Ukrajina je len začiatok. Ruský generál naznačil inváziu do celej východnej Európy

Azda najväčší a popredný propagandista Kremľa Vladimir Solovjov urobil rozhovor pre štátnu televíziu s generálplukovníkom Andrejom Mordvičevom, ktorého nedávno vymenovali do funkcie. Ten v rozhovore nepriamo uviedol, že Ukrajina je iba začiatkom a istým medzistupňom k pohlteniu celej východnej Európy Ruskou federáciou. Vojna s Kyjevom bude podľa jeho slov trvať veľmi dlho, takže nespresnil dátumy invázie do ďalších krajín východnej Európy.

08.09.2023 13:28
krym Foto:
Ruská akcia v Jalte na Kryme v piatok 17. marca 2023 pri príležitosti deviateho výročia anexie Krymu. Mládež nesie transparent s nápisom: „Rusko nezačína vojny, ale ich ukončuje“ vedľa obrazu ruského prezidenta Vladimira Putina.
debata (445)

Ako referuje portál Novinky.cz Mordvičev reagoval na Solovjovovu otázku, či je Ukrajina iba medzistupeň na ceste k dobytiu východnej Európy. „Iste, najskôr,“ odpovedal ruský generálplukovník. Celý záznam odvysielala ruská štátna televízia Rossija 1.

Rusko Putin Ukrajina uarus Prigožin zrada Čítajte aj Rusko už vojnu prehralo, je to zmenšenina veľmoci. Putin posilnil NATO, tvrdia západní predstavitelia

„Myslím, že na to budeme musieť vynaložiť ešte veľa času,“ dodal generál s tým, že nemá zmysel hovoriť presný dátum ruského postupu. „Ak sa bavíme o východnej Európe, ktorú budeme musieť…,“ pokračoval Mordvičev s tým, že síce nedokončil myšlienku, je zrejmé, čo tým myslel. „Samozrejme to bude trvať dlhší čas,“ dodal.

Ako vystrašiť Rusov? Stíhačkou F-35 a atómovou bombou B61-12
Video
Nevidteľné" stíhačky F-35 majú byť schopné niesť jadrové bomby B61-12. / Zdroj: US Air Force

Ruský prezident Vladimír Putin, údajne za lojalitu a poslušnosť voči vyššiemu vojenskému veleniu, v stredu povýšil troch ruských generálov. Medzi nimi aj veliteľa Centrálneho vojenského okruhu generálplukovníka Andreja Mordvičeva. Analytici z amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) uviedli, že Putin ich povýšil skôr za oddanosť, než za výsledky na bojisku.

Generálporučík Andrej Mordvičev bol vymenovaný 17. februára 2023 za veliteľa vojsk Centrálneho vojenského okruhu. Ruská redakcia BBC upozornila, že Mordvičev, ktorý v 47 rokoch patrí medzi najmladších generálov a doteraz zastával hlavne štábne funkcie, sa ani nezúčastnil bojov na východe Ukrajiny v roku 2014, ani ruskej operácie v Sýrii. Vlani v marci ukrajinská armáda mylne informovala o jeho zabití v Chersonskej oblasti.

rusko ukrajina vojna mínomet Čítajte viac Ďalšie ruské vojenské okruhy majú nových veliteľov

Mordvičev bol podľa vojnových spravodajcov ranený pri dobýjaní Mariupoľu, ale medzitým sa zotavil. Vo funkcii vystriedal generálplukovníka Alexandra Lapina, ktorý sa – aj napriek verejnej kritike kvôli porážke ruských vojsk v Charkovskej oblasti na severovýchode Ukrajiny – stal podľa správ médií náčelníkom hlavného štábu pozemných síl. Kremeľ vtedy informácie nekomentoval.

Mariupoľ po takmer roku pod ruskou okupáciou

Čoskoro uplynie rok od toho, ako ruská armáda dobyla ukrajinské mesto Mariupoľ. Minister obrany Sergej Šojgu 20. mája 2022 podal hlásenie prezidentovi Vladimírovi Putinovi o "úplnom oslobodení oceliarní Azovstaľ a mesta Mariupolu". Stalo sa tak potom, čo sa posledný obrancovia vzdali.

Fotogaléria
Poškodené budovy v štvrti Livoberžnyj v...
Porovnanie západnej strany Starokrymského...
+4Porovnanie zničeného divadla v Mariupole na...

„O vojenskom talente generálporučíka Mordvičeva sa zatiaľ nič nevie okrem toho, že dokáže zmazať mestá z povrchu zemského a je ochotný sa objímať s Ramzanom Kadyrovom. Zdá sa, že v roku 2023 to k závratnej kariére v ruskej armáde stačí,“ poznamenala k tomu mu BBC.

Strategický bombardér B-52H Čítajte aj Malo by NATO vytiahnuť na Rusko jadrovú hrozbu? Poľský generál si myslí, že áno

Generál riadil útok na juhoukrajinský Mariupoľ, po ktorom z polmiliónového mesta ostala hromada trosiek, pripomínajúca ruské zničenie čečenského mesta Groznyj. No práve terajší čečenský vodca Ramzan Kadyrov uviedol Mordvičeva do povedomia verejnosti, keď ho pri Mariupole pred novinármi objímal.

445 debata chyba
Viac na túto tému: #Moskva #Kyjev #východná Európa #ruská propaganda #vojna na Ukrajine #Vladimir Solovjov