Masové razie v odvodových centrách na Ukrajine pre korupciu. Unikali cez ne ľudia, ktorí nechceli ísť do vojny

Ukrajinská polícia vykonávala v utorok razie vo viac ako 200 vojenských odvodových centrách, oznámila generálna prokuratúra v Kyjeve.

22.08.2023 17:49
vojna na Ukrajine, vojaci, delostrelec,... Foto: ,
Ukrajinskí vojaci z 3. samostatnej útočnej brigády strieľajú z 82 mm mínometu na ruské pozície na frontovej línii pri Bachmute, štvrtok 29. júna 2023.
debata (181)

Je to súčasť rozsiahleho vyšetrovania korupcie, ktoré sa koná v čase kľúčovej protiofenzívy, informuje agentúra AFP.

„Príslušníci orgánov činných v trestnom konaní odhalili korupčné plány veľkého rozsahu v takmer všetkých oblastiach krajiny. Aktuálne prebieha viac ako 200 súbežných prehliadok“ v odvodových centrách, píše sa v oznámení.

„Výmenou za nelegálne výhody pomáhali úradníci občanom získať potvrdenia o zdravotnej nespôsobilosti alebo dočasnej nespôsobilosti pre (vojenskú) službu,“ doplnila prokuratúra.

Americký Humvee dostal zásah, Ukrajinci prežili
Video

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal 11. augusta šéfov všetkých regionálnych vojenských odvodových centier. Odôvodnil to podozreniami z korupcie a podvodov, ktoré by podľa jeho slov mohli predstavovať až vlastizradu.

„Tento systém musia viesť ľudia, ktorí presne vedia, čo vojna je a prečo cynizmus a úplatkárstvo počas vojny sú zradou,“ vyhlásil Zelenskyj. Informoval vtedy tiež, že voči zamestnancom odvodových centier začali 112 trestných konaní a 33 z nich má štatút podozrivých.

181 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine