Ruský Satan s doletom 18-tisíc kilometrov je už v bojovej pohotovosti

Rusko uviedlo do bojovej pohotovosti raketový komplex Sarmat, oznámil dnes podľa ruskej agentúry Interfax šéf ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos Jurij Borisov. Pôvodne mala Moskva Sarmat nasadiť už na jeseň minulého roka.

01.09.2023 17:44
sarmat Foto:
Teste ruskej medzikontinentálnej balistickej rakety Sarmat v apríli 2022.
debata (213)

V júni ruský prezident Vladimír Putin povedal, že sa tak čoskoro stane. Komplex zahŕňa odpaľovacie zariadenie a medzikontinentálnu balistickú raketu, ktorá podľa tvrdení ruských predstaviteľov môže niesť niekoľko jadrových hlavíc naraz.

Putinova superzbraň. Test ruskej medzikontinetálnej rakety Sarmat (Satan 2)
Video

Raketa, známa aj pod názvom „Satan II“, je jednou zo šiestich nových ruských strategických zbraní, ktoré v roku 2018 predstavil ruský prezident Vladimir Putin. Podľa ruských médií má dolet okolo 18-tisíc kilometrov.

Ďalšie podrobnosti ohľadom nasadenia rakety dnes Borisov súdiac podľa správ ruských agentúr neoznámil.

Sarmat otestovalo Rusko v apríli minulého roka. Raketa vtedy odštartovala z kozmodrómu Pleseck pri Archangelsku na severe európskej časti Ruska. Cvičné hlavice počas skúšky zasiahli vojenský priestor Kura na polostrove Kamčatka na Ďalekom východe. Putin vtedy uviedol, že test poskytne podnet na zamyslenie pre tých, ktorí sa snažia ohroziť Rusko.

balistická raketa Čítajte viac Putin sa pochválil testom rakety, ktorá zasiahne hociktoré miesto na Zemi

Rusi Sarmat testovali aj vo februári tohto roku, pár dní pred prvým výročím začiatku invázie na Ukrajinu. Test skončil neúspechom, odohral sa však približne v čase návštevy amerického prezident Joe Biden na Ukrajine. Rusko vtedy údajne upozornilo Spojené štáty o teste vopred prostredníctvom dekonfliktných liniek. CNN pôvodne informovala, že test sa uskutočnil, keď bol Biden na Ukrajine. Neskôr však jeden z amerických predstaviteľov povedal, že test sa odohral ešte pred Bidenovou návštevou.

213 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #vojna na Ukrajine #rakety Sarmat