USA pošlú Ukrajine po prvý raz protitankové náboje z ochudobneného uránu

Spojené štáty sa chystajú po prvý raz dodať Ukrajine náboje obsahujúce ochudobnený urán, ktoré sú vysoko účinné pri ničení moderných tankov a obrnenej techniky. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na dokument, ktorý mala k dispozícii na nahliadnutie, a na dvoch nemenovaných amerických činiteľov.

02.09.2023 13:40
M1A1 Abrams Foto:
Ilustračné foto.
debata (277)

Náboje, ktoré majú pomôcť Ukrajine brániť sa voči ruskej agresii, budú súčasťou nového balíka vojenskej pomoci, ktorý Washington predstaví na budúci týždeň, uvádza Reuters. Munícia môže byť odpaľovaná z amerických tankov Abrams, ktoré by mali byť podľa zdrojov Reuters dodané na Ukrajinu v najbližších týždňoch.

Čo dokáže Abrams?: Americké supertanky idú do Poľska
Video
Pozrite si Abramsy na videu US Army.

Jeden z amerických predstaviteľov, citovaných agentúrou, povedal, že balík vojenskej pomoci bude mať hodnotu 240 až 375 miliónov dolárov. Finančná výška a obsah dodávky ešte neboli finalizované, dodal činiteľ. Biely dom na žiadosť o komentár bezprostredne nereagoval, napísala agentúra Reuters.

Ochudobnený urán je vedľajší produkt pri výrobe obohateného uránu. Vyznačuje sa vysokou hustotou a pevnosťou a vďaka týmto vlastnostiam sa používa pri výrobe tankových pancierov aj munície – predovšetkým protitankových striel. Ochudobnený urán nie je vysoko rádioaktívny, aj keď sa považuje za toxický a karcinogénny.

Británia už na jar oznámila, že spolu s tankmi Challenger 2 poskytne Ukrajine aj protitankové náboje z ochudobneného uránu. Ruský minister obrany Sergej Šojgu v reakcii na krok Londýna vtedy varoval, že k jadrovému stretnutiu medzi Ruskom a Západom zostáva čoraz menej krokov.

Aj týmito zbraňami pomáha Západ Ukrajine v boji

Ukrajina potrebuje na boj s Ruskom zbrane zo Západu. Prichádzajú húfnice, tanky, protivzdušné systémy či drony.

Fotogaléria
Tank Leopard 2 v akcii počas návštevy nemeckého...
V novembri si prevzala Ukrajina už siedmu z...
+11Americká húfnica M777.

Očakáva sa, že tiež americká dodávka nábojov s ochudobneným uránom vyvolá kritické reakcie. Vláda prezidenta Joea Bidena už skôr rozhodla tiež o dodávkach kazetovej munície na Ukrajinu, napriek nebezpečenstvu, ktoré môže predstavovať pre civilistov, pripomenula agentúra Reuters.

277 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine