Prigožin je mŕtvy, bol na palube havarovaného lietadla, potvrdili ruské úrady

Ruský letecký úrad Rosaviacia v noci na štvrtok informoval, že podľa údajov leteckej spoločnosti sa šéf ruskej žoldnierskej Vagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin nachádzal na palube lietadla, ktoré sa v stredu zrútilo v Tverskej oblasti. Úrady už predtým oznámili, že nehodu nikto neprežil. Zomrelo všetkých sedem cestujúcich a traja členovia posádky.

23.08.2023 19:19 , aktualizované: 23:40
Rusko, vojna na Ukrajine, Rostov na Done,... Foto:
Jevgenij Prigožin.
debata (1209)

„Podľa aerolínií boli na palube lietadla Embraer-135 nasledujúci pasažieri:… Prigožin, Jevgenij,“ napísala Rosaviacia v aplikácii Telegram. Okrem šéfa vagnerovcov sa na zozname pasažierov nachádzali aj Dmitrij Utkin, Valerij Čekalov, Sergej Propustin, Jevgenij Makarjan, Nikolaj Matusejev a Aleksander Totmin, ako aj traja členovia posádky.

Okolnosti havárie lietadla sú predmetom vyšetrovania. Podľa ruskej agentúry Interfax už boli na mieste pádu stroja nájdené telá všetkých desiatich ľudí, ktorí boli na palube.

Telegramový kanál Grey Zone, spájaný s vagnerovcami napísal, že Prigožinova smrť je následkom „konania zradcov Ruska“.

Na sídle Vagnerovej skupiny v Petrohrade, ktoré Prigožin otvoril vlani v novembri, sa podľa petrohradského vydania serveru Bumaga objavil kríž utvorený z rozsvietených o­kien.

Medzi obeťami je tiež veliteľ žoldnierskej skupiny a niekdajší pracovník ruskej vojenskej rozviedky GRU Dmitrij Utkin. Podľa telegramového kanála VČK -OGPU bol spoluzakladateľom žoldnierskej armády a Prigožinovou pravou rukou. Práve Utkinovu prezývku Vagner nesie skupina vo svojom názve.

Putin Čítajte viac Experti: Čo hovorí Prigožinova smrť o Putinovom režime?

„Lietadlo Embraer letelo z (moskovského letiska) Šeremetievo do Petrohradu. Na palube boli traja členovia posádky a sedem pasažierov. Všetci zahynuli,“ uviedlo tlačové oddelenie ruského ministerstva pre mimoriadne záležitosti.

„Začali sme vyšetrovanie havárie lietadla Embraer, ktorá sa stala dnes večer v Tverskej oblasti. Na zozname cestujúcich bolo aj meno Jevgenij Prigožin,“ citoval TASS ruskú federálnu agentúru pre leteckú dopravu Rosaviacija.

Nech mala havária akúkoľvek príčinu, Prigožinovo úmrtie znamená, že sa ruský prezident Vladimir Putin zbavil aj človeka, ktorý predstavoval najvážnejšiu výzvu autorite ruského vodcu od jeho nástupu k moci v roku 1999, píše agentúra Reuters.

Kremeľ ani ruské ministerstvo obrany doposiaľ záležitosť nekomentovali.

prigožin, lietadlo, pád, vagner Čítajte viac V Rusku sa toho veľa nestane bez vedomia Putina, povedal Biden k Prigožinovi

Portál readovka.news na Telegrame napísal, že hovoriť o Prigožinovej smrti je podľa jedného z jeho zdrojov predčasné, pretože podnikateľ mohol byť na palube iného lietadla. Z bezpečnostných dôvodov vraj často uvádzal, že letí jedným zo svojich strojov, nastúpil potom však do iného.

prigožin Čítajte viac Predpovedal Prigožinovu vzburu i smrť. Krajan veštkyne Vangy sa mrazivo presne triafa

Lietadlo podľa ruského ministerstva spadlo pri dedine Kuženkino na severozápade Tverskej oblasti, zhruba na pol ceste medzi Moskvou a Petrohradom. Lietadlo, ktoré v tom čase bolo vo vzduchu necelú polhodinu, začalo po náraze do zeme horieť.

Moderátorka Xenija Sobčaková na sociálnej sieti uviedla, že havarované lietadlo zrejme patrilo práve Prigožinovi. Ruskojazyčný server BBC napísal, že šéf vagnerovcov vlastní stroj Embraer Legacy 600 s označením RA-02795 a podľa serveru Flightradar lietadlo s týmto číslom v stredu popoludní vzlietlo z Moskvy. Okolo 15:11 sa potom stratilo z radaru nad Tverskou oblasťou vo výške 8 500 metrov.

Podľa služby Flightradar bezprostredne po havarovanom stroji letelo druhé Prigožinovo lietadlo Embraer ERJ-135. Po incidente sa otočilo a chystalo sa pristáť v Moskve.

prigožin, lietadlo, pád Čítajte viac Čo sa hovorí o možných príčinách havárie Prigožinovho lietadla?

Telegramový kanál Grey Zone spojený s Vagnerovou súkromnou vojenskou spoločnosťou tvrdí, že lietadlo bolo zostrelené systémami protivzdušnej obrany v Bologovskom okrese. „Potvrdzujú to kondenzačné stopy na oblohe na jednom z videí a priamo aj očití svedkovia,“ píše Grey Zone.

Telegramový kanál VČK-OGPU na základe svojich zdrojov píše, že Prigožinovo lietadlo údajne zostrelili dve rakety. Predpovedá však, že oficiálna verzia bude zrejme iná: „Zdá sa, že útok na Prigožinovo lietadlo sa budú snažiť vydať za teroristický útok na palube.“

Stanica Sky News uvádza, že sa Putin v čase správ o páde lietadla s Prigožinom nachádzal na podujatí venovanom 80. výročiu víťazstva sovietskych vojsk v bitke pri Kursku.

Prigožin, ktorého bojovníci z Vagnerovej skupiny sa v rámci ruského vojenského ťaženia na Ukrajine zúčastnili na najtvrdších bojoch, sa tento rok na konci júna pokúsil o ozbrojenú vzburu proti ruskému armádnemu veleniu a ministerstvu obrany. Pri bleskovej akcii 24. júna obsadil armádne objekty a letisko v Rostove na Done na juhozápade Ruska. Následne sa niekoľko tisíc žoldnierov s tankmi, obrnenými vozidlami, protilietadlovými zbraňami a civilnými nákladnými autami vydalo na Moskvu, ešte ten deň sa však Prigožin postup svojich ľudí zastavil.

Prigožin žiadal, aby Gerasimov a Šojgu prišli za ním do Rostova na Done
Video

Kremeľ následne ohlásil, že vagnerovci aj ich šéf nebudú stíhaní, ale odídu do Bieloruska. Odvtedy nie je ich osud jasný. Prigožin tento týždeň zverejnil prvé video od vzbury, na ktorom naznačoval, že je v Afrike. Nie je však jasné, kedy a kde zábery vznikli.

Výzva Putina na záver prejavu k národu po Prigožinovej vzbure
Video

Ruský oligarcha a miliardár Prigožin (62) podľa médií zarábal na cateringu, štátnych zákazkách a žoldnierskych misiách ním ovládanej Vagnerovej súkromnej ​​vojenskej spoločnosti. V rodnom Petrohrade mal podľa médií príjmy najmä z developmentu a prenajímania nehnuteľností. Býval označovaný za človeka, ktorý mal blízko k ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi.

Prigožin vlastnil sieť reštaurácií, cateringovú firmu Concord Catering a firmu Concord Management and Consulting, prostredníctvom ktorej riadil spoločnosť zaoberajúcu sa internetovými aktivitami proti Západu. Napríklad dlhodobo patril k hlavným dodávateľom jedál do školských jedální, vďaka čomu získal prezývku Putinov kuchár.

Putin, Kadyrov, Prigožin Čítajte viac Prežili by Prigožin či Kadyrov Putinov pád? Odpovedá ruský analytik

Prigožin sa vďaka Vagnerovej armáde stal jednou z hlavných tvárí ruskej agresie proti Ukrajine. Bol častým kritikom ruského vojenského velenia, ktoré obviňoval z neschopnosti. Naopak výsledky svojej žoldnierskej armády, do ktorej zapojil aj väzňov z ruských väzníc, mnohokrát nadsadzoval.

Prigožin bol na sankčnom zozname Západu už od čias anexie Krymu v roku 2014. Bol terčom sankcií EÚ aj v súvislosti s pôsobením jeho žoldnierskej skupiny v ďalších krajinách vrátane Líbye či Sýrie. Jeho skoršiu žalobu proti zaradeniu na zoznam súd zamietol. Na listine figuruje aj niekoľko popredných členov skupiny, ale aj Prigožinova žena a syn. Americká FBI Prigožina zaradila na svoj zoznam hľadaných zločincov a vypísala odmenu na jeho dolapenie.

Progožin Čítajte viac „Preskočilo mi,“ vysvetlil Prigožin vzburu. Prispela aj rakovina, dodávajú žoldnieri

Rodák z vtedajšieho Leningradu (dnes Petrohrad) Prigožin (nar. 1. júna 1961) absolvoval športové internátne učilište, súťažne behal na lyžiach. Už v mladosti sa dostal do konfliktu so zákonom, bol podmienečne odsúdený za krádež. V roku 1981 bol odsúdený na 12 rokov väzenia za lúpež v organizovanej zločineckej skupine a ďalšie trestné činy. Vo väzení strávil deväť rokov, po prepustení začal podnikať, najskôr mal stánok s občerstvením. Neskôr stál pri zrode siete supermarketov a predovšetkým otvoril v Petrohrade luxusnú reštauráciu, ktorú si obľúbila tamojšia smotánka a niekoľkokrát ju navštívil aj Vladimir Putin, s ktorým sa zblížil. Prigožin následne získal z Kremľa množstvo zákaziek na VIP služby, otvoril reštauráciu v budove parlamentu. Vďaka tomu si vybudoval väzby na mnohých vplyvných ľudí v Rusku, čo podľa médií dokázal využívať vo svoj prospech.

Putin, Kadyrov, Prigožin Čítajte viac Kto zabije Prigožina? Putinov kuchár si zavaril

To, že stojí za Vagnerovou armádou, Prigožin dlho popieral. Po prvý raz priznal, že je zakladateľom skupiny, až vlani v septembri. V príspevku na ruskej sociálnej sieti Vkontakte uviedol, že ju v roku 2014 založil.

Počas súčasnej vojny na Ukrajine Prigožin patril k najaktívnejším podporovateľom ruskej agresie, často vyzýval k razantným akciám a Ukrajine sa vyhrážal tvrdým postupom. Často však tiež ostro kritizoval ruské vojenské aj politické špičky.

1k+ debata chyba
Viac na túto tému: #Vladimir Putin #Jevgenij Prigožin