Čaputovej v Nemecku udelili cenu za mimoriadny prínos k právu, mieru a slobode

Slovenskej prezidentke Zuzane Čaputovej v stredu udelili Cenu cisára Otta. V nemeckom Magdeburgu si ocenenie za mimoriadny prínos k procesu európskej integrácie prevzala za svoju proeurópsku orientáciu a odhodlanie presadzovať právny štát, mier a slobodu.

30.08.2023 17:31
čaputová Foto:
Slovenskej prezidentke Zuzane Čaputovej v nemeckom Magdeburgu udelili v stredu 30. augusta 2023 Cenu cisára Otta.
debata (43)

„Cena, ktorú ste mi udelili, nám pripomína dôležitosť európskej spolupráce ako projektu založeného na mierových a demokratických hodnotách,“ zvýraznila slovenská prezidentka v príhovore v magdeburskej katedrále počas slávnostnej ceremónie. Poukázala na to, že v ostatnom období, keď je Európa konfrontovaná s viacerými súbežnými krízami i efektom ruskej agresie na Ukrajine, je obrana mieru i demokracie o to dôležitejšia. Rovnako sa podľa nej v týchto časoch zvýrazňuje dôležitosť rozhodnosti i zásadovosti demokratických politikov. „Demokracia si žiada lídrov, ktorí vidia svoje poslanie ako službu ľuďom, nechcú byť gladiátormi, ktorí túžia získať moc nad druhými,“ upozornila.

Je čas NATO! Čaputová ako pilotka
Video

Vyzvala zároveň na aktívnu obranu voči nástrahám a šíreniu extrémizmu. „V obrane demokracie musia byť demokrati odvážni a rezolútni,“ vyhlásila v súvislosti s pozornosťou, ktorú je potrebné venovať zásadným pilierom demokracie, ako deľba moci, zákonnosť a ochrana ľudských práv. Zvýraznila však aj dôležitosť obrany demokracie v prostredí sociálnych médií. „Demokracia neznamená presadzovanie vlastných práv na úkor práv iných,“ pripomenula. Za zásadnú označila dôležitosť vyspelej občianskej spoločnosti schopnej kritického myslenia, empatie a rešpektu k druhým.

Kultúrna nadácia cisára Otta udeľuje Cenu cisára Otta od roku 2005 v dvojročných intervaloch. V minulosti sa jej laureátmi stali napríklad bývalý nemecký prezident Richard von Weizsäcker, bývalá nemecká kancelárka Angela Merkelová či rumunský prezident Klaus Iohannis.

Zuzana Čaputová sa na stredajšej návšteve Magdeburgu tiež stretla s predstaviteľmi samosprávy mesta i zástupcami spolkovej krajiny Sasko-Anhaltsko, na plenárnom rokovaní sa spolu s ňou zúčastnili aj ministri hospodárstva a školstva, Peter Dovhun a Daniel Bútora. Prezidentka sa tiež stretla s krajanmi žijúcimi v Nemecku.

43 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #vojna na Ukrajine #európska integrácia #Zuzana Čaputová