Spomalená ofenzíva? Zelenskyj: Môžu za to pomalé dodávky zbraní zo Západu a ruská vzdušná prevaha

Ukrajinskú protiofenzívu brzdí ruská prevaha vo vzduchu, povedal na konferencii v Kyjeve prezident Volodymyr Zelenskyj. Protiofenzíva, ktorá sa začala na začiatku júna, by podľa Zelenského dosiahla výraznejšie územné zisky na juhu a východe krajiny, keby ukrajinská armáda dostala od západných partnerov silnejšie zbrane.

08.09.2023 17:33
Volodymyr Zelenskyj Foto:
Volodymyr Zelenskyj
debata (151)
Ukrajinské vrtuľníky chrlia na Rusov oheň
Video

Zelenskyj sa podľa tlačových agentúr tiež posťažoval na spomaľovanie rozhodovacích procesov na Západe, či už ide o prijímanie sankcií proti Rusku alebo o dodávky zbraní Ukrajine.

„Vojna sa spomaľuje. To je pravda, uznávame to. Všetky procesy sa stávajú ťažšími a pomalšími – od sankcií až po dodávky zbraní,“ citovala Zelenského agentúra Reuters. Tá sa odvoláva na výroky zverejnené na prezidentovom webe.

„Ak nie sme na oblohe a Rusko je, zastaví nás zo vzduchu. Zastaví našu protiofenzívu“, vyhlásil ukrajinský prezident podľa agentúry AFP. Aj podľa nej Zelenskyj kritizoval „procesy, ktoré sa stávajú zložitejšími a pomalšími, či už ide o sankcie alebo dodávky zbraní“ zo Západu.

Prvá slovenská stíhačka F-16
Video

„Keď sa niektorí partneri pýtajú, čo sa deje s protiofenzívou, kedy príde ďalší krok, odpovedám, že v súčasnosti naše kroky sú určite rýchlejšie ako nové balíky sankcií,“ poznamenal Zelenskyj podľa ruskojazyčného webu BBC.

„Je dôležité, že naši vojaci postupujú a že iniciatíva je na našej strane. Nesmieme to porovnávať s tým, čo bolo predtým,“ uviedol Zelenskyj a zdôraznil, že sa už podarilo oslobodiť veľkú časť ukrajinského územia. A čím skôr Ukrajina dostane ešte silnejšie zbrane s dlhším doletom, tým rýchlejšie bude postupovať protiofenzíva a oslobodzovanie ukrajinského územia od okupantov, tvrdí Zelenskyj. Podľa BBC poďakoval všetkým západným partnerom za poskytovanú vojenskú pomoc.

Je čas NATO! Čaputová ako pilotka, defilé lídrov aliancie v 'bojovej' verzii
Video

Ukrajinské jednotky podľa dostupných informácií zatiaľ dokázali prelomiť prvú z ruských obranných línií na juhu krajiny a tiež dosiahli čiastkové územné zisky na krídlach okolo východoukrajinského Bachmutu, ktorý Rusi dobyli v máji. Pri vlaňajšej protiofenzíve boli ukrajinské územné zisky výrazne väčšie: ruské sily sa takmer úplne podarilo vytlačiť z Charkovskej oblasti na severovýchode krajiny a v novembri protiofenzíva vyvrcholila oslobodením juhoukrajinského Chersonu.

151 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine