, alebo nariadi ďalší posudok. Súd nakoniec vyniesol verdikt, ktorého písomné zdôvodnenie predloží neskôr.

Súd v meste Mainz bol jedným z prvých, ktorý sa týkal odškodnenia kvôli očkovaniu. Náhrade škôd po inom prípade zdravotných ťažkostí po očkovaní od spoločnosti AstraZeneca sa tento rok venoval aj súd v bavorskom Hofe, ktorý žalobu tiež odmietol.

Žena, ktorá tvrdí, že po vakcíne upadla do kómy a následne prišla kvôli trombóze o časť čreva, sa odvolala. Súd v Bamberku, ktorý sa odvolaniu venuje, si pred týždňom vyžiadal znalecký posudok o stave vtedajších vedeckých poznatkov a prezentáciu odborných informácií.

Nemecko počas očkovacej kampane proti covidu prestalo v apríli 2021 vakcíny od spoločnosti AstraZeneca používať pre ľudí mladších ako 60 rokov, dôvodom bolo riziko vzniku trombóz. K rovnakému opatreniu pristúpilo aj pri preparáte od spoločnosti Johnson & Johnson.

Vakcínu od firmy AstraZeneca v apríli 2021 zvolili vtedajšia kancelárka Angela Merkelová a niekdajší vicekancelár a súčasný kancelár Olaf Scholz. Merkelová mala v tom čase 66 rokov, Scholz 62.

Angela Merkelová Čítajte viac Merkelová dostane v piatok prvú dávku vakcíny proti covidu. AstraZenecu
10 debata chyba
Viac na túto tému: #koronavírus #očkovanie proti covidu