Predpovedal Prigožinovu vzburu i smrť. Krajan veštkyne Vangy sa mrazivo presne triafa

Do pol roka bude Jevgenij Prigožin mŕtvy, alebo dôjde k druhému prevratu. Pred necelými dvoma týždňami to povedal investigatívec, ktorý už v januári mal predtuchu, že do leta šéf ruskej žoldnierskej armády rozpúta vzburu.

23.08.2023 21:15 , aktualizované: 24.08.2023 12:23
prigožin Foto:
Jevgenij Prigožin
debata (17)

Tú prvú zakladateľ súkromnej vojenskej spoločnosti, ktorý si poskytovaním cateringových služieb Kremľu svojho času vyslúžil prezývku Putinov kuchár, vyvolal 24. júna. Kolóna jeho ťažko vyzbrojených žoldnierov sa vtedy pri pochode na Moskvu zastavila až dvesto kilometrov pred bránami metropoly, potom, čo účastníci vzbury dostali garancie na bezpečný odchod do susedného Bieloruska.

Tento týždeň sa Prigožin prihlásil videom z bližšie neurčenej africkej krajiny. Práve z Afriky sa podľa petrohradského portálu Fontanka v stredu vracal. Posledná fáza letu, z Moskvy do jeho rodného Petrohradu, sa mu stala osudnou.

Prigožin žiadal, aby Gerasimov a Šojgu prišli za ním do Rostova na Done
Video

Hoci Prigožin dôsledne vyjadroval šéfovi Kremľa Vladimirovi Putinovi lojalitu a v poslednom čase prestal verejne brojiť aj proti ministrovi obrany Sergejovi Šojguovi a náčelníkovi generálneho štábu Valerijovi Gerasimovovi, expert na Rusko Christo Grozev z portálu investigatívnej žurnalistiky Bellingcat, ktorý sa zaoberá overovaním informácií pomocou verejne prístupných zdrojov, nedávno prognózoval novú roztržku medzi ruským prezidentom a zakladateľom žoldnierskej armády.

putin, prigožin Čítajte viac Vagnerovci sa vracajú do Ruska. Skončí sa to ďalšou vzburou, či smrťou Prigožina?

„V januári som povedal, že Prigožin sa do šiestich mesiacov postaví proti Putinovi – a presne to zapadlo do môjho časového rámca,“ pripomenul Grozev pre denník Financial Times.

Výzva Putina na záver prejavu k národu po Prigožinovej vzbure
Video

„Putin išiel do televízie a nazval Prigožina zradcom,“ povedal Grozev. „Každý vie, čo robia so ‚zradcami‘ a Putin to neurobil. Chce ho vidieť mŕtveho. Zatiaľ to nedokáže spraviť," poznamenal renomovaný investigatívec bulharského pôvodu. Dodal však, že to sa môže zmeniť, „O šesť mesiacov bude Prigožin buď mŕtvy, alebo dôjde k druhému prevratu,“ predpovedal tento mesiac krajan veštice Vangy.

Putin sa svojim postojom k zradcom nikdy netajil. V dokumente s názvom Putin, ktorý pred piatimi rokmi o ňom nakrútil Andrej Kondrašov, to šéf Kremľa povedal otvorene. „A vy viete odpúšťať?“ opýtal sa ho Kondrašov. „Áno, ale nie všetko,“ znela odpoveď. „A čo nemožno odpustiť?“ Putin bez mrknutia oka odvetil: „Zradu.“

Grozev na sociálnej sieti X, bývalom Twitteri, reagoval na čerstvé správy z Ruska. „Vagnerove telegramové kanály potvrdzujú smrť Prigožina ‚v dôsledku činov zradcov Ruska‘. Hm… možno som nemal povedať, že Prigožin bude zabitý, alebo dôjde k druhému prevratu,“ poznamenal sarkasticky.

Zverejnil aj novú predpoveď: „V ďalšej epizóde: ‚Oficiálne vyšetrovanie SledKomu‘(Vyše­trovacieho výboru, ruskej obdoby FBI – pozn.) ‚odhalí‘, že ukrajinská GUR (vojenská rozviedka)‚umi­estnila bombu zamaskovanú ako darček‘. Putin sa zúčastní na štátnom pohrebe ‚hrdinu Prigožina‘, napísal a v zátvorke dodal: "Žartujem. Putin sa na ňom neodváži zúčastniť.“

© Autorské práva vyhradené

17 debata chyba
Viac na túto tému: #Vladimir Putin #Financial Times #vojna na Ukrajine #Jevgenij Prigožin #Vagnerova skupina