Lietadlá B-2, ktoré môžu niesť aj jadrové bomby, sú však už opäť v službe. Tri bombardéry pred niekoľkými dňami zamierili na Island.
"Prítomnosť lietadiel B-2 je tu skutočne dôležitá, pretože naše schopnosti napĺňať našu národnú obrannú stratégiu závisia od spojencov a partnerov,“ povedal podplukovník amerického letectva Andrew Kousgaard.
Podľa neho je dôležité, aby si NATO nacvičilo integráciu a fungovanie takých strategických vojenských spôsobilostí, ako sú bombardéry B-2. "Protivníkov musíme udržať v napätí a spojencom musíme ukázať, že sme schopní sa s nimi podeliť o spoločnú obranu. Hostiteľské krajiny našich partnerov sú fenomenálne a sme nadšení, že s nimi môžeme spolupracovať,“ vyhlásil Kousgaard.
Čítajte viac Ukrajinci ukázali slovenský MiG-29 – plne vyzbrojený na ceste „do práce“Nasadenie strategických bombardérov sa, samozrejme, deje na pozadí ruskej vojny proti Ukrajine. NATO posilňuje obranné a odstrašujúce opatrenia proti prípadným krokom Moskvy.
Portál AirForceTimes informoval, že z Whitemanovej leteckej základne v Missouri odleteli do islandského Keflavíku tri stroje B-2 a 150 vojakov. Naposledy americké vzdušné sily takto nasadili strategické bombardéry v roku 2021.
"Na druhej strane Atlantiku budú B-2 cvičiť s americkými a so spojeneckými vojakmi a podľa potreby budú plánovať pozorovanie a útoky na veľké vzdialenosti. Lietadlá, ktoré môže niesť konvenčné a jadrové zbrane, tiež slúžia na odstrašenie Ruska od použitia jadrových zbraní vo vojne proti Ukrajine – a teda aj jej susedom v NATO,“ napísal AirForceTimes.
Stroje B-2 lietajú od roku 1989, majú dvojčlennú posádku a dolet 12-tisíc kilometrov. Využívajú technológiu stealth, sú teda „neviditeľné“ pre radary. Vlani v decembri predstavili USA novú generáciu bombardéra B-21 Raider.