Prigožin z Afriky: Vagnerovci robia túto krajinu šťastnejšou a slobodnejšou. Ozval sa prvýkrát od vzbury

Prvý videoprejav Jevgenija Prigožina od júnovej vzbury vagnerovcov naznačuje, že šéf žoldnierskej skupiny sa nachádza v Afrike. Ako referuje spravodajský web BBC, video zverejnené na kanáloch na Telegrame prepojených s vagnerovcami ukazuje Prigožina v bojovej výstroji, pričom v ňom hovorí, že skupina robí Afriku „slobodnejšou“. BBC nebola schopná overiť, kde bolo video natočené.

22.08.2023 14:05
Rusko Afrika vagnerovci Prigožin Foto:
Na videosnímke vodca ruskej žoldnierskej Vagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin. Video sa objavilo na internete približne dva mesiace od jeho krátkeho pokusu o prevrat voči Kremľu. Štyridsaťsekundový videoklip mal byť natočený v nešpecifikovanej africkej krajine, uviedol 21. augusta 2023 kanál Grey Zone spájaný s Vagnerovou skupinou na platforme Telegram. Pravosť videa nebola bezprostredne nezávisle potvrdená a neboli ani žiadne dodatočné informácie o tom, kde a kedy bolo nakrútené.
debata (30)

Predpokladá sa, že Vagnerova skupina má tisíce bojovníkov na kontinente, kde má lukratívne obchodné záujmy. Prigožinovi bojovníci sú začlenení vo viacerých krajinách vrátane Mali a Stredoafrickej republiky, kde ľudskoprávne organizácie a OSN obviňujú vagnerovcov zo spáchania vojnových zločinov.

Prigožin žiadal, aby Gerasimov a Šojgu prišli za ním do Rostova na Done
Video
Šéf vagnerovcov Jevgenij Prigožin na veliteľstve Južného vojenského okruhu žiada, aby Gerasimov a Šojgu prišli za ním do Rostova na Done, ktorý obsadil so svojimi žoldniermi. Ak neprídu, chce ísť za nimi do Moskvy.

Spojené kráľovstvo minulý mesiac uvalilo sankcie na dvoch vedúcich predstaviteľov Wagnerovej skupiny v Stredoafrickej republike, pričom ich obvinilo z mučenia a zabíjania civilistov. Spojené štáty zasa obvinili vagnerovcov z obohacovania sa nezákonnými obchodmi so zlatom na africkom kontinente.

vagnerovci Čítajte aj Lukašenko mal s nimi plány. Vagnerovci z Bieloruska hromadne odchádzajú, pre nízke platy

Vo videu Prigožin hovorí, že vagnerovci vykonávajú prieskum nerastných surovín, ako aj bojujú proti islamistickým militantom a iným zločincom. „Pracujeme. Teplota je 50 stupňov Celzia, všetko čo máme radi. Vagnerova skupina vykonáva prieskumné a pátracie akcie, robí Rusko ešte väčším na všetkých kontinentoch a Afriku ešte slobodnejšou. Prinášame šťastie a spravodlivosť pre africký ľud a nočnú moru banditom ako Islamský štát a Al-Káida,“ vyhlásil Prigožin.

30 debata chyba
Viac na túto tému: #Moskva #Afrika #Jevgenij Prigožin #Vagnerova skupina #vagnerovci