Pád Prigožinovho lietadla mohol spôsobiť výbuch na palube. Pentagon správy o zásahu raketou označil za nepresné

Stredajší pád ruského lietadla, v ktorom zrejme cestoval a zahynul vodca ruskej žoldnierskej Vagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin, mohol zapríčiniť výbuch na jeho palube. Uviedli to nemenovaní americkí aj západní predstavitelia na základe predbežných informácií tajných služieb, informuje denník New York Times (NYT).

24.08.2023 13:34 , aktualizované: 21:35
Rusko Prigožin lietadlo pád Foto:
Lampy osvetľujú miesto pádu súkromného lietadla v Tverskej oblasti blízko obce Kuženkino vo štvrtok 24. augusta 2023.
debata (147)

Existujú však aj iné teórie, pričom k definitívnemu záveru podľa citovaných zdrojov tajné služby ešte nedospeli. Explózia je však údajne ich hlavnou teóriou príčiny, ktorá spôsobila zrútenie lietadla medzi Moskvou a Petrohradom. Samotný výbuch pritom mohla zapríčiniť bomba či iné zariadenie umiestnené v lietadle. Podľa citovaných predstaviteľov sa však v tejto súvislosti skúmajú aj iné možnosti, ako napríklad riedené palivo.

Podobnú teóriu priniesol aj denník The Wall Street Journal, ktorý napísal, že pád lietadla mohla spôsobiť bomba na palube lietadla alebo iná sabotáž. Agentúra AP taktiež – odvolávajúc sa na nemenovaných amerických aj západných predstaviteľov – informovala, že podľa predbežného hodnotenia informácií amerických tajných služieb zapríčinil haváriu lietadla úmyselný výbuch.

Nemenovaný zdroj agentúry AP povedal, že verzia o výbuchu je v súlade s „dlhodobými snahami ruského prezidenta Vladimira Putina umlčať svojich kritikov“. Žiadne podrobnosti ohľadom príčiny explózie, ktorá bola podľa neho pomstou za júnovú Prigožinovu ozbrojenú vzburu, ale nespomenul.

Agentúra Reuters už skôr priniesla inú hypotézu. Pod podmienkou zachovania anonymity citovala dvoch iných amerických predstaviteľov oboznámených so situáciou, ktorý tvrdili, že lietadlo pravdepodobne zostrelila raketa zem-vzduch odpálená z územia Ruska. Taktiež pritom upozorňovali na to, že tieto informácie sú predbežné a preverujú sa. Reuters neskôr taktiež informovala aj o ďalších teóriách pádu lietadla. Citovala aj tretieho amerického predstaviteľa, ktorý uviedol, že možných verzií je viac a k nijakému definitívnemu záveru sa zatiaľ nedospelo.

Hovorca Pentagonu však uviedol, že nič nenasvedčuje tomu, že by lietadlo zasiahla raketa zem-vzduch. Tieto informácie Pat Ryder označil za „nepresné“.

Telegramový kanál Shot predtým uviedol, že vyšetrovatelia pracujú s verziou o výbušnom zariadení nastraženom v priestore podvozku. Podľa predbežných údajov došlo počas letu k výbuchu v blízkosti podvozku. Pri explózii sa odtrhlo krídlo, ktoré zasiahlo stabilizátor, v dôsledku čoho prúdové lietadlo začalo prudko stúpať, a tak prešlo do vývrtky.

Zdroj Shotu dodáva, že verzia s výbuchom sa teraz preveruje.

Telegramový kanál VČK-OGPU tvrdí, že v prípade leteckej katastrofy sa objavil prvý podozrivý. Tým je podľa jeho informácií Prigožinov osobný pilot a bývalý zakladateľ spoločnosti MNT Aero Arťom Stepanov. Podľa VČK-OGPU Stepanova, ktorý mal prístup k lietadlu, hľadajú orgány činné v trestnom konaní. Kanál tiež píše, že Stepanov pred pádom lietadla odišiel na Kamčatku. Jeho brat tvrdí, že je už tretí deň na túre bez mobilného spojenia.

Informácie, ktoré zverejnil Shot a VČK-OGPU oficiálne nik nepotvrdil, upozorňuje portál Meduza.

Súkromné lietadlo typu Embraer Legacy 600, ktoré malo patriť Prigožinovi, smerovalo v stredu z Moskvy do Petrohradu, kde majú sídlo jeho firmy, keď sa zrútilo nad Tverskou oblasťou na západe Ruska. Pád lietadla podľa informácií ruských úradov a médií neprežil nikto z dovedna desiatich pasažierov.

Ruský letecký úrad v noci na štvrtok informoval, že podľa údajov leteckej spoločnosti bol na palube havarovaného stroja aj Prigožin, ako aj jeho „pravá ruka“ a spoluzakladateľ vagnerovcov Dmitrij Utkin. Ich smrť však zatiaľ nijaký ruský predstaviteľ ani úrad oficiálne nepotvrdili.

Ukrajina zdôraznila, že s údajnou smrťou šéfa vagnerovcov nemá nič spoločné. Šéf Kremľa Vladimir Putin vo štvrtok podvečer – vo svojej prvej verejnej reakcii na celú udalosť – vyslovil sústrasť rodinám obetí pádu lietadla, v ktorom sa údajne viezol aj Prigožin, ale smrť šéfa vagnerovcov zatiaľ nepotvrdil.

rostov na done, prigožin, vagner Čítajte aj Prigožinovi bojovníci sa po smrti vodcu snažia dostať do Ruska. Lukašenkov režim ich drží

Pád lietadla s najväčšou pravdepodobnosťou naplánovala ruská FSB, tvrdia Briti

Podľa najpravdepodob­nejšieho scenára nehodu lietadla s mecenášom ruskej žoldnierskej Vagnerovej skupiny Jevgenijom Prigožinom majú na svedomí ruské tajné služby. Ako referuje web Ukrajinská pravda, takýto názor panuje v britských vojenských kruhoch. Briti sa domnievajú, že pád Prigožinovho lietadla spôsobila Federálna bezpečnostná služba (FSB).

Letuška, Prigožin, lietadlo, Raspopová Čítajte aj Prigožinove lietadlo prešlo 'zvláštnou' opravou pred odletom, priznala letuška pred smrťou

Podľa zdrojov z prostredia britskej armády sú príslušníci FSB úplne lojálni ruskému vodcovi Vladimirovi Putinovi. Pohraničná stráž je podriadená orgánom FSB. Podľa Britov malo zostrelenie lietadla za cieľ posilniť postavenie ministra obrany Sergeja Šojgua a náčelníka generálneho štábu Valerija Gerasimova, a tento cieľ sa podľa Britov „zatiaľ podarilo naplniť“.

Lietadlo sa zrútilo v stredu, dva mesiace po tom, ako Prigožin inicioval takzvaný „pochod spravodlivosti“ proti vedeniu ruskej armády. Bola to krátka vzbura, ktorá sa skončila nasledujúci deň. Počas vzbury vagnerovci dokázali prevziať kontrolu nad juhoruským mestom Rostov nad Donom a ohrozovali Moskvu. Prigožin však pochod zastavil po tom, ako cez samozvaného bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka dosiahol dohodu s Kremľom.

147 debata chyba
Viac na túto tému: #Moskva #Rusko #atentát #Vladimir Putin #Jevgenij Prigožin #Vagnerova skupina