Ukrajinský dron zničil ruský strategický bombardér

Ukrajinské bezpilotné lietadlo, ktoré podľa sobotňajšieho vyjadrenia ruského ministerstva obrany zaútočilo na vojenské letisko v Novgorodskej oblasti a poškodilo tam bližšie nespresnené lietadlo, zničilo ruský strategický nadzvukový bombardér Tu-22M3, uviedol spravodajský portál Meduza s odvolaním sa na správy zo sociálnych sietí a snímky horiaceho lietadla. Kyjev sa tradične zdržiava vyjadrení k útokom na území Ruska.

21.08.2023 20:00
debata (129)

Meduza, ktorá pôsobí z lotyšského exilu, pripomenula, že bombardéry Tu-22M3 majú základňu na letisku Solcy pri Veľkom Novgorode, ktoré je od ukrajinských hraníc vzdialené približne 700 kilometrov.

Dovolenka? Kyjev varuje Rusov pred cestou na Krym
Video

Denník Ukrajinska pravda na svojom webe napísal, že dron, ktorý v pondelok zaútočil na ruské vojenské letisko Šajkovka v Kalužskej oblasti, podľa predbežných informácií poškodil jedno lietadlo. Podľa ruských zdrojov išlo o „nepoužívané lietadlo“. Denník pripomenul, že z tohto letiska vlani v júni vzlietli ruské bombardéry Tu-22M3, ktoré svojimi strelami zasiahli nákupné centrum v ukrajinskom meste Kremenčuk, kde vtedy zahynuli desiatky ľudí.

strela Ch-22 Čítajte viac Rusi strelami Ch-22 zabíjali civilistov v Kremenčuku i Odese (prehľad)

V posledných mesiacoch sa zvýšil počet hlásení ruských úradov o náletoch ukrajinských dronov hlboko za ukrajinsko-ruskými hranicami. Terčom náletov sa stala aj samotná Moskva a jej okolie, kde pre útoky dronov úrady museli načas uzatvárať moskovské letiská.

Zelenskyj: Stíhačky F-16 nám dodajú novú energiu
Video

Už na konci minulého roka Ukrajinci podľa ruských úradov použili prebudované prieskumné drony ešte sovietskej konštrukcie Tu-141 Striž na nálety na vzdialenejšie základne ruských strategických bombardérov, používaných pri útokoch na Ukrajinu.

Tieto drony vlani v decembri podľa informácií zo sociálnych sietí poškodili dva bombardéry Tu-95 na základni Engels pri Saratove a cisternu a bombardér Tu-22M3 na letisku Ďagilevo pri Rjazani. Kyjev sa k útokom oficiálne neprihlásil, ukrajinskí predstavitelia však v komentároch naznačovali, že za nimi stojí práve Ukrajina.

129 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine