Prigožinovi bojovníci sa po smrti vodcu snažia dostať do Ruska. Lukašenkov režim ich drží

Po stredajšom páde lietadla v Rusku, pri ktorom zomrel zakladateľ súkromne Vagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin, sa mnohí členovia tohto žoldnierskeho zoskupenia snažia zrejme vrátiť z Bieloruska späť do Ruska. Napísal to portál Ukrajinska pravda s odvolaním sa na ukrajinský projekt Centrum národného odporu.

24.08.2023 10:38 , aktualizované: 16:42
rostov na done, prigožin, vagner Foto:
Bojovníci Vagnerovej skupiny.
debata (36)

Podľa tohto zdroja bola v stredu večer vyzbieraná časť táborov, v ktorých prebývajú vagnerovci v Bielorusku. Podľa projektu je pravdepodobné, že vagnerovci zamierili k hraniciam s Ruskom, ale že im v odchode z Bieloruska bránia bieloruské tajné služby. Bieloruská opozičná skupina Hajun potom uviedla, že blízko miesta, kde leží veľký tábor vagnerovcov, sú značné problémy s mobilným signálom.

Lampy osvetľujú miesto pádu súkromného lietadla...
Ruský vyšetrovateľ na mieste pádu súkromného...
+8Ruskí vyšetrovatelia na mieste pádu súkromného...

V severnej časti tábora v obci Ceľ bolo pôvodne zhruba 129 stanov, no podľa stredajších záberov medzičasom zmizlo asi 65 kusov. V západnej časti tábora už bolo zasa demontovaných asi 27 stanov z pôvodného počtu asi 64. V centrálnej časti tábora bolo predtým približne 80 stanov, no momentálne asi deväť chýba. Dovedna z pôvodných 273 obytných stanov demontovali asi 101.

Pri úvahe, že do každého zo stanov sa zmestí asi 20 vojakov, znamenalo by to, že tábor opustilo asi 2 020 žoldnierov z pôvodného počtu asi 5-tisíc. S demontážou stanov začali v období okolo 1. augusta.

Web Kyiv Independent s odvolaním sa na ukrajinské Národné centrum odporu cez víkend informoval, že počet wagnerovcov v Bielorusku klesol o približne štvrtinu z pôvodného počtu 5 800 na asi 4 400 bojovníkov, pretože neboli spokojní so svojím platom.

Do Bieloruska sa mnoho Prigožinových bojovníkov presunulo po tom, ako žoldnierska skupina v júni podnikla krátke ťaženie na Moskvu na protest proti ruskému armádnemu vedeniu. Sám Prigožin od júna verejne vystupoval iba sporadicky a nebolo jasné, kde býva. Posledné zverejnené video ho údajne ukazovalo v niektorej z afrických krajín.

Do Bieloruska sa žoldnieri presunuli po tom, čo Prigožinovi údajne podľa Kremľa prisľúbil ochranu tamojší autoritársky vodca Alexander Lukašenko.

Bieloruská opozičná predstaviteľka Svjatlana Cichanouská v reakcii na správu o páde lietadla s Prigožinom na palube podľa bieloruského portálu Zerkalo uviedla, že „Lukašenkovým zárukám zjavne nemožno veriť“. Cichanouská sa Lukašenkovi postavila v posledných bieloruských prezidentských voľbách a podľa pozorovateľských skupín v nich zvíťazila, hoci centrálna volebná komisia označila oficiálne za víťaza Lukašenka.

V stredu v ruskej Tverskej oblasti spadlo súkromné lietadlo s desiatimi ľuďmi na palube. Na zozname cestujúcich bol podľa federálnej agentúry pre leteckú dopravu Rosaviacija uvedený ako Prigožin, tak aj jeden z veliteľov jeho žoldnierov Dmitrij Utkin. Oficiálne ich smrť zatiaľ potvrdená nebola, o jeho úmrtí však informovali tiež vagnerovcom blízke internetové zdroje.

Rusko, vojna na Ukrajine, Rostov na Done, Jevgenij Prigožin Čítajte viac Prigožin je mŕtvy, bol na palube havarovaného lietadla, potvrdili ruské úrady
36 debata chyba
Viac na túto tému: #Vladimir Putin #vojna na Ukrajine #Jevgenij Prigožin #Vagnerova skupina