Skupina 31 mužov zvládla misiu 400-členného práporu. Jednotka, vďaka ktorej Ukrajinci prelomili prvú líniu

Ukrajinské ozbrojené sily napredujú v protiofenzíve voči ruským okupantom. Ako referuje web Ukrajinská pravda, povedal to šéf ukrajinskej diplomacie Dmytro Kuleba, ktorý zdôraznil, že postup pri oslobodzovaní okupovaných území komplikuje „množstvo mínových polí a opevnení“.

30.08.2023 14:55
Ukrajina, vojna Foto: ,
Ukrajinskí vojaci pri meste Kreminna v Luhanskej oblasti.
debata (108)

„Vo vzduchu dominujú ruské drony, vrtuľníky a lietadlá. Ale postupne sa nám to darí… Pred niekoľkými dňami sme na jednom z najťažších úsekov frontu prelomili ruskú obranu a oslobodili strategicky dôležitú dedinu Robotyne,“ povedal Kuleba.

Takto sme dofrčali na Krym. Ukrajinská rozviedka zverejnila video z výsadku na polostrove
Video
Zdroj: Ukrajinská rozviedka

Minister zahraničných vecí uviedol, že v tejto oblasti frontu už niekoľko mesiacov nepretržite útočí jedna ukrajinská jednotka. V dôsledku vyčerpania a strát v určitom okamihu táto jednotka stratila schopnosť pokračovať v ofenzíve. Podľa Kulebu však potom zabralo „radikálne rozhodnutie“ – výmena vedenia jednotky.

Kuleba tvrdí, že nový veliteľ požiadal, aby nastúpili tí vojaci, ktorí sú motivovaní a pripravení plniť bojové úlohy. „Vytvorili sme konsolidovanú skupinu 31 vojakov, z ktorých tretina nemala žiadne bojové skúsenosti, ale všetci mali vedomosti a vôľu víťaziť,“ poznamenal a dodal, že táto jednotka na úrovni veliteľov nadviazala spojenia so susednými jednotkami a začali pracovať na kontaktnej línii.

Rusko, vojna na Ukrajine, RPG, vojak, armáda Čítajte aj Ukrajinci sa prebili k druhej obrannej línii Rusov. Mohla by byť slabšia, tvrdia analytici

„Doslova po bruchu sa 18 hodín plazili kilometrami mínových polí, kde Rusi umiestnili šesť mín na meter štvorcový. Nakoniec sa jednotka dostala k pásu stromov, ktoré rozdeľovali polia farmárov. Každý na Ukrajine to pozná. Práve na týchto miestach, ktoré sú neviditeľné na mapách, sa odohrávajú najväčšie tragédie a hrdinstvá vojny. Naša jednotka odtiaľ vyhnala Rusov a držala pozíciu dva dni, kým neprišli posily,“ prezradil Kuleba.

Dodal, že následne táto jednotka prešla ďalších 10 kilometrov s batohmi s hmotnosťou 35 – 40 kilogramov cez mínové polia. Stihli si len nakrátko vydýchnuť a okamžite zaútočili na opevnené ruské pozície, vyhnali nepriateľa a vydržali, kým nedorazili hlavné sily.

Ukrajinský vojak pri streľbe z raketometu Grad...
Ukrajinskí vojaci pripravujú rakety s letákmi,...
+4Ukrajinskí vojaci vkladajú letáky, ktoré...

„Celkovo táto jednotka vykonala šesť útokov a dve prieskumné misie za 40 dní. Skupina 31 mužov robila prácu celého práporu, ktorý mal pozostávať asi zo 400 mužov. Straty predstavovali sedem zranených, z toho len jedného ťažko zraneného po šliapnutí na mínu.“

Vladimir Putin Čítajte aj Rusko presúva elitné jednotky do miest ukrajinskej protiofenzívy

Kuleba zdôraznil, že práca spomenutej skupiny umožnila celej brigáde zaútočiť na Robotyne a oslobodiť dedinu po týždňoch útokov. „Po zabezpečení jej bokov otvárame cestu do Tokmaku a nakoniec aj Melitopoľa a na hranice s Krymom,“ skonštatoval Kuleba.

108 debata chyba
Viac na túto tému: #Kyjev #vojna na Ukrajine #Dmytro Kuleba #ukrajinská protiofenzíva