Zelenskyj: Putin zabil Prigožina, také máme informácie. Žoldnieri 'chránili' ruskú armádu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podľa serveru BBC News verejne obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina, že nechal zabiť vodcu žoldnierskej Vagnerovej skupiny Jevgenija Prigožina. Ten zahynul presne dva mesiace po neúspešnej vzbure proti Moskve pri doteraz neobjasnenom páde svojho lietadla pri lete z Moskvy do Petrohradu.

08.09.2023 15:55
prigožin Foto: ,
Portrét šéfa vagnerovcov Jevgenija Prigožina leží v stredu 30. augusta 2023 na hrobe na cintoríne v Petrohrade v Rusku.
debata (50)

„Putin sa odrovnal – ako človek aj ako politik. Zabil Prigožina – aspoň také máme informácie,“ povedal ukrajinský prezident podľa spravodajcu BBC. „U nás na Ukrajine sme nevyhlásili deň smútku, keď z oblohy zmizol Prigožin. Pre nás to znamenalo, že je o jedného teroristu menej,“ dodal pri vystúpení v Kyjeve.

Ukrajinci majú proti Rusom oceľovú päsť slobody
Video
Oceľová päsť slobody. Takto nazývajú Ukrajinci 4. tankovú brigádu. / Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

Morálka ruských vojsk podľa Zelenského klesla, pretože až doteraz využívali žoldnierov, aby ich vrhali do útokov a žoldnieri nesmeli ustúpiť. O túto ochranu, vykúpenú životmi žoldnierov, teraz ruské vojská prišli. „Pre nás je to určite klad,“ poznamenal.

Ukrajinský prezident nespresnil na základe akých údajov sa dospelo k záveru, že Putin mohol mať podiel na smrti zakladateľa Vagnerovej skupiny. Za vojnových podmienok nemožno operatívne preverovať vyhlásenia štátnych predstaviteľov, poznamenala BBC a pripomenula, že Putinov hovorca Dmitrij Peskov dva dni po páde Prigožinova lietadla označil za „úplnú lož“ úvahy západných pozorovateľov, že Prigožin mohol byť zabitý „na príkaz Kremľa“.

Putin Čítajte aj Odhalil Putin, že sa bojí? Prigožinova smrť je ako z gréckeho mýtu

„V Rusku sa nedeje veľa vecí, za ktorými by nestál Putin, ale neviem dosť na to, aby som poznal odpoveď,“ okomentoval Prigožinovu smrť americký prezident Joe Biden ešte v deň leteckej havárie.

Denník Ukrajinska pravda v súvislosti so Zelenského výrokmi pripomenul, že v kanáli Grey Zone, pokladanom za blízky „wagnerovcov“, sa objavilo tvrdenie, že lietadlo zostrelila protivzdušná obrana, ako aj hypotéza, že za pád lietadla mohla explózia na palube stroja.

50 debata chyba
Viac na túto tému: #Moskva #Vladimir Putin #vojna na Ukrajine #Jevgenij Prigožin #Volodymyr Zelenskyj