Kriminálne skupiny nútia tisíce ľudí v juhovýchodnej Ázii uskutočňovať internetové podvody

Kriminálne skupiny nútia státisíce ľudí v juhovýchodnej Ázii uskutočňovať internetové podvody, často pod hrozbou mučenia. Vyplýva to z utorkovej správy OSN.

29.08.2023 21:50
Hacker / Haker / Kyber / Foto:
debata

Mnohí sú obeťami obchodovania s ľuďmi a čelia vážnym porušeniam práv, ako sú mučenie alebo sexuálne násilie, píše sa v správe.

„Ľudia, ktorým vnucujú prácu na týchto podvodných projektoch, znášajú neľudské zaobchádzanie a súčasne ich nútia páchať trestné činy,“ uviedol vysoký komisár OSN pre ľudské práva Volker Türk said. „Sú obeťami. Nie sú zločincami.“

Správa s odvolaním sa na hodnoverné zdroje odhaduje, že vykonávať internetové podvody môže byť nútených najmenej 120-tisíc ľudí v Mjanmarsku. Odhady v Kambodži sa pohybujú okolo 100-tisíc ľudí.

Hlavnými krajinami pôvodu alebo práce týchto ľudí v regióne sú tiež Laos, Filipíny a Thajsko. Ide prevažne o mužov, hoci obeťami sú aj ženy a tínedžeri.

Centrá podvodov generujú príjmy na úrovni miliárd dolárov ročne. Obete podvodov sú z celej juhovýchodnej Ázie, no tiež Číny, Hongkongu, Taiwanu, južnej Ázie i Afriky a Latinskej Ameriky, približuje OSN.

Správa tiež poukazuje na súvislosti s pandémiou covidu. Kríza zvýšila zraniteľnosť mnohých migrantov, ktorí sa ocitli bez práce po uzavretí hraníc a podnikov. Vzhľadom na karanténne opatrenia tiež ľudia trávili viac času na internete, čo zvýšilo ich vystavenie internetovým podvodom.

debata chyba
Viac na túto tému: #juhovýchodná Ázia #podvody na internete