Orbán: Trump môže zachrániť Západ, ba aj celé ľudstvo. Jeho návrat by ukončil vojnu na Ukrajine

Vojnu na Ukrajine by podľa maďarského premiéra Viktora Orbána ukončil okamžitý mier a tiež návrat exprezidenta USA Donalda Trumpa k moci. Vyplýva to z rozhovoru, ktorý poskytol populárnemu exmoderátorovi americkej televíznej stanice Fox News Tuckerovi Carlsonovi, ktorého záznam zverejnili na sociálnej sieti X (Twitter) v utorok.

30.08.2023 15:00
Litva, NATO, Orbán, Biden, Summit Foto: ,
Maďarský premiér Viktor Orbán si podáva ruku s americkým prezidentom Joeom Bidenom na summite NATO v litovskom Vilniuse v utorok 11. júla 2023.
debata (28)

Moderátor v polhodinovom rozhovore okrem iného položil Orbánovi otázku, čo by robil s vojnou na Ukrajine, ak by bol na mieste šéfa NATO či amerického prezidenta. Maďarský premiér bez váhania odvetil: „Mier. Okamžite. A zavolať späť Trumpa!“

Podľa Orbána bola Trumpova zahraničná politika najlepšou v USA za posledných niekoľko desaťročí. Orbán si myslí, že ak by bol prezidentom Trump, Rusko by nemohlo napadnúť Ukrajinu. „Trump je ten, kto môže zachrániť západný svet a možno aj celé ľudstvo,“ podčiarkol predseda maďarskej vlády.

Spresnil, že ukončenie vojny na Ukrajine si predstavuje uzavretím dohody s Rusmi, v rámci ktorej by bola zaistená bezpečnosť a suverenita Ukrajiny, nie však jej členstvo v NATO a ani návrat Ruskom anektovaného Krymu pod správu Kyjeva.

Na otázku Tuckera, či si možno predstaviť návrat polostrova Krym ovládaného od roku 2014 Ruskom späť do ukrajinských rúk, Orbán povedal, že je to „úplne nemysliteľné a nerealistické“.

Fínsko, Donald Trump, Vladimir Putin, Summit Čítajte aj Keby bol Trump prezidentom, žiadna vojna na Ukrajine by podľa Orbána nebola

„Okrem toho treba Rusov začleniť do bezpečnostnej architektúry Európy, pretože bez nej nemôžeme zaručiť občanom Európy bezpečný život. Kľúč k ukončeniu vojny je aj tak v rukách Spojených štátov. Úbohí Ukrajinci sami nemajú v tejto vojne šancu. Ak prestane Západ dodávať peniaze a zbrane, predovšetkým Spojené štáty, vojna sa skončí,“ vyhlásil Orbán.

Maďarský premiér kritizoval vzťah Spojených štátov k Maďarsku. „Sme síce v NATO spojencami USA, stále sa k nám však správajú horšie ako k Rusom,“ podotkol Orbán. Podľa vlastných slov sa však neobáva, že by sa Bidenova administratíva pokúsila ekonomicky poškodiť Maďarsko.

Ódor o Orbánovi a ruských vojnových zločinoch na Ukrajine
Video
Slovenský premiér Ľudovít Ódor sa vyjadril k slovám maďarského predsedu vlády, že ruský prezident Vladimir Putin nie je vojnový zločinec. / Zdroj: TV Pravda

Carlson pripomenul, že v amerických médiách Orbána vykresľujú ako bábku Ruska a priateľa prezidenta Vladimira Putina. „Ak by sa vzhľadom na naše dejiny kohokoľvek na ulici spýtali, či by mohol byť akýkoľvek slobodne zvolený maďarský líder Putinovou či ruskou bábkou, povedal by, že to je vtip. To je nemožné. Maďarsko ako suverénna krajina neberie takéto obvinenia vážne a snaží sa udržiavať racionálne vzťahy s Rusmi, najmä v oblasti ekonomiky a energetiky,“ reagoval maďarský ministerský predseda.

Viktor Orbán Čítajte aj Orbán vyzýva Maďarov na Slovensku „pracovať pre vlasť“. Rezort si volá veľvyslanca

Carlson v apríli opustil televíziu Fox News, v ktorej patril k najznámejším osobnostiam. Jeho populárnu večernú reláciu Tucker Carlson Tonight sledovalo v hlavnom vysielacom čase najmä pravicovo zmýšľajúce publikum.

28 debata chyba
Viac na túto tému: #Maďarsko #Viktor Orbán #Donald Trump #vojna na Ukrajine