Prigožina pochovali na predmestí Petrohradu. Putin prítomný nebol

Šéf ruskej žoldnierskej Vagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin bol pochovaný na predmestí Petrohradu, posledná rozlúčka bola súkromná. Na telegrame to dnes oznámila Prigožinova tlačová služba. Ďalšie informácie neposkytla, avšak z jej vyhlásenia vyplýva, že hrob sa nachádza na Porochovskom cintoríne. Prigožin podľa ruských úradov zomrel minulý týždeň pri páde lietadla v Tverskej oblasti.

29.08.2023 12:27 , aktualizované: 17:49
Jevgenij Prigožin Foto: ,
Portrét šéfa vagnerovcov Jevgenija Prigožina v uliciach Moskvy neďaleko Kremľa
debata (98)

Podľa ruskej agentúry RIA Novosti si príbuzní priali, aby sa pohrebu zúčastnili iba oni a Prigožinovi najbližší priatelia. Porochovský cintorín sa nachádza na severovýchodnom okraji Petrohradu, funguje už od 18. storočia, poznamenal server Meduza.

Prigožinov pohreb sprevádzali tajnosti a špekulácie. Niektoré ruské médiá sa domnievali, že by mohol byť pochovaný na Serafimovskom cintoríne v Petrohrade, kde úrady o deň skôr okrem iného inštalovali bezpečnostné rámy.

Kremeľ ešte skôr v utorok oznámil, že ruský prezident Vladimir Putin sa neplánuje zúčastniť na pohrebe Prigožina. „Účasť prezidenta sa nepredpokladá,“ uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Peskov dodal, že Kremeľ nemá k dispozícii nijaké špecifické informácie týkajúce sa pohrebu a že jeho organizácia je čisto na Prigožinovej rodine.

Spôsobili to Rusi. Porovnajte si Bachmut pred a po invázii

Video

Prigožin zomrel minulý týždeň v stredu pri havárii lietadla v Tverskej oblasti na západe Ruska. Lietadlo typu Embraer Legacy 600 smerovalo z Moskvy do Petrohradu, kde majú sídlo Prigožinove firmy, keď sa zrútilo.

Vyšetrovací výbor Ruskej federácie (Sledkom) v nedeľu po vykonaní genetických testov potvrdil, že medzi desiatimi obeťami pádu lietadla bol i šéf vagnerovcov. Okrem neho sa na palube nachádzal i spoluzakladateľ vagnerovcov, Prigožinova „pravá ruka“, Dmitrij Utkin.

K havárii prišlo presne dva mesiace po tom, čo sa Prigožin a jeho bojovníci nakrátko vzbúrili proti ruskému vojenskému vedeniu. Objavili sa preto špekulácie, že by do nehody mohol byť zapojený aj samotný Kremeľ. Peskov to však minulý týždeň odmietol s tým, že je to „absolútna lož“. Zároveň nehodu lietadla s Prigižonom označil za „tragickú udalosť“.

Putin Čítajte viac Ruský analytik: Smrť Prigožina znamená, že Putinov režim už rieši problémy ako za Stalina
98 debata chyba
Viac na túto tému: #Vladimir Putin #Jevgenij Prigožin