Počet nakazených koronavírusom na severnej pologuli opäť rastie

Počet osôb nakazených novým druhom koronavírusu na severnej pologuli opäť rastie. Upozornila na to v stredu Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), informuje TASR na základe správy agentúry DPA.

06.09.2023 20:52
debata (34)

„Pred blížiacou sa zimou pozorujeme na severnej pologuli znepokojivé trendy,“ vyhlásil v stredu v Ženeve generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Počet obetí ochorenia COVID-19 podľa WHO opäť rastie v niektorých častiach Blízkeho východu a Ázie, kým v Severnej Amerike, Európe a Ázii rastie počet hospitalizovaných.

„Odhadujeme, že v súčasnosti sa v nemocniciach nachádzajú státisíce pacientov s covidom,“ povedala hlavná expertka WHO na toto ochorenie Maria Van Kerkhove.

Konštatovala, že počas chladnejších mesiacov sú ľudia vystavení vyššiemu riziku infekcie, pretože trávia viac času v interiéroch. Zároveň však ubezpečila, že aktuálne dostupné vakcíny zmierňujú priebeh a znižujú riziko úmrtia aj pri nákaze novými variantmi koronavírusu SARS CoV-2.

Odborníci WHO vyzvali najmä starších ľudí a ďalšie zraniteľné skupiny obyvateľstva, aby sa v prípade potreby dali opätovne zaočkovať posilňujúcimi dávkami. Zároveň dodali, že zatiaľ sa v 11 krajinách objavilo iba 42 prípadov nákazy novým variantom koronavírusu BA.2.86 známym aj pod názvom Pirola. WHO ho monitoruje od polovice augusta.

34 debata chyba
Viac na túto tému: #koronavírus #Covid-19