Osem ľudí vrátane školákov uviazlo v Pakistane na lanovke. Viseli na jednom lane, zachránili ich

Šesť detí a dvaja dospelí uviazli v utorok na sedačkovej lanovke v odľahlej hornatej oblasti na severozápade Pakistanu. Záchranná služba ich napokon dostala v bezpečí na zem. V polovici trasy asi 365 metrov nad hlbokým údolím v Chajbar Paštúnchvá sa pretrhol kábel lanovkovej súpravy.

22.08.2023 15:30 , aktualizované: 21:20
Lanovka / Pešávar / Foto: ,
Novinári sledujú na televíznej obrazovke správy o záchrane ľudí uviaznutých v sedačkovej lanovke, 22. augusta 2023 v pakistanskom Pešávare
debata

„Lanovka je zavesená na jednom lane. Nachádza sa tam minimálne osem cestujúcich, najmä školákov,“ uviedol pre AFP predstaviteľ miestnej záchrannej služby. Deti sa lanovkou prepravujú do školy.

Skupina strávila vo vzduchu viac ako štyri hodiny, kým na miesto dorazil vrtuľník pakistanskej armády. „Situácia je taká zlá, že jedna osoba omdlela. Priletel vrtuľník, ktorý však odišiel,“ uviedol pre miestnu televíznu stanicu telefonicky jeden z pasažierov ešte pred záchrannou operáciou.

Napokon všetkých osem ľudí, ktorí ráno uviazli na lanovke vedúcej cez údolie na severe Pakistanu, je teraz v bezpečí, oznámilo pakistanské ministerstvo vnútra. Zo zložitej situácie sa dostali vďaka vrtuľníku aj improvizovanej „sedačke“, píše agentúra AP.

Ich záchranu komplikoval silný vietor, napriek tomu sa do operácie zapojil aj vojenský vrtuľník. Podľa BBC vyzdvihol jedno dieťa, kým bol pri zotmení z operácie stiahnutý. Vyslobodzovanie potom pokračovalo za využitia lana, na ktoré bolo pripojené druhé, menšie zariadenie, ktoré cestujúcich jedného po druhom prepravovalo do bezpečia.

Podľa AP sa objavili zábery, ktoré ukazovali, ako ľudia postupne priťahujú zo vzduchu chlapca uviazaného v sedáku, zatiaľ čo sa lano hojdalo vo vetre na pozadí hornatej krajiny. „Skvelá tímová práca armády, záchranných orgánov, okresnej samosprávy a tiež miestnych obyvateľov,“ uviedol večer dočasný premiér Pakistanu Anvar Hakk Kakar.

Medzi ôsmimi cestujúcimi na lanovke bol aj učiteľ uväznených detí. Skupina bola na lanovke asi päť hodín, keď sa o ich záchranu začal pokúšať vojenský vrtuľník. V oblasti ale fúkal silný vietor a experti varovali, že rotory vrtuľníka môžu lanovku rozhojdať a ohroziť cestujúcich. Učiteľ sa telefónom spojil s pakistanskými médiami. Deťom je podľa neho medzi 10 a 15 rokmi, jedno z nich upadlo kvôli horúčave a strachu do bezvedomia, píše BBC.

Obsluha podomácky vyrobenej lanovky sa najprv snažila o opravu, čo sa nepodarilo. Po štyroch hodinách využila tlampače miestnej mešity na volanie o pomoc. Podľa agentúry AFP to bol jediný spôsob, ako komunikovať s úradmi na druhej strane údolia, cez ktoré nevedie most ani cesty. Práve kvôli prakticky neexistujúcej infraštruktúre si miestni vybudovali lanovku, ktorou deti jazdia do školy.

Záchranná operácia pútala v Pakistane obrovskú pozornosť. Mnohí Pakistanci sledovali cez deň v televízii, ako sa záchranári spúšťali k lanovke z vrtuľníka na lane, až na tretí pokus sa im ale vo večerných hodinách podarilo vyslobodiť prvé dieťa.

debata chyba
Viac na túto tému: #Pakistan #lanovka