V civile, „živý a zdravý“. Generál Surovikin sa po mesiacoch objavil na verejnosti

Na internete sa objavila fotografia zrejme zachytávajúca ruského generála, ktorý sa neukázal na verejnosti od júnovej vzbury žoldnierskej Wagnerovej skupiny. Informuje o tom spravodajský portál BBC, ktorý však zároveň upozorňuje, že sa mu zatiaľ nepodarilo potvrdiť jej pravosť.

05.09.2023 09:50 , aktualizované: 10:58
surovikin Foto:
Ruský generál Sergej Surovikin so svojou manželkou Annou v uliciach Moskvy.
debata (16)

Fotografia zachytáva muža v slnečných okuliaroch s červenovlasou ženou, ktorá sa podobá na generálovu manželku Annu.

Sergej Surovikin bol údajne blízky šéfovi vagnerovcov Jevgenijovi Prigožinovi, ktorý minulý mesiac zahynul pri havárii lietadla. V tejto súvislosti sa po vzbure objavili správy, že bývalého ruského veliteľa na Ukrajine vyšetrujú pre možnú spoluúčasť.

Lampy osvetľujú miesto pádu súkromného lietadla...
Ruský vyšetrovateľ na mieste pádu súkromného...
+8Ruskí vyšetrovatelia na mieste pádu súkromného...

Americký denník The New York Times (NYT), ktorý sa odvoláva na dvoch amerických činiteľov a osobu blízku ruskému ministerstvu obrany uviedol, že Surovikina prepustili na slobodu. Americkí predstavitelia denníku NYT povedali, že Surovikin bol síce podľa všetkého prepustený z väzby, nie je ale jasné, či existujú nejaké ďalšie obmedzenia jeho pohybu alebo iné reštrikcie uvalené ruskými úradmi.

Šéfoval letectvu

Podľa bližšie nespresnenej osoby blízkej ruskému ministerstvu obrany sa prepustenie odohralo v dňoch po Prigožinovej smrti. Surovikin si mohol ponechať vojenskú hodnosť, nemá však nádej na akýkoľvek kariérny postup. Ruské štátne médiá predtým informovali, že minulý mesiac bol Surovikin odvolaný z funkcie šéfa ruského letectva.

„Generál Sergej Surovikin je vonku. Živý, zdravý, doma, so svojou rodinou, v Moskve. Fotografia vznikla dnes,“ napísala v pondelok k fotografii na komunikačnej platforme Telegram známa ruská mediálna osobnosť Xenia Sobčaková.

Podobnú správu samostatne zdieľal aj ruský novinár Alexej Venediktov, ktorý na Telegrame napísal: „Generál Surovikin je doma so svojou rodinou. Je na dovolenke a k dispozícii ministerstvu obrany.“

Wagnerovci sa nakrátko pokúsili o vzburu 23. a 24. júna, pričom hrozili aj pochodom na Moskvu. Prigožin a ďalších deväť osôb zahynulo 23. augusta pri havárii neďaleko Moskvy, čo vyvolalo búrlivé špekulácie.

Ukrajinci majú proti Rusom oceľovú päsť slobody
Video

Surovikin sa dosiaľ naposledy ukázal na verejnosti vo videu počas vzbury, v ktorom vyzýval wagnerovcov, aby zložili zbrane. O niekoľko dní neskôr sa v médiách objavili správy, že ho zatkli, ale miesto jeho pobytu oficiálne nepotvrdili.

Generála v októbri poverili velením ruských síl na Ukrajine, ale o tri mesiace neskôr ho odvolali. Počas ruských operácií v Sýrii sa stal vďaka svojej brutalite známy ako „generál Armagedon“.

Generál Sergej Surovikin Čítajte viac Surovikin žije. Dôkaz? - Zosadili ho
16 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine #Jevgenij Prigožin #Sergej Surovikin