559. deň: Rumunský prezident: Nové ruské útoky sa odohrali len 800 metrov od hraníc Rumunska

Rumunský prezident Klaus Iohannis vyjadril v utorok znepokojenie v súvislosti s tým, že k novým, utorkovým, útokom na Ukrajinu došlo "veľmi blízko" hraníc s Rumunskom.

05.09.2023 06:10 , aktualizované: 22:33
Dron / UA / Foto: ,
Ukrajinský vojak spúšťa dron neďaleko frontovej línie pri meste Bachmut 20. augusta 2023
debata (214)

Najdôležitejšie udalosti

Rýchla invázia? Drony Bayraktar vniesli do ruských radov hrôzu
Video
Drony Bayraktar sa stali jedným zo symbolov ukrajinského odporu, keď sa vlani začala ruská invázia. Teraz sú turecké bezpilotné lietadlá späť. / Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany
Kim Čong-un / Vladimir Putin / Čítajte viac 558. deň: Kim Čong-un sa stretne s Putinom, aby dohodli dodávky zbraní

22:33 Ukrajinské mesto Umaň sa pripravuje na príchod chasidských pútnikov z celého sveta, aby na Roš ha-šana – židovský Nový rok – navštívili hrob jednej z hlavných postáv chasidského judaizmu, rabína Nachmana z Braclavi. V súvislosti s tým vedenie Čerkaskej oblasti prijalo pre mesto Umaň mimoriadne opatrenia.

Sviatok Roš ha-šana tento rok pripadá na 15. – 17. september, informovala vo svojej britská stanica BBC.

Osobitný režim pre vstup do mesta Umaň a odchod z neho, ako aj pre pohyb ľudí v uliciach bude platiť od 11. do 21. septembra. V priestore, kde sa budú zhromažďovať pútnici, bude zakázaný predaj alkoholu, zábavnej pyrotechniky, ale aj vzduchových zbraní a hračiek v tvare zbraní, informoval v utorok gubernátor Čerkaskej oblasti Ihor Taburec.

22:00 Rumunský prezident Klaus Iohannis vyjadril v utorok znepokojenie v súvislosti s tým, že k novým, utorkovým, útokom na Ukrajinu došlo „veľmi blízko“ hraníc s Rumunskom.

Ako informovala agentúra AFP, Iohannis s odvolaním sa na rumunského ministra obrany spresnil, že útoky boli zaznamenané len 800 metrov od hranice Rumunska s Ukrajinou. Takže „veľmi, veľmi blízko,“ konštatoval Iohannis v utorok v Bukurešti na spoločnej tlačovej konferencii s luxemburským premiérom Xavierom Bettelom.

Od júla, keď Rusko pozastavilo svoju účasť na dohode, ktorá Ukrajine umožnila vyvážať obilniny cez čiernomorské prístavy, ruská armáda zintenzívnila svoje ostreľovanie v oblasti juhozápadnej Ukrajiny hraničiacej s Rumunskom, kde sú prístavy a iná kritická infraštruktúra nevyhnutá na prepravu tovarov loďami.

21:27 Prezident Litvy Gitanas Nauséda v pondelok vyhlásil, že jeho krajina už neuvažuje o úplnom uzatvorení hraníc s Bieloruskom. Zdôvodnil to tým, že žoldnieri z ruskej Vagnerovej skupiny, operujúci na bieloruskom území, nevyvíjajú aktivity v blízkosti litovských hraníc, informuje TASR na základe správy agentúry DPA.

Podľa Nausédu bolo takéto riešenie „na stole“ pred niekoľkými týždňami, ale v súčasnosti už nie je aktuálne.

„Dnes nemám žiadne konkrétne informácie o tom, že by sa členovia Vagnerovej skupiny nachádzali v blízkosti našich hraníc a snažili sa destabilizovať situáciu na hraniciach,“ skonštatoval prezident v rozhovore pre litovskú televíziu LRT.

Zároveň vyzval na prísnejšie kontroly imigrantov zo susedného Bieloruska. Podľa DPA v Litve aktuálne žije približne 60-tisíc Bielorusov, keďže sa stala útočiskom pre odporcov režimu bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

20:31 Ukrajinský parlament v utorok obnovil platnosť nariadenia, podľa ktorého sú štátni úradníci povinní zverejniť informácie o svojom majetku. Ide o opatrenie, ktoré od Ukrajiny požaduje aj Medzinárodný menový fond (MMF).

Ako informovala agentúra Reuters, povinné zverejňovanie informácií o majetkových pomeroch bolo na Ukrajine zavedené v roku 2016. Vlani, po rozpútaní vojny Ruskom, sa stalo nepovinným a verejnosť k týmto informáciám ani nemala prístup, pretože sa to považovalo za bezpečnostné riziko.

MMF označil zverejňovanie informácií o majetkových pomeroch za jednu z referenčných hodnôt na vyplatenie časti balíka pomoci vo výške 15,6 miliardy dolárov.

Boj proti korupcii je tiež podmienkou vstupu Ukrajiny do EÚ a vláda prezidenta Volodymyra Zelenského ho vyhlásila za prioritu – súčasne s dosiahnutím úspechu vo vojne s Ruskom.

19:17 Poľsko plánuje v roku 2024 vynaložiť na obranu viac ako štyri percentá svojho hrubého domáceho produktu (HDP) v reakcii na prebiehajúcu ruskú inváziu na Ukrajinu. V utorok to uviedol poľský prezident Andrzej Duda, informuje TASR na základe správy agentúry AFP.

„V budúcom roku plánujeme na obranu venovať 137 miliárd zlotých (33 miliárd dolárov). To je viac ako štyri percentá nášho HDP,“ citovala agentúra PAP vyjadrenie prezidenta Dudu počas vojenského veľtrhu v poľských Kielciach.

„Keď vidíme nebezpečenstvo postávajúce za našou východnou hranicou… dobre vieme – história a skúsenosti nás to naučili -, že sa oplatí zaplatiť akúkoľvek cenu za to, aby Poľsko bolo slobodné, suverénne, nezávislé a aby Poliaci mohli žiť v bezpečí,“ vyhlásil poľský prezident.

Varšava sa zaviazala v tomto roku vynaložiť na obranu štyri percentá HDP. Avizované budúcoročné navýšenie predstavuje podľa AFP ešte vyšší nárast v porovnaní s tohtoročným plánom, ako aj so záväzkom vynaloženia dvoch percent na obranu, ktorý prijali členské štáty NATO.

17:56 Ukrajina útočí na ciele na ruskom území pomocou austrálskych dronov, vyhlásila v utorok hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová.

Hovorkyňa reagovala na otázku týkajúcu sa minulotýždňového článku v austrálskom denníku Sydney Morning Herald, podľa ktorého Ukrajina použila drony austrálskej výroby pri útoku na vojenské letisko v ruskom meste Kursk.

Zacharovová obvinila austrálsku vládu z toho, že sa „horlivo zapája do protiruskej kampane riadenej z Washingtonu“, zatiaľ čo sa pred vlastnou verejnosťou snaží zakryť čoraz väčšie zaťahovanie krajiny do konfliktu na Ukrajine.

16:30 Ukrajinské ministerstvo obrany vopred zaplatilo stovky miliónov hrivien spoločnosti špecializujúcej sa na drony, ktorá patrí rodine bývalého poslanca a do stanoveného termínu dodala len jeden z 55 zazmluvnených strojov. Informuje o tom spravodajský portál Ukrajinská pravda s odvolaním sa na protikorupčnú a informačnú skupinu Bihus.info.

Zmluva na 55 bezpilotných systémov HAWK, ktorú v decembri 2022 rezort podpísal s firmou Ukrajinský letecký systém, bola v celkovej hodnote 807 miliónov hrivien, z toho 650 zaplatili vopred. Vyrobiť ich mali do polovice augusta.

Firmu vlastní manželka bývalého poslanca Boryslava Rozenblata obvineného za zneužívanie moci. Projekt bol podľa jeho slov jeho „duchovné dieťa“.

Spoločnosť organizovala výcvik pre pilotov na dané stroje ešte pred zmluvnou lehotou. Bihus.info komunikovala s účastníkmi a tí povedali, že tri štvrtiny pokusov o let s týmito dronmi boli neúspešné, pričom sa úspech dostavil až na konci cvičení. Rozenblat bol na cvičeniach prítomný tiež a tvrdil, že nedostatky do termínu opravia.

Deň pred termínom boli pripravené len štyri z 55 dronov a funkčný bol napokon len jeden. Výbor z ministerstva obrany preto odmietol drony prijať.

Spoločnosť sa ukázala ako nie veľmi spoľahlivý partner aj v minulosti. Systémy HAWK sú povolené na použitie v ozbrojených silách už od roku 2017 a niekoľko objednaných strojov bolo do vojny v skladoch, odkiaľ ich potom presunuli vzdušnými silám. Armáda podľa ministerstva však nehlásila negatíva.

Volodymyr Zelenskyj Čítajte aj Zelenskyj chce, aby bola korupcia v čase vojny považovaná za vlastizradu

Ministerstvo obrany s firmou po vypuknutí invázie podpísalo znova zmluvu, pričom argumentuje tým, že na rozkaz generálneho štábu. Drony však boli drahšie a ako sa ukázalo 650 miliónov hrivien zaplatilo vopred za netestované systémy. Niekdajší predstaviteľ ministerstva Oleksandr Lijev, ktorý podpísal zmluvu, sa vyjadril, že si bol istý, že kupujú tie isté systémy HAWK ako predtým, pričom všetky relevantné služby skontrolovali všetky aspekty kontraktu. Kosťantyn Požydajev, bývalý Rozenblatov partner, tvrdí, že dané drony nemajú nič spoločné so strojmi, ktoré firma vyrobila predtým.

16:11 Na sociálnych sieťach sa šíri video, ktoré údajne zachytáva zničenie britského tanku Challenger 2 na Ukrajine. V prípade potvrdenia autenticity záberov by išlo o vôbec prvé zaznamenané zničenie tohto tanku počas bojov, informovali spravodajská televízia Sky News a denník The Guardian.

tank, Challenger 2 Čítajte viac Historicky prvé zničenie tanku Challenger 2 v boji? Ukrajinci našli horiace trosky

15:35 Ruská ambasáda v Dánsku oznámila, že od stredy dočasne obmedzí činnosť svojho konzulárneho oddelenia. Stalo sa tak po tom, ako Dánsko nariadilo Rusku znížiť počet zamestnancov na veľvyslanectve v Kodani.

Ruská diplomatická misia v dánskej metropole tak dočasne nebude môcť vydávať pasy, víza ani poskytovať rutinné konzulárne služby. TASR o tom píše podľa utorkovej správy agentúry DPA.

15:15 Ruská armáda sa aktívne učí stratégiu ukrajinských ozbrojených síl. Ako uvádza web news.sky.com, tvrdí to správa britského Kráľovského inštitútu spojených služieb pre obranné a bezpečnostné štúdie (RUSI). Ukrajina v dôsledku toho stráca niektoré zo svojich výhod na bojisku.

Analytici poukázali na to, že Rusi začali upúšťať od delostreleckých stratégií zavedených v druhej svetovej vojne a snažia sa o komplexnejší a modernejší prístup. „Je to znepokojujúci trend, pretože časom to pravdepodobne výrazne zlepší ruské delostrelectvo,“ uvádza sa v správe RUSI.

Ruská doktrína ostreľovania zo sovietskej éry považovala 720 nábojov za potrebných na určenie bojovej pozície čaty nepriateľa, ale Rusku sa minula munícia na udržanie tohto objemu paľby. Rusko tak podľa RUSI začalo používať kombináciu laserom navádzaných granátov a dronov na presnejšie útoky na ukrajinských vojakov.

vojna na Ukrajine, Bachmut Čítajte aj Generál Syrskyj: Rusko prešlo v Bachmute k taktike spálenej zeme

14:50 Nemecko poslalo Ukrajine muníciu pre samohybné protilietadlové systémy Gepard, ktorú práve vyprodukovali na obnovenej výrobnej linke. Informuje o tom web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na správu nemeckého ministerstva obrany. Rezort poukázal na to, že výrobná linka na produkciu munície bola dokončená v rámci ambiciózneho časového plánu.

„Vojna na Ukrajine nám takmer denne pripomína, že obrana našej krajiny závisí od protivzdušnej obrany a dostatočného množstva munície. Obnovením produkcie munície pre systémy Gepard sa sústreďujeme na tieto dva dôležité aspekty,“ konštatoval nemecký minister obrany.

„Som rád, že sme produkciu naštartovali rýchlo a bez byrokratických prekážok,“ dodal minister. Zároveň ubezpečil, že Nemecko bude naďalej Ukrajinu podporovať v tých oblastiach, v ktorých je silné, a to v oblasti delostrelectva, munície a pozemnej protivzdušnej obrany.

Ruské drony sú na Ukrajine korisťou pre nemecké gepardy
Video
Nemecký samohybný protilietadlový systém Gepard vyvinuli už koncom 70. rokov minulého storočia. Dobre sa však uplatňuje v modernom konflikte. Gepardy pomáhajú Ukrajincom proti dronom, ktoré v posledných týždňoch Rusko masívnejšie nasadzuje, keď Moskva kupuje bezpilotné stroje z Iránu. Gepardy však dokážu ničiť aj tieto drony. Pozrite si na videu Bundeswehru ako nemecký systém likviduje vzdušné ciele.

14:35 To, čo sa pôvodne začalo ako iniciatíva na získanie peňazí pre ukrajinských obrancov bojujúcich proti ruským okupantom, viedlo k darovaniu približne 800-tisíc eur. Platforma TerOnlyFans teraz chce, aby ukrajinskí zákonodarcovia dekriminalizovali porno v krajine. Referuje o tom web euronews.com.

Ruská invázia na Ukrajinu podnietila ľudí z celého sveta, aby sa pokúsili zmobilizovať pomoc pre krajinu, ktorá sa bráni neúnavnému ruskému útoku, a to akýmkoľvek možným spôsobom.

Bieloruska Nastassia Nasková spolu s kamarátkou Anastasiou Kučmenkovou si uvedomili, že využijú krásu ukrajinských žien, ktorú obdivujú v západných krajinách. Spustili platformu TerOnlyFans, čo je skratka pre „Territorial Defense OnlyFans“. Platforma spolupracuje s niekoľkými ukrajinskými charitatívnymi organizáciami a vyžaduje, aby ľudia najprv poslali dôkaz o zaslaní finančného daru a následne dostanú vkusné akty ukrajinských žien.

„Väčšina ľudí podporila skutočnosť, že pomáhame obrannému úsiliu na Ukrajine. Negatívne recenzie dostávame zvyčajne od Rusov, čo sa očakávalo,“ povedala Nasková.

Na Ukrajine v ostatnom čase silnejú hlasy za dekriminalizáciu pornografického obsahu. Zákonodarca Jaroslav Železňak už dokonca začal pracovať na tomto legislatívnom návrhu.

„Myslím si, že veľa ľudí v ukrajinskom parlamente podporuje dekriminalizáciu porna. Na rozdiel od ruskej Dumy, kde je veľa starých, konzervatívnych a tradične zmýšľajúcich ľudí, v ukrajinskom parlamente je teraz veľa progresívnych mladých politikov a každým kolom volieb je ich viac,“ vraví Nasková.

Ukrajina je na 15. mieste z hľadiska návštevnosti stránky PornHub v roku 2022. Väčšinový podiel v OnlyFans zasa vlastní Leonid Radvinskyj, ukrajinsko-americký podnikateľ. Platforma OnlyFans podľa Železňaka len v prvom polroku 2023 vytvorila pre Ukrajinu daňové príjmy vo výške približne milión eur.

Internetová petícia, ktorú spustil s cieľom preskúmať záujem verejnosti o oficiálnu dekriminalizáciu pornografie, zozbierala za dva mesiace zhruba 25-tisíc podpisov.

14:20 Kuba odhalila sieť obchodníkov s ľuďmi, ktorí verbujú Kubáncov, aby bojovali za Rusko vo vojne na Ukrajine. Informuje o tom spravodajský portál CNN s odvolaním sa na tamojšie ministerstvo zahraničných vecí.

Rusko Kuba politika diplomacia prezident návšteva Putin Diaz-Canel Čítajte viac Odišli do Ruska ako robotníci, skončili na ukrajinskom fronte. Kubánski pašeráci verbujú do ruskej armády

13:40 Parlament Ukrajiny dnes v hlasovaní potvrdil rezignáciu ministra obrany Oleksija Reznikova, informovala agentúra Reuters. Reznikov rezignačný list odovzdal vedeniu Najvyššej rady v pondelok, na čele rezortu obrany stál od konca roku 2021, z toho 558 dní vo vojnovom stave. Prezident Volodymyr Zelenskyj už oznámil, že na jeho miesto navrhne 41-ročného Rustema Umerova, doterajšieho šéfa hlavného ukrajinského privatizačného fon­du.

Päťdesiatsedemročný Reznikov sa podľa ukrajinských médií stane novým ukrajinským veľvyslancom v Británii. Príčinou zmeny na čele kľúčového ministerstva je podľa ruského vydania webu BBC napätie medzi ministerstvom obrany a Zelenského okolím, ktoré ministrovi vytýkalo oneskorenie dodávok zbraní zo zahraničia, na ktorom nemal niesť vinu iba Západ. Výmena sa tiež uskutočňuje v čase škandálov okolo nákupov pre bojujúcu armádu, ktoré vykonávalo ministerstvo obrany. Reznikov všetky obvinenia poprel.

Kremeľ na situáciu dnes reagoval vyhlásením, že zmena na čele ukrajinského rezortu obrany nezmení povahu ukrajinskej vlády, píše Reuters.

13:15 Fínske parlamentné reštaurácie prestali podávať Pepsi, pretože výrobca nealkoholického nápoja pokračuje vo svojej činnosti v Rusku. Informuje o tom portál Politico.

Fínsky verejnoprávny vysielateľ Yle v utorok informoval, že výrobky spoločnosti PepsiCo už v priestoroch parlamentu nie sú k dispozícii.

Rozhodnutie nasledovalo po sťažnosti centristického poslanca Tuomasa Kettunena, ktorý v pondelok požiadal parlament, aby „išiel príkladom“ a prestal predávať „krvavú Pepsi“.

Spoločnosť PepsiCo minulý týždeň pridali na zoznam súkromných spoločností, ktoré Ukrajina považuje za „sponzorov (ruskej) vojny“. Firma síce v septembri minulého roka prestala v Rusku vyrábať Pepsi, Mountain Dew a 7UP, ale naďalej tam svoje výrobky predáva, pričom jej zisk sa v krajine v minulom roku štvornásobne zvýšil.

13:05 Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov odmietol v utorok potvrdiť, či sa ruský prezident Vladimir Putin v blízkej dobe stretne so severokórejským lídrom Kim Čong-unom. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Na otázku, či môže Kremeľ potvrdiť informáciu o stretnutí, Peskov odpovedal: „Nie, nemôžme. Nemáme k tej téme, čo povedať.“

Hovorkyňa americkej Národnej bezpečnostnej rady (NSC) Adrienne Watsonová v pondelok uviedla, že rokovania Severnej Kórey a Ruska o zbraniach pokročili a že Kim má vycestovať do Ruska.

O tejto ceste v pondelok informoval aj americký denník The New York Times (NYT). S odvolaním sa na americké a spojenecké zdroje uviedol, že severokórejský líder vycestuje v septembri zrejme obrneným vlakom zo severokórejského Pchjongjangu do ruského Vladivostoku.

KĽDR prehliadka vojenská vojna výročie Čítajte aj Šojgu jasal na robustnej prehliadke zbraní v KĽDR. Kim sa chválil balistickými strelami (VIDEO)

Obaja lídri by sa mali vo Vladivostoku zúčastniť na Východnom ekonomickom fóre, naplánovanom na 10. až 13. septembra.

12:35 Na Ukrajine zaznamenali vlani vyše 900 obetí kazetovej munície. Celosvetový počet ľudí, ktorí v dôsledku jej používania zahynuli alebo utrpeli zranenia, tak dosiahol nové maximum. Vyplýva to z výročnej správy organizácie Koalícia proti kazetovej munícii (CMC), informuje TASR podľa správy agentúry AFP.

Mariupol / Nemocnicia / Čítajte viac Drvivá väčšina obetí kazetovej munície na Ukrajine sú civilisti. Počet zabitých dosiahol celosvetové maximum

12:25 V rámci takzvaných „volieb“, ktoré Rusko plánuje oficiálne uskutočniť na okupovaných územiach Ukrajiny 8. až 10. septembra, sa údajne už začalo hlasovať v meste Mariupoľ a v okupovaných častiach Záporožskej oblasti. V utorok to uviedlo britské ministerstvo obrany v najnovšej spravodajskej správe o vývoji vojny na Ukrajine. Tieto falošné voľby však podľa správy nie sú ani slobodné ani férové, keďže kandidáti pochádzajú výlučne zo strán odsúhlasených Moskvou. Informuje o tom web Kyiv Independent.

Podľa ukrajinského Národného centra odporu ruské okupačné úrady významne nadhodnotili počet registrovaných voličov, hovorí britský rezort obrany. Dodáva pritom, že podľa prieskumov Kremľa v týchto takzvaných voľbách na ukrajinských okupovaných územiach získa 80 percent hlasov strana ruského vodcu Vladimira Putina Jednotné Rusko.

Putin, Prigožin Čítajte aj V okupovaných častiach Chersonskej oblasti budú Rusi učiť mladých ľudí falšovať voľby

Putin v závere septembra minulého roka na ceremónii v Kremli oznámil anexiu ukrajinskej Záporožskej, Doneckej, Luhanskej a Chersonskej oblasti, pripomína britské ministerstvo obrany.

12:15 Bombový útok vážne zranil šéfa colnej správy separatistickej Luhanskej ľudovej republiky (LNR) Jurija Afanasjevského. Informovali o tom ukrajinské médiá, podľa ktorých atentát vykonali pracovníci ukrajinskej tajnej služby SBU. Podľa agentúry TASS utrpel Afanasjevskij iba ľahké poranenia.

„Bol vyhodený do povetria vo svojom vlastnom dome. Afanasjevskij utrpel mnohopočetné črepinové zranenia hlavy, krku a brucha a je vo vážnom stave na jednotke intenzívnej starostlivosti,“ uviedol nemenovaný zdroj agentúry Unian. Podobné informácie zverejnil aj denník Ukrajinska pravda.

Afanasjevskij je podľa zdroja agentúry Unian „finančníkom“ šéfa samozvanej Luhanskej ľudovej republiky Leonida Pasečnika a „pral“ peniaze určené na financovanie ozbrojených formácií bojujúcich proti Ukrajine. Európska únia, Británia a ďalšie krajiny naň uvalili sankcie. LNR vyhlásili proruskí separatisti v roku 2014 na území ukrajinskej Luhanskej oblasti.

UA Vojak / UA Armáda / Čítajte aj Kolaboranti v Luhanskej oblasti sa pripravujú na „evakuáciu“ do Ruska

Agentúra TASS s odvolaním sa na úrady v LNR uviedla, že Afanasjevskij je „živý a zdravý“ a že jeho zranenia sú ľahké. O niekoľko prstov ale podľa nej prišiel Afanasjevského syn.

11:40 „Hlavné moskovské letiská Vnukovo a Šeremeťjevo, ako aj letisko v Žukovskom blízko hlavného mesta, obnovujú po dočasnom prerušení dopravy od 7.30 h miestneho času (6.30 h SELČ) normálnu prevádzku,“ napísala dnes ráno ruská federálna agentúra pre leteckú dopravu.

Ruská agentúra TASS predtým uviedla, že na moskovských letiskách v noci na dnes meškalo až 50 letov a ďalších šesť bolo zrušených.

Rusko, Moskva, vojna na Ukrajine Čítajte aj Príliš veľa dronov. Starosta Moskvy chce mať silnejšiu protivzdušnú obranu

Ministerstvo obrany v Moskve dnes dopoludnia tiež uviedlo, že ruská protivzdušná obrana zničila ukrajinský dron nad Krymským polostrovom. Ďalšie bezpilotné lietadlo Ukrajiny bolo podľa neho v noci na dnes zostrelené nad Čiernym morom, uvádza TASS.

11:00 Tí, ktorí chcú mier, môžu bezpečne dôverovať americkému exprezidentovi Donaldovi Trumpovi, keďže po mnohých desaťročiach totálnych zlyhaní a neefektívnosti priniesli Abrahámske dohody opäť nádej na mier Blízky východ. Uviedol to v utorok na Facebooku šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Szijjártó pripomenul, že 15. septembra 2020 bol jediným európskym ministrom zahraničia v záhrade Bieleho domu, keď izraelský premiér Benjamin Netanjahu podpísal dohodu o normalizácii vzťahov Izraela s predstaviteľmi Spojených arabských emirátov (SAE) a Bahrajnu.

SAE boli prvou krajinou, ktorá súhlasila s nadviazaním úplných diplomatických vzťahov s Izraelom na základe tzv. Abrahámskych dohôd. Tie medzi oboma krajinami sprostredkoval vtedajší americký prezident Trump.

Litva, NATO, Orbán, Biden, Summit Čítajte aj Orbán: Trump môže zachrániť Západ, ba aj celé ľudstvo. Jeho návrat by ukončil vojnu na Ukrajine

„Väčšina sveta vyjadrila svoje pochybnosti a výhrady, ale teraz sa dokázalo, že Abrahámske dohody fungujú,“ podčiarkol Szijjártó. Pripomenul, že Izrael v pondelok otvoril svoje veľvyslanectvo v Bahrajne, čo sa pred niekoľkými rokmi zdalo „dosť nepravdepodobné“.

10:30 Kuba odhalila sieť obchodníkov s ľuďmi, ktorí verbujú Kubáncov, aby bojovali za Rusko vo vojne na Ukrajine. Informuje o tom spravodajský portál CNN s odvolaním sa na tamojšie ministerstvo zahraničných vecí.

„Ministerstvo vnútra odhalilo a pracuje na neutralizácii a likvidácii siete obchodníkov s ľuďmi, ktorá operuje z Ruska s cieľom začleniť kubánskych občanov žijúcich v tejto krajine a dokonca aj niektorých žijúcich na Kube do ozbrojených síl, ktoré sa zúčastňujú na vojenských operáciách na Ukrajine,“ uviedol rezort vo vyhlásení.

Proti zúčastneným osobám podľa ministerstva spustili trestné konanie. „Kuba nie je súčasťou vojny na Ukrajine. Koná a bude tvrdo postupovať proti tým, ktorí sa na území krajiny podieľajú na akejkoľvek forme obchodovania s ľuďmi na účely žoldnierstva alebo náboru, aby kubánski občania mohli zodvihnúť zbrane proti akejkoľvek krajine,“ skonštatovali ďa­lej.

Ruská vláda podľa CNN na obvinenia bezprostredne nereagovala.

10:15 Na internete sa objavila fotografia zrejme zachytávajúca ruského generála, ktorý sa neukázal na verejnosti od júnovej vzbury žoldnierskej Vagnerovej skupiny. Informuje o tom spravodajský portál BBC, ktorý však zároveň upozorňuje, že sa mu zatiaľ nepodarilo potvrdiť jej pravosť.

surovikin Čítajte viac V civile, „živý a zdravý“. Generál Surovikin sa po mesiacoch objavil na verejnosti

10:12 Ukrajinskej pechote sa podarilo dostať k „tretej a poslednej vrstve“ kľúčovej línie ruskej obrany v Záporožskej oblasti na juhu Ukrajiny, domnieva sa vojenský analytik George Barros z amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW). TASR o tom informuje podľa utorkovej správy televízie Sky News.

Leopard 2A4 Čítajte viac Ukrajinská armáda sa prebila k poslednej kľúčovej línii ruskej obrany

9:50 Ukrajinské sily pri pokračujúcej protiofenzíve na juhu krajiny postúpili smerom k dedine Novoprokopivka, ktorá leží južne od nedávno oslobodenej obce Robotyne. Uviedol to dnes generálny štáb ukrajinskej armády. Podľa amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) sa Ukrajinci dostali za ďalšiu ruskú obrannú líniu, hovoriť o prelome je ale zatiaľ predčasné.

„Dosiahli sme úspech v oblasti Robotyne – Novoprokopivka a upevňujeme dosiahnuté pozície,“ povedal na komunikačnej platforme Telegram hovorca ukrajinského generálneho štábu Pavlo Kovaľčuk.

ISW vo svojom pravidelnom hodnotení situácie na ukrajinskom bojisku uviedol, že ukrajinská ľahká pechota postúpila pri obci Verbove na pozície za druhú ruskú obrannú líniu tvorenú protitankovými priekopami a takzvanými dračími zubami a že tieto pozície chce zrejme udržať. Verbove sa nachádza asi desať kilometrov východne od Robotyne.

Americkí analytici ďalej uviedli, že zatiaľ nie sú schopní konštatovať, že v prípade postupu pri Verbove ide o prielom ruskej obrany, pretože v tejto časti bojiska nebola doteraz pozorovaná ukrajinská ťažká technika. Jej prítomnosť by podľa ISW naznačovala prielom druhej obrannej línie a snahu Ukrajincov o jeho rozšírenie.

„Ukrajinské sily rozširujú prielom, ktorý už vykonali v jednej ruskej obrannej línii, a zrejme manévrujú s ďalšou technikou a vojakmi do taktických tylových oblastí tejto línie. Zdá sa, že ukrajinské sily dosahujú úspechy v bezprostrednej blízkosti doposiaľ neprelomenej ruskej obrannej línie,“ uviedol inštitút.

Ukrajinské sily začali pred zhruba tromi mesiacmi protiofenzívu v Záporožskej a Doneckej oblasti, ktorej primárny cieľ je prekonať Rusmi vybudované opevnenia a následne sa pokúsiť o prerušenie ruského pozemného koridoru pozdĺž Azovského mora. To by znamenalo priame vojenské ohrozenie Ruskom anektovaného polostrova Krym. Po doteraz prevažne statických bojoch zaznamenali ukrajinské vojská v posledných týždňoch úspechy pri obci Robotyne, ktorá podľa analytikov tvorila jeden z oporných bodov ruskej obrany.

9:25 Ruská armáda na Ukrajine za uplynulý deň podľa Kyjiea prišla o ďalších 560 vojakov. V utorok to na Facebooku uviedol ukrajinský generálny štáb. Straty v radoch príslušníkov ruských ozbrojených síl sa tak podľa neho zvýšili na 265 680. Moskva podľa Kyjeva za uplynulých 24 hodín stratila aj deväť tankov, sedem obrnených bojových vozidiel, 38 delostreleckých systémov a šesť raketometov.

Od začiatku invázie na Ukrajinu Rusko podľa Kyjeva prišlo celkovo o 4 489 tankov, 8 670 obrnených bojových vozidiel, 5 649 delostre­leckých systémov a 747 raketometov.

8:55 Drony Bayraktar sa dlhé mesiace na fronte neobjavovali. Táto vynútená pauza sa však skončila. V Chersonskej oblasti je ruská protivzdušná obrana natoľko oslabená, že turecké bezpilotné prostriedky môžu opäť nerušene útočiť na ruské ciele.

Bayraktar Čítajte viac Drony Bayraktar sú späť. Využívajú oslabenie ruskej protivzdušnej obrany

8:27 Kuba identifikovala údajnú skupinu obchodníkov s ľuďmi, ktorej cieľom bolo verbovať ľudí na boj v ruskej vojne proti Ukrajine, oznámilo v pondelok kubánske ministerstvo zahraničných vecí. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry AFP.

Vláda pracuje na rozbití „pašeráckej siete, ktorá operuje z Ruska s cieľom začleniť tam žijúcich kubánskych občanov, a dokonca aj niektorých z Kuby, do vojenských síl zapojených do operácií na Ukrajine“, uviedlo ministerstvo vo vyhlásení. Kubánska vláda zároveň začala trestné stíhanie proti osobám zapojeným do nezákonného obchodovania s ľuďmi.

Kubánsky minister zahraničných vecí Bruno Rodríguez Parrilla na sociálnej sieti X uviedol, že vláda „koná s plnou silou zákona“ proti obchodovaniu s ľuďmi. „Kuba nie je súčasťou vojny na Ukrajine,“ uviedlo ministerstvo a dodalo, že podnikne kroky proti každému, „kto sa zúčastňuje na akejkoľvek forme obchodovania s ľuďmi na účely náboru alebo žoldnierstva kubánskych občanov, aby použili zbrane proti akejkoľvek krajine“. Moskva na to bezprostredne nereagovala.

Rusko a Kuba nedávno posilnili svoje vzťahy. Kubánsky prezident Miguel Díaz-Canel sa koncom minulého roka stretol v Moskve so svojím ruským náprotivkom Vladimirom Putinom. V júni prijal kubánskeho ministra obrany Álvara Lópeza Mieru jeho ruský rezortný kolega Sergej Šojgu.

7:56 Ruské útoky na okres Nikopoľ v Dnipropetrovskej oblasti na juhu Ukrajiny zničili 1 500 ton obilia. Na komunikačnej platforme Telegram to uviedol šéf vojenskej administratívy oblasti Serhij Lysak. Informuje o tom web Ukrajinská pravda.

Podľa Lysaka ruské sily v pondelok delostrelectvom zaútočili na región mesta Marhanec v okrese Nikopoľ. Dodal, že vážne poškodili infraštruktúrne zariadenie, dva rodinné domy a elektrické vedenie.

7:11 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondelok navštívil vojakov v Doneckej a Zaporožskej oblasti. v blízkosti východoukrajinského mesta Bachmut Neďaleko frontu boja s Ruskom strávil celý deň. O svojej ceste informoval v nočnom videoposolstve, v ktorom tiež vzdal hold ukrajinským vojakom a ich hrdinstvu.

Zelenskyj chcel podľa svojho vyjadrenia získať prehľad o stave jednotiek a situácii na fronte. Navštívil viac ako desiatku jednotiek, bol u letcov, námorníkov i pozemných vojsk. Stretol sa tiež s vojenskými lekármi.

S vojakmi hovoril o nedostatočnom personálnom obsadení niektorých bojových jednotiek, nedostatku niektorých druhov munície, potrebe bezpilotných lietadiel, obrane pred dronmi i logistike, uviedla agentúra DPA.

6:45 Boje na Ukrajine sú tvrdé aj pre ostrieľaných veteránov. Pre neskúsených vojakov, ktorí boli nedávno vytrhnutí z civilného života, je to ešte oveľa krutejšia skúsenosť. Bývalý právnik Ihor začiatkom augusta zažil, ako Rusi zaútočili na ruiny dediny Novoselivka v Charkovskej oblasti, ktoré jeho rota bránila, píše list The Kyiv Independent. Podľa Ukrajincov, s ktorými hovoril The Kyiv Independent, ich ale výcvik nepripravil na typ vojny, ktorá sa v súčasnosti vedie na Ukrajine. Podľa nich dôstojníci NATO realitu na ukrajinskom bojisku nechápu.

Štýl bitiek na ukrajinskom vidieku, v ktorých sa mieša zákopová vojna známa z prvého svetového vojnového konfliktu s technológiami a taktikou 21. storočia, NATO nemá vo svojom registri. Podľa vojenského experta by pomohlo, keby niektorí z inštruktorov Ukrajinu navštívili.

vojna na Ukrajine Čítajte viac Kyiv Independent: Ruské útoky sú tvrdé aj pre veteránov. Výcvik NATO nováčikov na to nepripravil

6:10 Ruské ministerstvo obrany a starosta Moskvy Sergej Sobjanin informovali o zničení troch dronov, ktoré sa údajne pokúsili zaútočiť na Moskvu. Ruská protivzdušná obrana jeden z dronov zostrelila nad Kalužskou oblasťou, druhý v Moskovskej oblasti a tretí v Tverskej oblasti. S odvolaním sa na ruské médiá o tom informovala ruskojazyčná verzia stanice BBC.

"Dnes v noci jednotky protivzdušnej obrany zničili v Kalužskej oblasti a v okolí mesta Istra drony, ktoré sa pokúšali zaútočiť na Moskvu. Na mieste pádu trosiek nie sú žiadne škody ani obete. Na mieste sú záchranné zložky, "napísal na telegrame Sobjanin. O zostrelení dronu blízko obce Zavidovo v Tverskej oblasti písal Sobjanin v ďalšom príspevku, uviedla agentúra AFP.

Ukrajinské ministerstvo obrany útok pripisuje ukrajinským silám, nevyjadruje sa ale k ich možnému cieľu, podotýka AFP. Podobné zostrelenie dronov hlásila Moskva naposledy v pondelok.

Pravdepodobne na odvrátenie útokov dronov rozmiestnila ruská armáda v okolí Moskvy kovové veže a špeciálne rampy, na ktorých sú umiestnené samohybné protilietadlové systémy typu Pancir S-1. Vyplýva to z reportáže štátnej spravodajskej stanice Rossija 1 odvysielanej v nedeľu. Informovala o tom v utorok nemecká televízia n-tv.

Novinárovi Markovi Krutovovi z Rádia Slobodná Európa/Rádia Sloboda (RFE/RL) sa na základe odvysielaných záberov podarilo geolokalizovať jednu z pozícií protilietadlovej obrany. Objekt s dvomi rampami sa podľa neho nachádza neďaleko obce Zarečie, ležiacej necelých desať kilometrov od vidieckej rezidencie ruského prezidenta Vladimira Putina Novo-Ogariovo. Pozícia už nejaký čas existuje, no v posledných týždňoch bola rozšírená a posilnená rampami.

Podľa vojenského analytika H I Suttona pripomínajú tieto konštrukcie protilietadlové veže vybudované nacistami napríklad v Berlíne, Hamburgu, Viedni a Vroclavi. Tieto stavby s namontovanými protilietadlovými delami mali počas druhej svetovej vojny držať v šachu spojenecké bombardovacie lietadlá a zároveň chrániť obyvateľstvo. Vyvýšená poloha mala protilietadlovému delu poskytnúť voľné palebné pole.

Myšlienka umiestniť protilietadlové systémy typu Pancir na vyvýšené pozície nie je nová ani v Rusku. Už v januári boli takéto systémy umiestnené na niekoľko administratívnych budov v Moskve.

Podľa odborníkov sú veľkosť a rýchlosť kľúčovými problémami v boji proti dronom. Bežné systémy protivzdušnej obrany sú zvyčajne kalibrované na veľké a rýchle objekty, ako sú rakety, lietadlá a helikoptéry, zatiaľ čo drony sú často menšie a pomalšie.

Pancir S-1 je ruský samohybný protilietadlový systém krátkeho a stredného dosahu. Je určený na obranu najdôležitejších vojenských a priemyselných zariadení, jednotiek a útvarov pozemných síl. Ruská armáda ho používa od roku 2012.

© Autorské práva vyhradené

214 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine