Drvivá väčšina obetí kazetovej munície na Ukrajine sú civilisti. Počet zabitých dosiahol celosvetové maximum

Na Ukrajine zaznamenali vlani vyše 900 obetí kazetovej munície. Celosvetový počet ľudí, ktorí v dôsledku jej používania zahynuli alebo utrpeli zranenia, tak dosiahol nové maximum. Vyplýva to z výročnej správy organizácie Koalícia proti kazetovej munícii (CMC), informuje TASR podľa správy agentúry AFP.

05.09.2023 12:06 , aktualizované: 12:49
Mariupol / Nemocnicia / Foto: ,
Ranená žena stojí pred zničenou detskou nemocnicou s pôrodnicou v ukrajinskom meste Mariupol, 9. marec 2022
debata (52)

Rusko od začiatku invázie na Ukrajinu používa v rozsiahlej miere staršie zásoby kazetovej munície i jej novšie typy. V menšej miere túto muníciu používa aj Ukrajina, uvádza CMC.

„Prevažnú väčšinu raketových a delostreleckých útokov s kazetovou muníciou na Ukrajine vykonali ruské sily,“ povedala Mary Warehamová, riaditeľka presadzovania zbraní v Human Rights Watch, ktorá sa na správe podieľala.

Na Ukrajine, kde niekoľko rokov neevidovali žiadnu obeť kazetovej munície, tak vlani zaznamenali 916 mŕtvych a ranených. Vyše 93 percent z nich tvorili civilisti, uvádza CMC.

Akú ničivú silu majú letecké kazetové bomby
Video
Kazetovú muníciu je možné nasadiť vo forme delostreleckých granátov, rakiet, ale aj leteckých bômb. / Zdroj: US Air Force

Vlani počet obetí tejto munície dosiahol vo svete 1172, čo je najviac od roku 2010, keď CMC začala vydávať výročnú správu. Obete kazetovej munície na Ukrajine tak tvoria veľkú väčšinu tohto počtu. Okrem Ukrajiny si vyžiadala obete napríklad v Mjanmarsku a Sýrii ako i v Azerbajdžane, Iraku a Jemene.

Rusko, Ukrajina Čítajte aj Rusi ani nos nevystrčia. Zakázaná kazetová munícia Ukrajine pomáha

Takmer všetky obete na Ukrajine – 890 vrátane 294 úmrtí – si pritom vyžiadali útoky kazetovou muníciou. Môže byť zhadzovaná z lietadla alebo vypaľovaná z delostreleckých zbraní. Po výbuchu vo vzduchu sa z nej na veľkej ploche rozptýli výbušná submunícia.

Hasič nesie kusy spíleného stromu pred obytným...
Muž pomáha žene vyjsť z obytného domu, ktorý...
+5Zranený muž evakuovaný spolu s rodinnými...

Kazetová munícia je dlhodobá hrozba, pretože ak jej submunícia po dopade nevybuchne, môže podobne ako mína vybuchnúť až po niekoľkých rokoch. Takáto zvyšková kazetová munícia si vlani na Ukrajine vyžiadala 26 obetí.

Používanie kazetovej munície je podľa Dohovoru o kazetovej munícii zakázané takmer v 120 krajinách sveta. Rusko, Ukrajina, Sýria ani Mjanmarsko však nie sú jeho signatármi.

M270 Čítajte aj Ukrajina dostane kontroverznú kazetovú muníciu, Rusko ju už používa

Dohovor nepodpísali ani Spojené štáty, ktoré v júli čelil kritike za svoje rozhodnutie dodať kazetovú muníciu Kyjevu, pripomína AFP.

Facebook X.com 52 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Rusko #zbrane #vojna #Ukrajina #kazetová munícia #vojna na Ukrajine