Si sa nezúčastní na summite G20 v Indii. Biden je sklamaný

Čínske ministerstvo zahraničných vecí v pondelok potvrdilo, že prezident Si Ťin-pching sa nezúčastní na summite skupiny G20 v Indii. Na schôdzke ho zastúpi premiér Li Čchiang.

04.09.2023 11:45
Si Ťin-pching Foto: ,
Čínsky prezident Si Ťin-pching
debata (14)

„Na pozvanie vlády Indickej republiky sa premiér Li Čchiang zúčastní na 18. summite G20, ktorý sa bude konať v indickom Naí Dillí 9. a 10. septembra,“ uviedla hovorkyňa čínskeho rezortu diplomacie Mao Ning v krátkom vyhlásení. Viac detailov neposkytla.

Neúčasť Si Ťin-pchinga na summite G20 minulý týždeň s odvolaním sa na svoje zdroje avizovala agentúra Reuters.

Americký prezident Joe Biden v nedeľu vyjadril sklamanie z neúčasti svojho čínskeho kolegu na tohtotýždňovej schôdzke lídrov G20 v Indii. Summit v Naí Dillí bol vnímaný ako podujatie, na ktorom by sa mohli obaja lídri takmer po roku opäť stretnúť.

Ľudia kráčajú okolo loga summitu G20 v indickom... Foto: SITA/AP, Manish Swarup
Naí Dillí / G20 / Ľudia kráčajú okolo loga summitu G20 v indickom Naí Dillí

S Indiou, hostiteľom tohtoročného summitu, má Čína napäté vzťahy od incidentu v kašmírskom regióne Ladákh z júna 2020, pri ktorom zahynulo 20 indických a najmenej štyria čínski vojaci.

Obe krajiny sa dlhodobo sporia o vzájomnú hranicu, ktorá nikdy nebola riadne vymedzená. Čína si robí nároky aj na severovýchodný indický štát Arunáčalpradéš, ktorý považuje za súčasť Tibetu.

Napätie v čínsko-indických vzťahoch spôsobujú aj čoraz užšie strategické väzby Naí Dillí s Washingtonom, hlavným rivalom Pekingu.

BRICS / Si Ťin-pching / Čítajte viac Čínsky prezident Si nečakane zrušil svoju účasť na obchodnom fóre samitu BRICS
14 debata chyba
Viac na túto tému: #India #Si Ťin-pching #prezident Joe Biden