Rusi zastavili sami seba. Nevedia, kam všade zakopali míny, robí im to ťažkosti

Obranná stratégia Rusov spočíva v rozsiahlom zamínovaní ukrajinského územia s cieľom zamedziť postupu nepriateľských síl. Ako sa ukazuje, toto sa im môže čiastočne vypomstiť. Podľa analytikov si totiž Rusi na rozdiel od západnej a ukrajinskej praxe nemapujú, kam míny umiestnili. Ak by tak chceli urobiť protiúder, budú musieť zložito prechádzať cez mínové polia, ktoré sami nastražili.

25.08.2023 11:01
Vojna na Ukrajine / Vojak / Mína / Protitanková... Foto: ,
Príslušníci ukrajinských špeciálnych jednotiek umiestňujú protitankové míny na mieste možného presunu ruských okupačných vojsk, 14. júna 2022
debata (93)

Ako referuje portál iDnes.cz, tak ruské ‚priemyselné‘ pokladanie výbušnín urobilo z Ukrajiny najviac zamínovanú krajinu na svete. Podľa ukrajinského ministra obrany Oleksija Reznikova vojaci na každom metre štvorcovom objavujú päť ruských mín. Rusi podmínovali predovšetkým juh Ukrajiny, aby zamedzili ukrajinskej protiofenzíve.

Ukrajinskí vojaci hľadajú míny v obilí
Video
Ukrajinskí vojaci najskôr musia odmínovať polia, aby na nich mohla byť úroda. Zábery zverejnilo ukrajinské ministesrtvo obrany, video nazvalo Úroda smútku a dodalo, že umelý hladomor je zbraň, ktorú Kremeľ opakovane používa. Hudba vo videu je od skupiny KalushOrchestra.

„Rusi zamínovali juh Ukrajiny tak ťažko, že ani oni nemôžu postúpiť,“ upozorňuje na obrátenú stranu ruskej obrany bývalý špeciálny poradca pre veliteľa americkej armády v Európe Mark Voyger. „Ich sily skončia v rovnakých mínových poliach, ktoré tak masívne položili na juhu.“

mína Čítajte aj Štyri na meter štvorcový. Rusi doslova zamorili Ukrajinu mínami

Rusi prakticky nemôžu vykonať protiútok, tvrdí analytik. „Na juhu sú do značnej miery pritlačení k tejto línii kontaktu,“ podotkol Voyger s odkazom na takzvanú Surovikinovu líniu, ktorá sa na južnej Ukrajine rozkladá od Dnepra až k Donecku. „Ak chcú prejaviť iniciatívu a ukázať taktickú zdatnosť a manévre, bude to pravdepodobne na východe. Nemyslím si, že boli príliš zodpovední pri mapovaní všetkého, čo položili.“

Ľudia z trosiek zachraňujú ikony po tom, čo...
Ľudia z trosiek zachraňujú ikony po tom, čo...
+5Ľudia z trosiek zachraňujú ikonu po tom, čo...

Surovikinova línia nesie názov po bývalom veliteľovi ruských vojsk na Ukrajine. Sergej Surovikin je považovaný za jedného zo schopnejších ruských veliteľov. Po vzbure šéfa žoldnierskej Vagnerovej skupiny Jevgenija Prigožina, o ktorej údajne vedel, sa nachádza nevedno kde. Podľa ruských médií je v domácom väzení a bol pozbavený všetkých funkcií.

Generál Sergej Surovikin Čítajte aj Surovikin žije. Dôkaz? - Zosadili ho

O tom, že Ruská armáda si nerobí dostatočné záznamy, kam výbušniny uložili, hovorí aj Erik Kramer, riaditeľ a spoluzakladateľ organizácie Ukraine Defense Support Group, ktorá pozostáva zo západných vojenských veteránov trénujúcich ukrajinských vojakov.

„Na Západe aj v Spojených štátoch, kedykoľvek vytyčujeme mínové pole, musí existovať rozsiahla mapa, ktorú dostanú všetci, najmä priateľské jednotky. Vždy máte cesty, aby ste sa cez ne mohli dostať. Aj spriatelené sily. Rusi mapy nerobia,“ podotýka Kramer.

Aj Ukrajinci ukladajú vlastné míny, ale majú k dispozícii detailné mapy, kde sa nachádzajú. „Toto je naša krajina, tak na tom máme záujem,“ zdôrazňuje poradca ukrajinského ministra obrany Jurij Sak.

Výcvik / UA Civilisti / AK-47 / Útočná puška / Čítajte aj Ukrajinskí civilisti sa prispôsobujú podmienkam vojny. Učia sa rozpoznávať míny či používať zbrane

„Problém pre Rusov predstavujú práve ukrajinské mínové polia pri dedine Sinkivka, kde sa márne snažia preraziť,“ priznáva populárny ruský bloger Semjon Pegov, ktorý strávil s ruskými jednotkami nejaký čas na fronte.

93 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #míny #vojna na Ukrajine #ukrajinská protiofenzíva