Na mieste nehody lietadla s Prigožinom našli telá desiatich ľudí aj čierne skrinky

Vyšetrovatelia stredajšieho zrútenia lietadla vodcu žoldnierskej Vagnerovej skupiny Jevgenija Prigožina podľa tlačových agentúr uviedli, že sa na mieste nehody našli telá desiatich ľudí a tiež letové zapisovače, tzv. čierne skrinky. Telá obetí katastrofy sa kvôli identifikácii podrobujú testom DNA.

25.08.2023 20:35
Rusko, Prigožin, lietadlo Foto: ,
Ruskí vyšetrovatelia na mieste pádu súkromného lietadla v Tverskej oblasti blízko obce Kuženkino 24. augusta 2023. Šéf vagnerovcov Jevgenij Prigožin sa nachádzal na palube lietadla, pád neprežil.
debata (8)

„Počas prvých vyšetrovacích úkonov sa na mieste pádu lietadla našli telá desiatich ľudí. Pre zistenie ich totožnosti sa vykonávajú molekulárne a genetické testy,“ uviedli vyšetrovatelia. Oznámili ďalej, že v rámci vyšetrovania zabezpečili letové zapisovače, ďalšie predmety a dokumenty, ktoré môžu pomôcť objasniť okolnosti leteckej katastrofy, a tiež pokračujú v podrobnom skúmaní miesta, kde lietadlo dopadlo. Kriminálna ústredňa tiež ubezpečila, že preverí všetky možné verzie katastrofy.

Prigožin Čítajte viac Prigožina identifikovali podľa chýbajúceho prsta

Lietadlo v stredu spadlo v Tverskej oblasti a príčina nešťastia nie je známa.

Lampy osvetľujú miesto pádu súkromného lietadla...
Ruský vyšetrovateľ na mieste pádu súkromného...
+8Ruskí vyšetrovatelia na mieste pádu súkromného...
Putin Čítajte viac Ruský analytik: Smrť Prigožina znamená, že Putinov režim už rieši problémy ako za Stalina

Na internete sa pre Prigožinove spory s prezidentom Vladimirom Putinom najviac špekuluje o tom, že lietadlo bolo zostrelené, alebo na jeho palube explodovala bomba. Hovorca ruského prezidenta ako „absolútnu lož“ odmietol podozrenia Západu, že Prigožin bol zabitý na príkaz z Kremľa.

Putin Čítajte viac Putin prehovoril: Prigožin bol talentovaný podnikateľ, vyšetrovanie si vyžiada čas

Ruský prezident vo štvrtok vyjadril sústrasť príbuzným ľudí, ktorí boli na palube lietadla, a Prigožina označil za talentovaného podnikateľa so zložitým osudom, ktorý urobil aj vážne chyby. Pred dvoma mesiacmi, keď Prigožin viedol neúspešnú vzburu a jeho žoldnieri tiahli na Moskvu, o ňom šéf Kremľa hovoril ako o zradcovi.

Výzva Putina na záver prejavu k národu po Prigožinovej vzbure
Video

Ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov sa domnieva, že Prigožinova smrť oslabila Putina, pretože ukázala, že s ruským vodcom nemá zmysel uzatvárať dohody. „Ak s niekým uzavrie dohodu a on ju potom poruší, ukazuje to celému svetu, že mu nemožno dôverovať,“ citovala Reznikova agentúra Interfax-Ukrajina.

Minister spomínal dohodu, ktorú Putin uzavrel s Prigožinom sprostredkovane cez bieloruského vodcu Alexandra Lukašenka. Táto dohoda ukončila ťaženie Prigožinových žoldnierov na Moskvu výmenou za beztrestnosť a odchod do Bieloruska.

Za daných okolností je podľa Reznikova jasné, že nemá zmysel vyjednávať s Putinom a hovoriť s ním, o akejkoľvek budúcej dohode. „Takto sa správajú banditi. Kremeľ si počína ako banditi, ako zločinci,“ zdôraznil Reznikov. Naopak sa nedomnieva, že by Prigožinova smrť akokoľvek ovplyvnila priebeh vojny Ruska proti Ukrajine, pretože Vagnerova skupina, ktorá pred rokom predstavovala významné zoskupenie, medzitým stratila svoju silu, „fakticky je už zničená“.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #Jevgenij Prigožin