V Rusku sa toho veľa nestane bez vedomia Putina, povedal Biden k Prigožinovi

V Rusku sa toho veľa neprihodí bez vedomia ruského prezidenta Vladimira Putina. V komentári k pádu lietadla, na ktorého palube bol podľa zoznamu pasažierov aj šéf žoldnierskej Vagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin to povedal americký prezident Joe Biden. Informovala o tom agentúra Reuters.

23.08.2023 21:58
prigožin, lietadlo, pád, vagner Foto: ,
Na tejto snímke z videa je miesto havárie súkromného lietadla pri dedine Kuženkino. Podľa úradov sa nad Ruskom zrútilo súkromné ​​lietadlo a zahynulo všetkých 10 ľudí na palube. Šéf žoldnierov Jevgenij Prigožin bol na zozname cestujúcich.
debata (22)

„Neviem určite, čo sa stalo. Ale neprekvapuje ma to,“ povedal Biden k pádu lietadla v ruskej Tverskej oblasti severne od Moskvy, pri ktorom zahynulo desať ľudí. „V Rusku sa nedeje veľa vecí, za ktorými by nestál Putin, ale neviem dosť na to, aby som poznal odpoveď,“ dodal. Biely dom predtým oznámil, že Biden bol v tejto veci informovaný.

Smrť Prigožina by vzhľadom na jeho spory s ruským prezidentom Vladimirom Putinom nebola prekvapením. Tvrdí to hovorkyňa americkej Národnej bezpečnostnej rady (NSC) Adrienne Watsonová.

Watsonová uviedla, že ak sa Prigožinova smrť potvrdí, „nemala by byť pre nikoho prekvapením“.

„Katastrofálna vojna na Ukrajine viedla k pochodu súkromnej armády (vagnerovcov) na Moskvu a ako sa teraz zdá, tak aj… k tomuto,“ dodala Watsonová.

Putin Čítajte viac Experti: Čo hovorí Prigožinova smrť o Putinovom režime? Rusko, vojna na Ukrajine, Rostov na Done, Jevgenij Prigožin Čítajte viac Prigožin je mŕtvy, bol na palube havarovaného lietadla, potvrdili ruské úrady

Havária lietadla, v ktorom sa mal nachádzať Prigožin, bola signálom z Kremľa pre ruské elity, myslí si šéf ukrajinskej prezidentskej kancelárie Mychajlo Podoľak.

„Demonštratívna eliminácia Prigožina a velenia vagnerovcov dva mesiace po pokuse o vzburu je signál od (ruského prezidenta Vladimira) Putina ruským elitám pred voľbami v roku 2024. ‚Pozor! Nelojálnosť sa rovná smrti‘“, napísal Podoľak na sociálnych sieťach.

„Medzitým je zrejmé, že Putin nikomu neodpúšťa svoj vlastný beštiálny teror,“ napísal Podoľak na sociálnej sieti X (predtým Twitter).

„Je tiež zrejmé, že Prigožin si podpísal zvláštny rozsudok smrti vo chvíli, keď uveril v bizarné ‚záruky‘ (bieloruského prezidenta Alexandra) Lukašenka a v Putinovo rovnako absurdné ‚čestné slovo‘,“ napísal ďalej podľa stanice Sky News Podoľak.

prigožin Čítajte viac Predpovedal Prigožinovu vzburu i smrť. Krajan veštkyne Vangy sa mrazivo presne triafa prigožin, lietadlo, pád Čítajte viac Čo sa hovorí o možných príčinách havárie Prigožinovho lietadla?

Na Putina v súvislosti s pádom Prigožinovho lietadla ukázal tiež poľský minister zahraničia Zbigniew Rau. „Mali by sme veľký problém vymenovať niekoho, kto by si intuitívne myslel, že ide o náhodu. Stáva sa, že politickí oponenti, ktorých Vladimir Putin považuje za hrozbu svojej moci, nezomierajú prirodzenou cestou,“ povedal v štátnej spravodajskej stanici TVP Info.

22 debata chyba
Viac na túto tému: #Jevgenij Prigožin