Zelenskyj odvolal ministra obrany Reznikova, strieda ho Rustem Umerov

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal ministra obrany Olexija Reznikova. Informovala o tom agentúra AFP.

03.09.2023 21:27 , aktualizované: 21:54
Olexij Reznikov Foto: ,
Ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov
debata (86)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes na facebooku uviedol, že tento týždeň požiada parlament o odvolanie ministra obrany Oleksija Reznikova a na jeho miesto navrhne Rustema Umerova, šéfa hlavného ukrajinského privatizačného fon­du.

Toto oznámenie, ktoré urobil vo svojom pravidelnom večernom videoposolstve k národu, pripravuje pôdu pre najväčší otras ukrajinského obranného aparátu počas vojny, poznamenala agentúra Reuters.

„Rozhodol som sa vymeniť ministra obrany Ukrajiny. Oleksij Reznikov má za sebou viac ako 550 dní plnohodnotnej vojny,“ povedal Zelenskyj. „Domnievam sa, že ministerstvo potrebuje nové prístupy a iné formáty interakcie ako s armádou, tak s celou spoločnosťou,“ do­dal.

Zmenu ministra obrany musí schváliť parlament, ale je pravdepodobné, že ju podporí väčšina zákonodarcov. Zelenskyj očakáva, že následne schváli Umerovovo vymenovanie.

Umerov, 41-ročný bývalý zákonodarca, ktorý je pôvodom krymský Tatár, stojí na čele ukrajinského Fondu štátneho majetku od septembra 2022. Hral úlohu v citlivých vojnových rokovaniach, napríklad o dohode o vývoze obilia cez Čierne more.

Oleksij Reznikov Čítajte viac Predražené? Ukrajinský minister bude musieť vysvetliť nákupy potravín pre armádu

Reznikov vedie ministerstvo obrany od konca roku 2021. Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022 opakovane naliehal na svojich západných spojencov, aby Kyjevu poskytli ťažkú techniku, a umožnili tak začať ďalšiu protiofenzívu proti Rusku. V priebehu konfliktu sa stal jednou z najvýraznejších tvárí ukrajinského odporu proti ruským inváznym silám.

Ukrajinským ministerstvom obrany ale na začiatku tohto roka otriasli korupčné škandály, ktoré viedli k prepusteniu niekoľkých vysoko postavených predstaviteľov. Aféru odštartovali informácie ukrajinských médií, ktoré písali o podozrení na predražené nákupy stravy pre vojakov. Reznikov pochybenie odmietol, ale sľúbil záležitosť prešetriť a dodal, že rezort má „nulovú toleranciu“ voči korupcii.

Oleksij Reznikov Čítajte viac Obrana ministra obrany v Kyjeve vyzerá deravo
86 debata chyba
Viac na túto tému: #Volodymyr Zelenskyj #Olexij Reznikov