Ničivé zemetrasenie v Maroku má už viac ako 1 300 obetí. Otrasy zdevastovali dediny i pamiatky

Marocké pohorie Vysoký Atlas zasiahlo v piatok neskoro večer silné zemetrasenie, ktoré si podľa najnovších údajov marockého ministerstva vnútra vyžiadalo najmenej 1 305 mŕtvych. Zranenia utrpelo ďalších 1 800 ľudí, z nich 1 200 je v kritickom stave. Medzi obeťami by podľa rezortu zahraničia SR nemali byť Slováci. Maroko kvôli zemetraseniu vyhlásilo trojdňový štátny smútok.

09.09.2023 05:57 , aktualizované: 22:04
Maroko , zemetrasenie, ruiny Foto: ,
Obyvatelia opúšťajú svoje zničené domy po zemetrasení v dedine Moulay Ibrahim pri marockom meste Marrákeš 9. septembra 2023.
debata (14)

Silné otrasy poškodili budovy vo veľkých mestách a od Rabatu po Marrákeš vyhnali ľudí v panike do ulíc. Najväčšie škody podľa ministerstva nastali ale mimo mesta. Podľa marockého Národného geofyzikálneho inštitútu boli otrasy v Maroku v piatok neskoro večer najsilnejšie za storočie, informuje televízna stanica Al-Džazíra.

Ľudia skúmajú svoje zničené domy po zemetrasení...
Záchranári prehľadávajú trosky zničených domov...
+9Popraskaný minaret mešity po zemetrasení v...

K zemetraseniu došlo v hĺbke 18,5 kilometra, zhruba 70 kilometrov juhozápadne od Marrákeša a 60 kilometrov severovýchodne od mesta Tarúdant. Najbližšie epicentru sa nachádza Marrákeš. V starej časti mesta, ktoré je na zozname svetového dedičstva UNESCO, sa zrútili niektoré budovy a miestna televízia ukazovala snímky spadnutého minaretu mešity s troskami ležiacimi na rozbitých autách. Ešte pred príchodom ťažkej techniky sa ľudia snažili rozoberať sutiny rukami, píše agentúra Reuters.

Marocká vláda k záchranným operáciám zmobilizovala záchranné zložky aj armádu. Do horských oblastí dnes dopoludnia smerovali nákladné vozidlá s dekami, poľnými lôžkami a osvetlením, ktoré sa nespoliehajú na elektrinu. Záchranné práce v oblasti spomaľuje nielen horský terén, ale aj dopravné zápchy a kamene zosunuté na cesty.

Otrasy boli silno cítiť aj v Rabate a Casablance, podľa miestneho úradníka je však väčšina mŕtvych v okolitých zle dostupných horských oblastiach. V zasiahnutej časti podľa stanice Al-Džazíra žije osem až desať miliónov ľudí, konkrétne ide o provincie Marrákeš, Azilál, Tarúdant, Sáfí a Varzázát.

Slovákov medzi obeťami zatiaľ neevidujú

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR nateraz neeviduje, že by medzi obeťami či zranenými po zemetrasení v Maroku mali byť občania SR. Potvrdili to z komunikačného odboru rezortu.

„Sme však naďalej v kontakte s tamojšími úradmi a situáciu preverujeme,“ uviedli. Rezort zároveň potvrdil, že eviduje 25 Slovákov, ktorí sa dobrovoľne zaregistrovali pred cestou do Maroka. „Týchto sme i my proaktívne kontaktovali. Skutočný počet občanov SR v Maroku bude však pravdepodobne vyšší,“ doplnili z rezortu. Zastupiteľský úrad už mali kontaktovať viacerí slovenskí občania v Maroku, respektíve ich príbuzní. Komunikáciu počas dňa podľa MZVEZ sťažoval aj výpadok mobilných sietí.

Občania SR alebo príbuzní sa môžu v prípade núdze obrátiť na číslo diplomatickej služby Veľvyslanectva SR v Madride +34 609 002 803, ktorého krajinou pôsobnosti je aj Maroko.

„Krajina sa triasla asi 20 sekúnd. Dvere sa samé otvárali a zatvárali, keď som sa rútil dole z druhého poschodia,“ povedal agentúre Reuters Hamíd Afkir, ktorý pracuje ako učiteľ v hornatej oblasti západne od epicentra blízko mesta Tarúdant. Afkir dodal, že prišli ešte dodatočné otrasy.

Maročania zverejňujú neoverené videá, na ktorých je vidieť, ako sa niektoré budovy menia na trosky. Turisti a ďalší ľudia natočili videá, na ktorých možno pozorovať, ako ľudia utekajú z reštaurácií v Marrákeši, zatiaľ čo z klubov znie dunivá hudba.

Americká geologická služba USGS uviedla, že zemetrasenie malo v čase úderu predbežnú silu 6,8 stupňa. Marocká Národná seizmická monitorovacia a výstražná sieť namerala silu sedem stupňov Richterovej škály.

Rozdiely v úvodných meraniach bývajú podľa agentúry AP bežné. Oba údaje by však znamenali najsilnejšie zemetrasenie v Maroku za posledné roky. Hoci sú zemetrasenia v severnej Afrike pomerne zriedkavé, v roku 1960 dosiahli otrasy v okolí marockého historického prístavu Agadir silu 5,8 stupňa a zapríčinili tisíce obetí.

Podľa portugalského Inštitútu pre more a atmosféru a alžírskej Agentúry civilnej obrany, ktorá dohliada na reakciu na mimoriadne udalosti, bolo zemetrasenie cítiť až v Portugalsku a v Alžírsku.

Po katastrofálnom zemetrasení v Agadire v roku 1960 úrady zmenili nariadenie týkajúce sa výstavby budov v Maroku. Veľa objektov, najmä vidieckych, však ani dnes nedokáže odolať silným otrasom pôdy.

14 debata chyba
Viac na túto tému: #zemetrasenie #Maroko