KĽDR pravdepodobne odpálila balistickú raketu, uvádza Japonsko

Severná Kórea dnes odpálila ďalšiu strelu, pravdepodobne balistickú raketu. Informovalo o tom japonské ministerstvo obrany, ktoré citovala agentúra Reuters. O balistickej rakete následne informovala tiež juhokórejská armáda, podľa ktorej bola odpálená smerom do Japonského mora.

30.08.2023 17:49
debata

Pchjongjang raketu vystrelil len niekoľko hodín po tom, čo Spojené štáty do oblasti vyslali bombardéry B1-B, ktoré sa tu zúčastňujú spojeneckého cvičenia spoločne s juhokórejskými a japonskými vojenskými lietadlami. KĽDR už v minulosti reagovala na manévre v oblasti raketovými testami.

Rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN zakazujú Severnej Kórei vykonávať testy balistických rakiet. Napriek tomu KĽDR v minulom roku odpálila rekordný počet rakiet, vrátane medzikontinen­tálnych balistických striel schopných dosiahnuť americkú pevninu, a rad testov vykonala aj tento rok.

Pchjongjang sa tiež tento rok neúspešne pokúsil vyslať do vesmíru svoju prvú špionážnu družicu. Americkí a juhokórejskí predstavitelia rovnako varovali, že sa KĽDR môže pripravovať na prvý jadrový test od roku 2017.

debata chyba
Viac na túto tému: #Severná Kórea