Vojaci v Gabone ohlásili prevzatie moci, anulovanie volieb a zatvorenie hraníc. V Libreville je počuť streľbu

Vojaci v západoafrickom Gabone podľa tlačových agentúr oznámili anulovanie sobotných volieb a rozpustenie inštitúcií. Vysoko postavení dôstojníci sa objavili v televízii a vyhlásili, že prevzali moc v krajine, uviedla agentúra Reuters. Zároveň oznámili, že Gabon "až do odvolania" zatvára svoje hranice.

30.08.2023 06:50 , aktualizované: 07:33
debata (9)

„Ukončili sme doterajší režim,“ ohlásili v televízii vojaci podľa agentúry AFP. Jej spravodajca hlási, že v hlavnom meste Libreville je počuť streľbu z automatických zbraní.

Stalo sa tak krátko po tom, čo úrady vyhlásili, že víťazom sobotných prezidentských volieb sa opäť – už tretíkrát – stal Ali Bongo, ktorý v kresle hlavy štátu v roku 2009 nahradil svojho otca Omara.

Ali Bongo získal vo voľbách podľa úradov 64,27 percenta hlasov. Bongo v jednokolových voľbách porazil svojho hlavného súpera Alberta Orda. Ten získal len 30,77 percenta hlasov a ostatných 12 prezidentských kandidátov len omrvinky, uviedol predseda volebného centra krajiny Michel Stéphane Bonda v štátnej televízii.

V sobotu sa v Gabone konali prezidentské, parlamentné a miestne voľby. Vláda kvôli voľbám nariadila nočný zákaz vychádzania a zablokovala internet. Prístup k internetu vláda zablokovala až do odvolania. Podľa úradov išlo o nutné opatrenie kvôli prevencii nepokojov a pre bezpečnosť obyvateľov. Hlasovanie poznamenalo zdržanie a fronty vo volebných miestnostiach.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #Gabon